به روز شده در: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه ناگورنو قره باغ عملیات نظارت را آغاز کرده اند این در حالی است که رایزنی های دیپلماتیک برای تداوم آتش بس در این منطقه ادامه دارد.
کد خبر: ۴۲۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹ - 22November 2020

تحولات قره باغ؛ بازگشت آوارگان به استپاناکرت، ادامه اعتراضات علیه دولت ارمنستانبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، پس از ۴۴ روز درگیری نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، این درگیری در نهایت با چهارمین توافق آتش بس به پایان رسید.

با گذشت چندین روز از اجرایی شدن چهارمین توافق آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، استقرار نیرو‌های صلح‌بان روسیه تکمیل شده و آرامش به منطقه قره‌باغ بازگشته است.

در همین حال تلاش‌های دیپلماتیک نیز برای نظارت و اجرای کامل این آتش بس و حل مناقشه میان ایروان و باکو ادامه دارد؛ روز شنبه مقامات روسنیروهای صلحبان روسیه در منطقه ناگورنو قره باغ عملیات نظارت را آغاز کرده اند این در حالی است که رایزنی های دیپلماتیک برای تداوم آتش بس در این منطقه ادامه دارد.یه در ایروان با مقامات ارمنستان دیدار گفتگو کردند.

دیدار الهام علی اف با لاوروف

«الهام علی اف»، رییس جمهور جمهوری آذربایجان، روز شنبه با «سرگئی لاوروف» در باکو دیدار کرد.

عی اف، در این دیدار ضمن تاکید بر این موضوع که تحولات مثبتی در منطقه روی خواهد داد، توافق آتش بس را گامی مهم در راستای برقراری صلح پایدار توصیف کرد.

اتهام زنی علی اف به ارمنستان

الهام علی اف می‌گوید شواهد و مدارکی وجود دارد که استقرار مزدورانی از آمریکا و فرانسه از سوی ارمنستان را اثبات می‌کند.

ادعای سفارت فرانسه درباره ارسال کمک به قره باغ

سفارت فرانسه در ارمنستان مدعی شده که این کشور ۲ کاروان کمک‌های بشردوستانه را به منطقه قره باغ ارسال کرده است.

بازگشت ۱۱۰۰ آواره به استپاناکرت

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طی روز شنبه، نیرو‌های صلحبان این کشور، اتوبوس‌هایی را برای بازگشت آوارگان به قره باغ فراهم کرده اند و هزار و ۱۰۰ نفر در طول یک روز به استپاناکرت بازگشته اند.

علی اف: روسیه و ترکیه کشور‌های دوست جمهوری آذربایجان هستند

الهام علی اف، طی اظهاراتی، روسیه و ترکیه را کشور‌های دوست جمهوری اذربایجان توصیف کرده است.

لاوروف: جایگزینی برای توافق صلح وجود ندارد

«سرگی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، در نشست خبری خود پس از دیدار با علی اف در باکو تاکید کرد که جایگزینی برای توافق آتش بس قره باغ وجود ندارد.

ادامه اعتراضات در ارمنستان

تظاهرات علیه توافق صلح قره باغ که از زمان امضای این توافق آغاز شده همچنان ادامه دارد و معترضان خواهان استعفای «نیکول پاشینیان» هستند.

در ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان)، سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بیانیه مشترکی در مورد توقف کامل جنگ در قره باغ امضا کردند.

براساس این بیانیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان باید در موضع خود متوقف شده و تبادل زندانیان را آغاز کنند.

ضمن اینکه تعدادی از مناطق قره باغ، تحت کنترل باکو قرار گرفته و نیرو‌های حافظ صلح روسیه در امتداد خط تماس و در کریدور «لاچین»، نقطه اتصال قره باغ به ارمنستان مستقر می‌شوند.

درگیری طولانی مدت بین «باکو» و «ایروان» بر سر منطقه مورد مناقشه در ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) به درگیری‌های نظامی تبدیل شد که به زعم طرفین، طرف مقابل آن را آغاز کرده بود.

جنگ ۴۴ روزه سال جاری قره باغ پس از سه توافق آتش بس ناکام در نهایت به امضای توافقی انجامید که هنوز نقض نشده است.

منبع: میزان

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها