به روز شده در: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰
سفیر ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا به وزارت خارجه فراخوانده و مراتب اعتراض به رفتارهای ضدحقوق بشری دولت کانادا و ریاکاری آن‌ها در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی و کنسولی اتباع ایرانی مقیم این کشور به وی ابلاغ شد.
کد خبر: ۴۲۶۹۴۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰ - 17November 2020

احضار حافظ منافع کانادا به وزارت خارجه ایرانبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سفیر ایتالیا در تهران به‌عنوان حافظ منافع کانادا، امروز (سه‌شنبه) از سوی مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض کشورمان به رفتارهای ضدحقوق بشری دولت کانادا و ریاکاری آن‌ها در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی و کنسولی اتباع ایرانی مقیم این کشور، به وی ابلاغ شد. 

در این دیدار با اشاره به محروم بودن بیش از ۴۰۰ هزار ایرانی مقیم کانادا از دریافت خدمات کنسولی طی چند سال گذشته و به‌دنبال قطع روابط دو کشور و ضرورت تضمین برخورداری آن‌ها از حقوق شهروندی و دریافت تسهیلات کنسولی، ادامه بی‌توجهی دولت کانادا به درخواست های ارائه‌شده برای ایجاد دفتر کنسولی یا دفتر حفاظت منافع و فرار از این مسئولیت انسانی، امری غیرقابل قبول و مغایر با ادعاهای حقوق بشری این کشور عنوان شد. 

همچنین در اعتراض به دیگر اقدامات دولت کانادا، به حافظ منافع این کشور در تهران تاکید شد: دولت کانادا از سوی دیگر با تبدیل کردن این کشور به بهشت امن مفسدان اقتصادی و مجرمان مالی دنیا، همچنان از زیر بار مسئولیت تعقیب و دستگیری و استرداد مجرمانی نظیر «محمودرضا خاوری» که به‌دلیل اختلاس ۲.۶ میلیارد دلاری در این کشور و همانند شهروندان عادی به‌سر می‌برد، شانه خالی می‌کند، این در حالی است که «خاوری» در لیست هشدار قرمز «اینترپل» قرار دارد و دولت کانادا موظف به همکاری با «اینترپل» به‌منظور بررسی موضوع و استرداد نامبرده است. 

در ادامه نیز این پیام به حافظ منافع کانادا ابلاغ شد که این‌ها تنها دو نمونه از اقدامات ضدحقوق بشری دولت کاناداست و ادامه برخوردهای سیاسی و ابزاری این کشور، صلاحیت آن را در جایگاه مدعی دفاع از حقوق بشر برای نقد وضعیت حقوق بشر سایر کشورها، زیر سوال می‌برد.

خاطرنشان می‌شود هفدهم شهریور سال ۱۳۹۱ دولت کانادا اعلام کرد که سفارتش در تهران را تعطیل و روابط با جمهوری اسلامی ایران را تعلیق کرده و فرصت پنج روزه‌ای به دیپلمات‌های ایرانی داد تا خاک این کشور را ترک کنند. از آن زمان تاکنون مناسبات دیپلماتیک دو‌کشور قطع است و مشکلات زیادی برای ایرانیان مقیم این کشور در زمینه دریافت تسهیلات کنسولی به وجود آمده است.

علی‌رغم چند دور رایزنی در سطح وزرای خارجه و مذاکرات کارشناسی ولی دولت «اتاوا» به درخواست‌ها برای فراهم کردن تسهیلات به‌منظور ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم این کشور و یا تعیین حافظ منافع مقیم وقعی ننهاده است. 

از شهریور ۱۳۹۱ عمان به‌عنوان حافظ منافع ایران و ایتالیا نیز حافظ منافع طرف کانادایی تعیین شدند. البته عمان جایش را به سوئیس سپرد و پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ همزمان با برگزاری چهارمین دور مذاکرات سیاسی ایران و سوئیس که به ریاست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «پاسکال بریسویل» قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس در «برن» برگزار شد، «عراقچی» و «بریسویل» توافقی را در زمینه تقبل حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در کانادا توسط سوئیس به امضاء رساندند و البته عنوان شد که این توافق شامل خدمات کنسولی نمی‌شود.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار