به روز شده در: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد؛
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آهنگ امروز کشور توانمندسازی هرچه بیشتر ایران اسلامی و خنثی‌سازی و رفع همه تحریم‌هاست، گفت: ما برای داخل و خارج از کشور باید پیام انسجام و برای دشمنان نیز یک آهنگ واحد داشته باشیم.
کد خبر: ۴۳۸۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷ - 25January 2021

محل طرح اختلاف مسئولان جلسات خصوصی است نه تریبون‌های عمومیبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه که امروز (دوشنبه) برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت ام‌البنین (س) و گرامی‌داشت مقام مادران، همسران و خانواده معزز شهدا، اظهار داشت: امروز شهدا چراغ راه هدایت همه انسان‌ها هستند و پیام آن‌ها برای ما پیام عبودیت و بندگی، اخلاص و مقاومت در راه حق است.

رئیس قوه قضائیه «توجه به خداوند متعال» و «ساختن زندگی بر اساس دین و آموزه‌های دینی» را از جمله اهداف بلند شهیدان دانست و افزود: از خداوند متعال می‌خواهیم که جامعه ما در توجه به اهداف و مقاصد عالی شهیدان، توفیق بیش از پیش پیدا کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه با اشاره به برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب به دلیل شیوع بیماری کرونا، ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست‌اندرکاران برای برگزاری این نمایشگاه، بیان کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی، حرکت ارزشمندی است که در راستای افزایش سطح اخلاق، معنویت و کاهش آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی، بسیار نقش آفرین بوده و می‌تواند روحیه عدالتخواهی را در مردم افزایش دهد.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه عنوان کرد: کتاب یک وسیله هدایت برای انسان‌ها در جهت انسان‌سازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی است. به هر میزان که آگاهی اجتماعی بالا برود آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و به هر میزان افراد جامعه بیشتر از حقوق خود اطلاع پیدا کنند، اقدامات سوءاستفاده‌گران در جهت پایمال کردن حقوق مردم کاهش می‌یابد.

رئیس قوه قضائیه افزود: توجه به حق، حق‌خواهی و عدالت‌خواهی از جمله آثار فرهنگی توجه به کتاب و کتاب‌خوانی است که گسترش آن‌ها در جامعه با کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرم و جنایت همراه خواهد بود.

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت وجود انسجام در جامعه و همچنین مسئولان تأکید کرد و گفت: تریبون‌ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است، بلکه آنچه محل طرح و رفع مسائل اختلافی است «جلسات» هستند.

وی با اشاره به وجود جلسات در همه سطوح در کشور، عنوان کرد: تریبون‌ها باید محل امیدآفرینی و رفع نگرانی مردم و نشان دادن انسجام و آهنگ واحد در کشور باشد. تریبون‌ها اگر به جای رفع نگرانی به ایجاد نگرانی بپردازد در جهت خلاف خواست رهبری و مردم حرکت کرده است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: متأسفانه می‌بینیم که گاهی جلسات به محل خوش‌وبش و تریبون‌ها به محل طرح مسائل اختلافی تبدیل می‌شوند در حالی که این موضوع باید برعکس باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر این نکته که آهنگ امروز کشور توانمندسازی هرچه بیشتر ایران اسلامی و خنثی‌سازی و رفع همه تحریم‌هاست، افزود: همه کسانی که دارای تریبون و جایگاه اجتماعی و مسئولیت هستند به این نکته توجه کنند که ما برای داخل و خارج از کشور باید پیام انسجام و برای دشمنان نیز یک آهنگ واحد داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به تصویب قانون شورا‌های حل اختلاف، از دولت و همچنین مجلس که با دو فوریت این قانون را به تصویب رساند تشکر کرد و گفت: نیرو‌های شورا‌های حل اختلاف در سراسر کشور تاکنون زحمات بسیار زیادی کشیده و منشأ خدمات بسیار زیادی بوده‌اند و عدد پرونده‌ها و صلح و سازش‌ها، گواهی بر تلاش‌ها، زحمات و اخلاص این عزیزان است.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تشکیل کارگروه‌هایی از سوی مرکز شورا‌های حل اختلاف، ستاد قوه قضائیه و همچنین استان‌ها برای تبدیل وضعیت پرونده‌های شورا‌های حل اختاف و همچنین تغییر وضعیت نیرو‌های فعال در این شوراها، گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به شکلی انجام شود که پرونده‌های قضائی سیر قضائی خود را ادامه دهند و پرونده‌های مربوط به شورا‌های حل اختلاف با محوریت سازش و حل اختلاف و با توجه به شکل جدیدی که قانون تصویب کرده است، در این شورا‌ها مطرح شوند.

حجت‌الاسلام رئیسی تغییر وضعیت نیرو‌های انسانی فعال در شورا‌های حل اختلاف را نیازمند انجام بررسی‌ها و کار‌های مقدماتی لازم دانست و تاکید کرد: تغییر وضعیت نیرو‌های انسانی شورا‌های حل اختلاف باید به نحوی انجام شود که حتی یک روز وقفه هم در کار این شورا‌ها ایجاد نشود؛ چرا که وقتی قانون قطعیت پیدا کرد و قرار بر اجرای آن شد، باید همه مقدمات کار برای اجرای قانون انجام شده باشد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار