به روز شده در: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
جانشین قرارگاه پدافند زیستی درباره چرایی ممنوعیت ورود واکسن فایزر، ساخت واکسن مشترک با کوبا و شرایط عادی‌تر نوروز پیش رو سخن گفت.
کد خبر: ۴۳۷۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱ - 14January 2021

از ناگفته‌های واکسن خارجی تا شرایط عادی تر نوروز ۱۴۰۰به گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «محمد کریمی‌نیا» جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور در گفت‌وگو با برنامه رادیویی رویای آندلس درباره چرایی ممنوعیت استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر اظهار داشت: این واکسن بر مبنای فناوری MRNA (فرایند تزریق ژنومی) ساخته شده است که گرچه فرایندی پیشرفته به حساب می آید، اما باید بازه‌ی حداقل ۱۰ ساله را پشت سر گذاشته تا داشتن یا نداشتن تاثیرات سوء آن مشخص شود. در حالی که این واکسن بر پایه چنین فناوری هنوز دوره کلینیکال ترایال خود را سپری نکرده است.

وی تایید سازمان بهداشت جهانی یا سازمان غذا و داروی آمریکا را برای بهره گیری از یک واکسن ناکافی دانست و تصریح کرد: تایید یک دارو یا یک واکسن به وسیله fda یا سازمان بهداشت جهانی به معنی ارزیابی کردن آن به وسیله مراجع داخلی نیست و اگر بخواهیم از واکسن های تولید کننده‌ای خارجی استفاده کنیم باید خودمان به این نتیجه برسیم که کدام نوع واکسن برای ما مناسب است.

 چرا دیگر داروها را به ما نمی‌دهند؟!
جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور در بخش دیگر از صحبت های خود با یادآوری تحریم بسیاری از داروها به وسیله امریکا خاطرنشان کرد: بسیارخوب! به رفض که ما واکسن فایزر را هم وارد کنیم، اکنون سوال این است که چرا امریکا و همین شرکت فایزر بسیاری از داروهای بیماران خاص همچون سرطانی ها یا برخی داروهای بسیار ساده تر و پیش پا افتاده تر از واکسن کرونا را در اختیار ما قرار نمی دهند؟ همین موضوع دلیلی برای بدبینی به نیت آنها به حساب می آید.

کریمی‌نیا واکسیناسیون را روشی منطقی برای مصون سازی کشور در برابر بیماری های واگیردار دانست و در عین حال افزود: اگر در زمینه مصون سازی جامعه به جای استفاده از الگوهای مطمئن و نیز بهره‌گیری از سرمایه‌های علمی و نخبگانی داخلی خود را وابسته به دیگران بکنیم این کار مانند آن است که کشوری ارتش خود را منحل کرده و بگوید در زمان خطر ارتش کشور همسایه از من دفاع می‌کند.

وی در عین حال واردات واکسن را ضروری دانست اما تاکید کرد: اگر لازم باشد باید واکسن را وارد هم بکنیم اما این امر باید بر اساس تایید مراجع داخلی ما و از جاهایی باشد که مورد تایید متخصصان خودمان قرار گیرد.

واکسن مشترک با کوبا؛ خوب یا بد؟
کریمی نیا در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه رویای آندلس درباره شبهات مطرح شده پیرامون تولید واکسن کرونا با کشور کوبا تصریح کرد: کوبا (برخلاف ادعاهای مطرح شده) کشوری پیشرو در حوزه سلامت و تولید واکسن بوده و ما پیشتر هم در زمینه تولید واکسنهای گوناگون همچون هپاتیت b تجربه موفقی در تولید مشترک با کشورهایی چون کوبا و هند را داریم. این روش راهیست که دستیابی ما به واکسن کرونا را کوتاه تر می کند. ضمن آنکه کوبا به دلیل داشتن زیرساخت‌های مناسب جزو کشورهایی است که مراحل تحقیق تا تولید واکسن کووید ۱۹ را در بازه‌ای کوتاه تر پیموده است.

وی یادآور شد: با این همه اگر هم بنا بر تولید مشترک واکسن با هر کشوری را داشته باشیم باید فناوری تولید آن به کشور منتقل گردد. ضمن آن که فراموش نکنیم کرونا بیماری‌ایست که حدود یک سال بیشتر از ظهور و شیوع آن نمی گذرد. بنابراین کشورهای پیشرو در این عرصه همچون کوبا خیلی از ما جلوتر نیستند.

نوروزی عادی‌تر البته با شرط و شروط
بخش پایانی گفت‌وگوی جانشین قرارگاه پدافند زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور با برنامه رویای آندلس به موضوع نوروز ۱۴۰۰ اختصاص یافت.

کریمی نیا در این‌باره گفت: با توجه به کاهش نسبی آمار های کرونایی که نتیجه همکاری خوب مردم با نظام سلامت است در صورت تداوم آن می‌توان امیدوار بود که امسال نوروزی آرامتر و عادی تر را داشته باشیم. وی در پایان یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که بیماری پایان یافته باشد اما در صورت تداوم همکاری مردم و ادامه روند نزولی آمارها امکان آن خواهد بود تا دید و بازدیدهای در چارچوب شیوه نامه های بهداشتی برای نوروز امسال انجام گیرد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها