به روز شده در: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
کارشناسان در وبینار بررسی ظرفیت‌های حقوقی برای حل مشکلات جهان اسلام تأکید کردند؛
وبینار «بررسی ظرفیت‌های حقوقی برای حل مشکلات جهان اسلام» سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد و کارشناسان بر تعامل و وحدت میان حقوقدان‌های کشور‌های اسلامی تأکید کردند.
کد خبر: ۴۲۴۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲ - 31October 2020

تعامل و وحدت میان حقوقدان‌های کشور‌های اسلامی ضروری استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، وبینار «بررسی ظرفیت‌های حقوقی برای حل مشکلات جهان اسلام» سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدشهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این‌که خوشبختانه ستاد مدیریت بحران در کشور ما توفیقات خوبی داشته است، تأکید کرد: پیشنهاد ما برای همکاری بیشتر مسلمانان، ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشور‌های اسلامی برای مدیریت بحران‌های جهان اسلام است تا بتوانند منابع جهان اسلام را به درستی مدیریت کنند.

الهام امین‌زاده، استاد دانشگاه تهران به‌عنوان دومین سخنران همکاری اقتصادی و فنی میان کشور‌های اسلامی را ضرورت دانست و یادآور شد: هماهنگی، همکاری و ارتباط میان کشور‌های اسلامی و مسلمانان در زمینه‌های حقوقی، وکالتی و حمایت‌های همه جانبه نسبت به یک دیگر می‌تواند مشکلات اقتصادی، علمی، سیاسی، بهداشتی و… آن‌ها را حل کند.

سومین سخنران خیرالله پروین، حقوقدان و استاد دانشگاه تهران بود که با اشاره به این‌که کشور‌های اسلامی یک امت هستند، یادآور شد: جمهوری اسلامی به دنبال تعاملات عملی با کشور‌های اسلامی است. جهان اسلام با چالش‌های مختلفی مواجه است، ولی مشکل اساسی نبود وحدت است که دشمنان از آن سو استفاده می‌کنند.

کریم نجفی برزگر، دبیرکل شبکه مجازی دانشگاه‌های جهان اسلام به عنوان سخنران چهارم با اشاره به این‌که بحث از وحدت اسلامی از موضوعات مهم قرآنی است، اذعان کرد: استراتژی وحدت از استراتژی‌های مهم جهان اسلام است که جمهوری اسلامی ایران نیز آن را دنبال می‌کند. یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نیز در این مسأله بنیانگذاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: رویکرد دین و فرهنگ ما وحدت و زندگی مسالمت آمیز میان مردم است. نه تنها آیات قرآن این نوع نگاه را نسبت به مسلمانان بلکه بر دیگر انسان‌ها نیز دارد. یکی از آرزو‌های دیرین علمای اسلام، ایجاد وحدت اسلامی و تشکیل امت واحد اسلامی بوده و است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید طه مرقاتی، استاد دانشگاه تهران سخنران پایان نشست نیز تأکید کرد: تنها راه برون رفت از مشکلات وحدت است، نه وحدت در مقام کلام، بلکه در عمل است. اکنون مشکلات اقتصادی برای کشور اسلامی پیش می‌آید کدام کشوری باید به او کمک کند؟ چرا نباید بانک مشترک اسلامی داشته باشیم؟ چرا نباید پول مشترک داشته باشیم؟ همه این‌ها نیازمند اقدام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرقاتی با اشاره به اهانت غربی‌ها به مقدسات مسلمانان تأکید کرد: در برابر این اهانت کدام اقدام حقوقی انجام شده تا دیگر افراد دست به چنین اقدام زشت بزنند؟ نمونه دیگر این‌که افراد محجبه در غرب مورد تعرض قرار می‌گیرند کدام حقوق از حق آن‌ها دفاع می‌کند؟

وی با تأکید بر تعامل و وحدت میان حقوقدان‌های کشور‌های اسلامی یادآور شد: هر چند اسناد بین‌المللی درباره حقوق بشر مطالبی را گفته است، ولی عملاً مسلمانان از آن‌ها محروم هستند.

مرقاتی ادامه داد: توصیه بنده به حقوقدان‌های کشور‌های اسلامی این است که در کنار یک دیگر جمع شده و در بحران‌ها به یاری کشور‌ها و امت اسلامی بپردازند.

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها