به روز شده در: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در عراق گفت: هیچ‌گاه آغازگر جنگ نخواهیم بود، اما اگر کسی به ایران حمله کند با اقتدار و آمادگی کامل، جواب‌مان به صورت مستحکم داده خواهد شد.
کد خبر: ۴۳۵۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱ - 02January 2021

ایران قادر است ناو‌ هماپیمابر آمریکایی را ظرف چند ساعت تبدیل به زیردریایی کندبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سرلشکر «سیدیحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در برنامه‌ای تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که این یک سال بدون حاج قاسم چگونه گذشت، اظهار داشت: شهدا زنده هستند و ما آن‌ها را احساس می‌کنیم. ما پژوهشگاه دفاع مقدس به نام سردار سلیمانی ایجاد کردیم؛ البته این پژوهشگاه از قبل بود، اما از وقتی من مسئولیتش را عهده‌دار شدم، نامش را به نام سردار سلیمانی تغییر دادم. عکس بزرگی از او در دفتر زده ایم و هر روز با او سلام و علیکی می‌کنیم.

وی افزود: به اعتقاد ما شهیدان زنده اند و ما نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم. یک سال از شهادت مظلومانه قهرمان سپاه اسلام و امت اسلامی گذشت. این شهادت مظلومانه را به همه ملت‌های مسلمان منطقه، مقام معظم رهبری، حضرت ولی عصر (عج) و به مردم قدرشناسی که فرزندان و خدمتگزاران خود را به خوبی می‌شناسند، تبریک و تسلیت می‌گویم.

فرمانده اسبق کل سپاه درباره آشنایی‌اش با سردار قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: درباره نقطه آشنایی با حاج قاسم باید بگویم او را ۳۹ سال از نزیک می‌شناختم و با او ارتباطات کاری داشتم. اما نقطه شروع از ماه‌های اول دفاع مقدس بود که او فرمانده یک واحد از نیرو‌های بسیجی و پاسدار کرمانی را در سوسنگرد داشت به گلف که ستاد عملیات جنوب بود، آمده بود و شهید بزرگوار حسن باقری که معاون اطلاعاتی من بود ایشان را به من معرفی کرد و با او آشنا شدم. اوج شناسایی و کارکردن با تشکیل تیپ ۴۱ ثارالله در اسفند سال ۶۰ و آغاز عملیات فتح‌المبین که این تیپ وارد عملیات شد و در فرودین ۶۱ بود و تا پایان جنگ از فرماندهان خط‌شکن هشت سال دفاع مقدس بود.

سرلشکر صفوی در پاسخ به این پرسش که نقطه اوج هدایت‌گری و فرماندهی حاج قاسم در دوران دفاع مقدس کجا بود؟ بیان کرد: در فتح فاو در بیست بهمن ۶۴ سال و عبور از رودخانه سرکش و خروشان ارون؛ لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی او عبور از سخت‌ترین محل از اروند رود که انتهای اروند رود نزدیک دهانه خلیج فارس بود و عرضش بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ متر یا شاید یک‌هزار و ۴۰۰ متر بود را عهده‌دار بود. همان شب اول عبور کرد و یک تیپ از نیرو‌های عراقی را به محاصره انداخت. شجاعت و تدبیرو حضور او مثال زدنی بود. عملیات فاو ۷۰ شبانه‌روز بود. او ۷۰ شبانه‌روز جنگید و پیروز‌های بزرگی به دست آورد. نحوه فرماندهی او به این شکل بود که در فاو خود من هم شب اول که عبور کردم یک هفته بعد به خط دفاعی او رفتم تا سربزنم؛ دیدم سه رده دفاعی ایجاد کرده است؛ آرایش نظامی کامل برقرار کرده بود. در خط مقدم دوشکا و خمپاره ۶۰ و در خط دوم خمپاره ۱۲۰ میلی‌متری، یعنی اگر خدای‌نکرده خط اول سقوط کرد خط دوم دفاع کند. اگر خط دوم سقوط کرد خط سوم. یک اوج خلاقیت و یک نبوغ نظامی داشت.

وی گفت: در کربلای پنج ۱۹ دی ماه سال ۶۵ یکی از یگان‌هایی که از یک آب‌گرفتگی عبور کرد و شب اول عملیات و از کانال پرورش ماهی هم عبور کرد و عراقی‌ها را دور زد لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی او بود. عراقی‌ها برایشان غیرقابل تصور بود. او با نفربر‌های آبی خاکی بی ام پی نیروهایش را سوار کرده بود و همان شب اول از کانال پرورش ماهی عبور کرد. او و یکی دو یگان دیگر ما در عملیات کربلای ۵ که بیش از ۲۰ شبانه‌روز طول کشید و سخت‌ترین وخونین بارترین عملیات ما بود، او شجاعت، درایت و صبر مثال‌زدنی خود را به نمایش گذاشت. در کربلای ۵ و قبل از آن کربلای ۴ که چند روز قبل بود و شکست خورده بودیم، بیش از ۲۰ نفر از فرمانده گردان هایشان شهید شدند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: در ظرف کمتر از یک ماه این صبر بر شدائد و فشار‌های جنگ شبانه‌روزی، قدرت ابتکار و فرماندهی او مثال‌زدنی بود. ایشان وقتی به کرمان رفت آنچنان در مرثیه این شهیدان صحبت می‌کرد که دل سنگ به گریه می‌افتاد؛ به تک تک شهدا و فرماندهان اشاره کرد؛ شهید میرحسینی که جانشین ایشان بود و اهل زابل بود و یا فرماندهان گردانی که به تک تک آن‌ها اشاره کرد. هنری که داشت این بود که بسیار خوب، عاطفی و مردمی صحبت می‌کرد و درباره دوستانش غلو نمی‌کرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در ادامه بیان کرد: آخر جنگ هم که قطعنامه را پذیرفتیم و عراقی‌ها مجدد حمله کردند تا خرمشهر را بگیرند و پشت میز مذاکره برگ برنده داشته باشند و منافقین از غرب کشور مشکل‌ساز شدند، مجدداً ایشان و نیروهایش به عراقی‌ها حمله کردند و عراقی‌ها شکست جانانه‌ای خوردند؛ آنجا جنگ تن با تانک بود. بعد از دفاع مقدس فرمانده قرارگاه قدس در جنوب شهر برای مقابله با اشرار و قاچاقچیان شد. او با تدابیرخود منطقه را مدیریت کرد. او عده‌ای از قاچاقچیان را منهدم کرد. عده‌ای را آب و زمین کشاورزی داد و با دولت وقت ایران هماهنگی کرد و واقعاً این‌ها ساکن شدند. قرارگاه قدس در منطقه سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر وسعت دشات، ولی او می‌رفت و با واقعاً با اشرارو طوایف مختلف می‌رفت و صحبت می‌کرد. آنهارا قانع می‌کرد که مبادا بازیچه دست دشمنان شوید.

سرلشکر صفوی در ادامه توضیح داد: از زمانی که من در سال ۷۶ فرمانده سپاه شدم. او را که فرمانده قرارگاه قدس و جنوب کرمان بود به عنوان فرمانده نیروی قدس به حضرت آقا پیشنهاد دادم. حضرت آقا سال ۱۳۷۶ او را فرمانده نیروی قدس قراردادند. آن زمان زمان سردار احمد کاظمی که فرمانده قرارگاه حمزه بود را هم به تهران آوردم و فرمانده نیروی زمینی سپاه شد. بسیار با هم رفیق بودند. بعد از سال‌های دفاع مقدس بعد از شهادت احمدکاظمی، او ماهی یک‌بار اصفهان می‌آمد و فقط سمت مقبره شهید کاظمی و حسین خرازی می‌رفت و با آن‌ها راز و نیاز می‌کرد. یک ارتباط قلبی و عاطفی بین حاج قاسم سلیمانی و حاج احمدکاظمی برقرار بود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شهادت سردار چه تاثیری بر معادلات منطقه و بین المللی گذاشت؟ بیان کرد: ا او ۲۲ سال فرمانده نیروی قدس سپاه بود در این سال‌ها جبهه مقاومت اسلامی را از لبنان گرفته تا سوریه و افغانستان و یمن گسترش داد و ساختار سازی کرد. از مردم خود منطقه استفاده کرد و نیرو‌های جبهه مقاومت را تجهیزکرد و روش جنگیدن با نیرو‌های اشغالگر را به آن‌ها آموزش دارد. گروه حماس و جهاد اسلامی را در فلسطین تقویت کرد. انصافا او دو گروه مجاهدی را که در فلسطین اشغالی هستند، تقویت کرد.

سردار صفوی تاکید کرد: اگر بخواهیم از عملکرد او بگوییم من می‌توانم بگویم در سه صحنه شکست‌های بزرگی را به آمریکایی‌ها تحمیل کرد؛ صحنه‌ای که آمریکایی‌ها و صهیونیست و برخی کشور‌های عربی به دنبال این بودند که با راه اندازی داعش حکومت بشار اسد و عراق را براندازی کنند و برخی کشور‌های عربی هم بودند. در مقابل این ائتلاف، ایران بود و بعد روسیه و سوریه و عراق اضافه شدند و فرمانده میدانی که تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های شورای امنیت ملی را در صحنه عملیات در مواجهه با داعشی‌های برخوردار ازحمایت آمریکایی‌ها انجام می‌داد، او بود.

فرمانده اسبق سپاه ادامه داد: در صحنه اشغال نظامی افغانستان و اشغال نظامی عراق، آمریکایی‌ها عملا شکست خوردند و به اهداف کلان خود نرسیدند. با اشغال این دو کشور یک فرصت بیست ساله‌ای را در اختیار رقبای استراتژیک یعنی روسیه و چین گذاشتند. قدرت چین و روسیه افزایش پیدا کرد. در حالی که این‌ها درگیر افغانستان و عراق بودند، هفت تریلیون هزینه کردند و نیورهایشان کشته شدند؛ البته به نفع ایران شد، چون آمریکایی‌ها دو دشمن ایران را در افغانستان و عراق از بین بردند.

وی تصریح کرد: قدرت نفوذ ایران با فرماندهی حاج قاسم سلیمانی از عراق به سوریه و لبنان و مدیترانه رفت و آمریکایی‌ها شکست راهبردی خوردند. به نظرم شکست بدتر شهادت سردار بود؛ آمریکایی‌ها چهره جنایتکارانه خود را بروز دادند. رژیم تروریستی آمریکا مدام دم از دموکراسی و آزادی‌خواهی می‌زند. همه مردم جهان یک‌مرتبه چهره عریان آمریکایی‌ها را شناختند و بازتاب‌هایی داشت که نه هیچ‌گاه دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و نه فرماندهان عملیات روانی فکرش را نمی‌کردند که میلیون‌ها آدم‌ها از هند و شمال آفریقا تا ایران جوشش عواطف و احساسات خود را نشان بدهد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه افزود: در این شهادت ماهیت تروریستی آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی کشور‌های عربی که در این شهادت همکار آمریکا بودند و عوامل نفوذی بودند و اطلاعات دقیقی به آمریکایی‌ها دادند، رو شد. دست آن‌ها در دست آمریکایی‌ها بود. جانشین ایشان سردار قاآنی زودتر از حاج قاسم سردار شده است و سال‌ها در جبهه‌ها جانشین او بوده است. مطمئن هستم که هم نیروی قدس سپاه و هم زیرساخت‌هایی که در سوریه هست همکاری خواهند داشت. حاج قاسم سلیمانی بیش از ۷۰ هزار نیروی مردمی را در کنار ارتش سرویه راه‌اندازی و ساماندهی کرد. در عراق بیش از ۲۲ تیپ حشدالشعبی را راه اندازی کرد. این زیرساخت‌ها هستند و البته در اختیار دولت‌های منطقه هستند.

وی گفت: ابومهدی مهندس از نیرو‌های لشکر بدر بود؛ لشکر عراقی بود که در ایران ساماندهی کردیم با خود عراقی‌ها می‌جنگیدند. ابومهدی المهندس فرمانده مهندسی لشکر بدر بود و به زبان فارسی صحبت می‌کرد. بزرگان، علمای ایران و مقام معظم رهبری را از زمان ریاست جمهوری می‌شناخت و رفت و آمد داشت. آخرین اربعینی که با خانواده به کربلا رفتم، او را چند ساعتی زیارت کردم. انسان بسیار فکوری بود و چهره نورانی داشت. سردار حجازی که فرمانده سپاه ما در لبنان بود، وقتی حاج قاسم از لبنان به سوریه آمد و از سوریه به عراق آمد، گفت روز آخر چهره او واقعا نورانی شده بود. حاج قاسم و ابومهدی المهندس واقعاً نورانی بود؛ این خیالات نبود؛ هر دو از ملاطفت قلبی و انس با قرآنی که داشتند نورانی بودند. مردم مطمئن باشند پس از این شهادت‌ها فرماندهان بزرگی در ایران و در منطقه به خونخواهی این دو بزرگوار قیام خواهند کرد

سردار صفوی در امور نظامی همچنین در پاسخ به این پرسش که تحلیل شما از تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در عراق چیست، بیان کرد: نیرو‌های نظامی ایران اشراف اطلاعاتی کامل دارند و تمام تحرکات نظامی آمریکا را از دریای عمان، اقیانوس هند، دریای عمان، خلیج فارس و حتی پایگاه‌هایی که در کشور‌های همسایه دارند، رصد اطلاعاتی می‌کنند و نقاط ضعف این‌ها را می‌دانند. نیرو‌های نظامی ما از اشراف عملیاتی و اشراف اطلاعاتی برخوردار هستند و از آمادگی برخوردار هستند و می‌دانند رهبر مقتدری داریم که دستور می‌دهد پایگاه عین الاسد را با موشک بزنیم. هیچ‌گاه آغازگر جنگ نخواهیم بود، اما اگر کسی به ایران حمله کند با اقتدار و آمادگی کامل جواب‌مان به صورت مستحکم داده خواهد شد.

وی افزود: تحلیلم این است که از ضعف‌شان در حال منفعل شدن است. آن‌ها نگران این هستند که در سالگرد شهید سلیمانی و ابومهدی و همچنین شهادت محسن فخری‌زاده ما عملیات‌هایی را انجام بدهیم. برآورد من این است که این‌ها در حالت پدافندی هستند و البته نباید دشمن را حقیر بشماریم. نیرو‌های ما در کمال اقتدار آمادگی کامل از منافعامان را دارند. آمریکایی می‌دانند نیروهایشان در منطقه بسیار آسیب‌پذیر هستند. ایران قادر است ناو‌های هواپیمابر آمریکایی را ظرف چند ساعت به زیردریایی تبدیل کند. نظامی‌های آمریکایی بیشتر از سیاسیون نقط ضعف خود را می‌دانند، ولی به هر حال امیدواریم تا زمانی که دولت خبیث ترامپ برود، اتفاقی نیفتد. آن‌طور که مقام معظم رهبری و فرماندهان ما می‌دانند انتقام حاج قاسم به قوت خودش باقی می‌ماند.

سرلشکر صفوی گفت: حاج قاسم یک پاسدار و انسان خودساخته مطلوب اسلام و قرآن بود که تاثیر زیادی از مقام معظم رهبری گرفته بود. بار‌ها در زمان فرماندهی نیروی قدس سپاه، خدمت آقا مشرف می‌شد و از تدابیر و معنویت حضرت آقا بهره می‌برد. حضرت آقا به جانبازان و خانواده شهدا عنایات ویژه‌ای داشت. حاج قاسم در عین صلابت، قلبش به لطافت گل‌های بهاری بود. هر ماه و هر زمان خانواده شهدا را می‌دید. کمتر جایی برای سخنرانی می‌رفت، مگر اینکه درباره شهدا بود. هر زمان می‌رسید، اول خانواده شهدا را در نظر داشت.

فرمانده اسبق کل سپاه اضافه کرد: زلزله بم که آمد، فرمانده سپاه بودم و هرچقدر به دولتی‌ها گفتیم کسی بیاید برویم، نیامد. حاج قاسم و احمد کاظمی اولین نفر‌ها رسیدند و فرودگاه را عملیاتی کردند و ماندند و مجروح‌ها را ساماندهی کردند. شاید بیش از دو هفته در هر ۱۳ دقیقه یک بالگرد یا هواپیما از فرودگاه بم مجروحان را می‌آرود. در مقابل صهیونیست‌ها و دشمن صلابت داشت، اما در مقابل مردم و شیعیان عطوفت قلبی داشت.

وی ادامه داد: سردار سلیمانی روحیه مردم‌یاری و مردم‌داری داشت و خودش را خاک پای مستضعفان می‌دانست. از خودش گذشته بود، او انسانی بود که ابعاد مختلفی داشت. نماز‌های باحالی می‌خواند و با قرآن انس داشت. فرصت پیدا می‌کرد کتاب می‌خواند. سفری با خانواده به سوریه رفته بودیم و در حال برگشت در فرودگاه او را دیدیم. گفت می‌آیی برویم نجف؛ گفتم نه من دارم به تهران می‌روم؛ گفت من به نجف می‌روم می‌خواهی با هم به نجف برویم و زیارتی بکنیم و بعد برویم. در هواپیما که از دمشق به نجف می‌رفتیم ۱۵ دقیقه با خانواده من چیز‌هایی که من هیچ‌وقت به خانواده نمی‌گفتم را از زبان خودش گفت. او خانواده دوست بود و بسیار به آن علاقه داشت، اما دو سوم عمرش کنار خانواده نبود. بلکه همواره در بعد از جنگ هم در ماموریت بود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: سردار سلیمانی بعد از جنگ، ۲۲ سال در سوریه، عراق، لبنان و افغانستان مجاهدت شبانه روزی داشت. او سرداری است که نامش بر قلب‌ها اثر می‌گذارد. حضرت آقا چه زیبا فرمودند او قهرمان ملت ایران و قهرمان امت اسلامی بود. کسانی که در تاریخ مبارزات مستکبرین و نیرو‌های اشغالگر از شمال آفریقا تا مراکش و مصر ایستادند، انسان‌های بزرگی بودند، اما ضمن اینکه انسان‌های بزرگی بودند سردار سلیمانی چیز دیگری بود. او قهرمان امت اسلامی برای کشور‌های مسلمان بود و یک الگوی مبارزه برای نسل امروز و فردای ایران اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها زمانی که عراق را تصرف کردند، نجف را محاصره کردند. بیش از ۲۰۰ نفر از مجاهدین عراق را در نجف به شهادت رساندند. او بسیار ناراحت بود و ما کمک موثری دادیم و آن محاصره شکست. با آمریکایی‌ها به توافق رسیدند که محاصره شکسته شود. در زمان جنگ ۳۳روزه که سردار سلیمانی و عماد مغنیه مستقیماً صحنه عملیات را هدایت کردند، در مکانی که یکی از فرماندهان نظامی بودند، صحنه عملیات را از طریق تلویزیون می‌دیدیم، می‌دیدم که چگونه رژیم صهیونیستی ذلیل و خار شدند و برای اولین بار در جنگ ۳۳ روزه ابهت آن‌ها شکسته شد. او صبور و اگاهانه و شجاعانه می‌جنگید.

سردار صفوی اظهار داشت: بار‌ها به او گفتم حاج قاسم آنجا خیلی خطر دارد و می‌گفت من دنبال شهادت می‌گردم. یک بار در سفری که از عراق به سوریه می‌رفت دو هواپیمای آمریکایی او را اسکورت کردند و روی بال هواپیما آمدند. وقتی نیروی دریایی سپاه، سربازان متجاوز را دستگیر کرد، خیلی تحقیر شدند. گفتیم این جوابی است که مثلا می‌خواهیم خودی نشان بدهید. او بعد از شهادتش هم بزرگ‌ترین ضربه را زد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار