به روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
پیام حمله موشکی انصار الله به آرامکو فارغ از سطح تخریب، این است که زیرساخت‌های عربستان در برابر حمله بسیار آسیب پذیر هستند و صنعا ضربات دردناک متقابل را در صورت تداوم جنگ وارد خواهد کرد.
کد خبر: ۴۲۸۳۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۰ - 26November 2020

پیام موشکی انصار الله یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودیگروه بین‌الملل دفا‌پرس: عربستان سعودی که در ابتدا آغاز تهاجم به یمن موعد زمانی چند هفته‌ای را برای شکست انصارلله و تصرف صنعا هدف‌گذاری کرده بود، اکنون پس از 5 سال نه‌تنها به اهداف اولیه خود دست نیافته بلکه امنیت داخلی خود را نیز با تداوم دادن به جنگ دستخوش مخاطره کرده است.

انصارالله یمن از زمانی که اعلام کرده 300 نقطه حیاتی متجاوزان را مورد حمله قرار خواهد داد، مواضع حیاتی عربستان را بارها با حملات موشکی و پهپادی مورد هدف قرارداده است. فرودگاه‌ها، نیروگاه‌های برق، تأسیسات نفتی و سایر زیرساخت‌های اقتصادی و پایگاه‌های نظامی در استان‌های جنوبی بارها مورد حمله پهپادی و موشکی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش الوقت، سال گذشته و در 14 سپتامبر 2019، تأسیسات استراتژیک و فوق امنیتی آرامکو مورد هجوم چندین هواپیمای بدون سرنشین یمنی قرار گرفت و نصف تولید نفت عربستان را متوقف کرد.

در طول این مدت انصار الله شرط توقف حملات خود را پایان محاصره و جنگ غیرانسانی عربستان علیه ملت یمن اعلام کرده است. بیشتر حملات انصارالله به مناطقی نزدیک به مرز یمن مانند بندر جیزان در جوار دریای سرخ که یک پالایشگاه بزرگ نفت در دست ساخت است و فرودگاه بین‌المللی أبها متمرکز شده است. در هفته‌های گذشته عربستان سعودی اعلام کرد که موفق به رهگیری دو فروند شناور کنترل از راه دور مملو از مواد منفجره در نزدیکی مرکز بارگیری نفت بندر جیزان شده است. با این حال انصارالله با حملاتی شبیه حمله روز گذشته نشان می‌دهد که قادر است هر نقطه از خاک عربستان را آنهم با هدف‌گذاری دقیق که نشان از پیشرفت تکنولوژیکی بزرگ صنعا در حوزه تجهیزات نظامی است، مورد حمله قرار دهد.

اما حمله موشکی به آرامکو از حیث زمان‌مندی حمله نیز حائز اهمیت است. در طول روزهای گذشته که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در منطقه به سر می‌برد خبرهایی در رسانه‌ها مبنی بر احتمال تروریستی اعلام کردن انصار الله از سوی کاخ سفید و همچنین مشارکت نظامی آمریکا در دور جدید عملیات سعودی‌ها علیه صنعا منتشر شد.

در این شرابط پیام حمله موشکی انصار الله فارغ از سطح تخریب، این است که زیرساخت‌های عربستان در برابر حمله بسیار آسیب پذیر هستند و صنعا ضربات دردناک متقابل را در صورت تداوم جنگ وارد خواهد کرد. حمله به سیستم‌های متمرکز انرژی که توسط دولت کنترل می‌شوند به اعتبار دولت در مقابل شهروندان و سرمایه‌گذاران بالقوه آسیب جدی خواهد رساند و در نتیجه تضعیف سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصادی را در پی خواهد داشت.

لذا پس از انجام این حمله محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی انصارالله یمن در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: یمن توانمندی موشکی و دفاعی خود را به طور مداوم توسعه می‌دهد و این در واقعیت میدانی منعکس شده است و توازن قوا به طور واضح به نفع یمن و به ضرر دشمن است.

البخیتی با اشاره به این‌که سخنگوی ارتش یمن به صراحت قبلا گفته بود نیروهای مسلح تاسیسات حیاتی در عربستان را در صورت عدم توقف محاصره و جنگ هدف خواهند گرفت، افزود: ما وارد مرحله جدید شدیم که مرحله فروپاشی نیروهای دشمن است.

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها