به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
چهل‌سالگی سرو/
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پرونده‌ای ویژه به واکاوی عملیات کربلای ۴ پرداخته است.
کد خبر: ۴۳۳۰۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴ - 23December 2020

واکاوی عملیات کربلای چهار از دید فرماندهانبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، تحولات صحنه نبرد پس از پیروزی فاو و اقدامات نظامی دشمن که به طور گسترده و همه جانبه صورت گرفت، فرماندهان سپاه را با وضعیت جدیدی مواجه کرد. جنگ شهر‌ها در سطح گسترده، حمله به مراکز اقتصادی، صنعتی و نفتی فشار فوق‌العاده‌ای را بر کشور وارد ساخت. به‌ویژه، کاهش بسیار زیاد قیمت نفت تا مرز ۵/۵ دلار در هر بشکه موجب تشدید این فشار‌ها شد. همراه با این فشارها، تحرک جدید دشمن در عرصه زمینی که پس از اشغال اراضی کشور در آغاز جنگ، برای اولین بار صورت می‌گرفت، جبهه خودی را تحت فشار قرار داده بود. در چنین شرایطی علاوه بر مقابله با حملات عراق به خط‌های پدافندی در طول مرز، آماده شدن برای حمله بزرگ بعدی، مسئولیت دیگری بود که سپاه می‌بایست به آن جامه عمل بپوشاند.

به بیان دیگر، حفظ دست‌آورد‌های فتح فاو در این جبهه و مقابله با دشمن در جبهه‌های دیگر و نیز آماده سازی عملیات بعدی که هر کدام از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار بودند، بایستی در عرض یکدیگر انجام می‌گرفتند.

تصرف منطقه استراتژیک فاو و جداسازی بخش جنوبی سرزمین عراق از این کشور اقتضا می‌کرد که مناطق مهمی، چون بصره و ام‌القصر نیز مورد توجه قرار گیرد و به نظر می‌رسید، توقف در این منطقه و عدم توسعه وضعیت، به زیان نیرو‌های خودی باشد. زیرا منطقه عملیات فاو به لحاظ وسعتی که داشت از این قابلیت برخوردار بود که سلسله عملیات بعدی در همین زمان انجام شود.

علاوه بر این، از لحاظ نظامی، منطقه عملیاتی کربلای ۴ آخرین تلاش جنگی در جنوب به شمار می‌رفت. زیرا تجربه سه سال عملیات آبی ـ خاکی سپاه در جنوب اقتضا می‌کرد که از توانایی جدیدی و سازمان رزم مبتنی بر آن استفاده شود و از تغییر منطقه عملیاتی که به سازمان جدید نیاز داشت، پرهیز شود؛ بنابر این دلایل، از نیمه دوم اردیبهشت ۱۳۶۵ بررسی عملیات کربلای ۴ در نیروی زمینی سپاه آغاز شد و پس از حدود هشت ماه اقدام فشرده در زمینه بحث‌های مانور، طراحی ابتکارات ویژه عملیاتی، برآورد نیروی مورد نیاز، تعیین سازمان رزم، آماده‌سازی زمین، شناسایی دشمن، ترغیب و تهییج افکار عمومی مبنی بر انجام عملیات سرنوشت ساز، آغاز شد.

چرایی تصمیم برای اجرای عملیات، نحوه اجرا و غافلگیری یا لو رفتن عملیات سؤالاتی است که همواره در رابطه با عملیات کربلای چهار مطرح می‌شود. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پرونده ویژه‌ای سعی کرده است تا تمامی اطلاعات دراین‌باره را در قالب، اخبار، اسناد، نقشه و واکاوی عملیات از دید فرماندهان و راویان حاضر در صحنه نبرد در اختیار پژوهشگران در این حوزه قرار دهد.

شما می‌توانید در این صفحه اخبار، اسناد و تصاویر مرتبط با عملیات کربلای چهار را که تاکنون در سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است را به‌صورت یکجا مشاهده کنید.

انتهای پیام/ 117

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار