به روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
امام جمعه یزد:
آیت‌الله «محمدرضا ناصری» نماینده ولی فقیه در یزد در دیدار با «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور گفت: به طور قطع استعداد‌های جوانان ما از چینی‌ها که کار‌های آلمانی‌ها را کپی برداری می‌کنند، کمتر نیست. مساجد، امور فرهنگی، افراد بی بضاعت و ... باید از صنایع و معادن بهره‌مند باشند و بتوانند با حمایت مالی آن‌ها به تعالی فرهنگ و دین در جامعه کمک کنند.
کد خبر: ۴۴۴۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳ - 21February 2021

به گزارش دفاع‌پرس از یزد، آیت‌الله «محمدرضا ناصری» نماینده ولی فقیه در یزد در دیدار با «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور با تاکید بر اینکه جوانان ما نباید خود را دست کم بگیرند، افزود: به طور قطع استعداد‌های جوانان ما از چینی‌ها که کار‌های آلمانی‌ها را کپی برداری می‌کنند، کمتر نیست.

ناصری با تاکید بر اینکه کارخانجات باید در کنار تولید محصول به تولید ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود نیز بپردازند، اظهار داشت: اگر از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید ماشین آلات و قطعات استفاده شود، ظرف دو سه سال نیاز صنایع کشور به ماشین آلات خارجی برطرف خواهد شد.
 
ناصری تاکید کرد: جوانان ما هنوز به خودباوری نرسیده‌اند و این باور باید در جوانان و مهندسان کشور ما ایجاد شود تا بتوانیم شاهد تحول در صنعت باشیم.
 
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه صنعت خودروسازی در کشور ما ۵۰ است فعال شده، افزود: پس از این همه سال با این همه حقوق‌هایی که پرداخت شده، هنوز در قطعات جزئی وابسته به خارج هستیم و ساده‌ترین قطعات از چین یا سایر کشور‌ها وارد می‌شود.
 
وی بیان کرد: وقتی در سیستم آموزشی ما تفکر، تعقل و تدین جایگاهی ندارد و از ۱۰۰ سال پیش توسط غربی‌ها از سیستم آموزشی ما حذف شده، نتیجه آن نیرو‌هایی است که خلاقیت، نوآوری و خودباوری ندارند.
 
ناصری با اشاره به اینکه سیستم آموزشی ما سیستمی است که غربی‌ها در کشور پیاده کرده اند، عنوان کرد: این سیستم از ابتدا از دانش آموزان ما بخوان، حفظ کن و نمره بگیر را درخواست داشته و هرگز به دنبال بخوان، فکر کن و نوآوری داشته باش، نبوده است.
 
وی تاکید کرد: دانش آموز ما ۱۲ سال درس می‌خواند و ساعت‌ها وقت صرف کنکور می‌کند، اما دو ساعت فکر نمی‌کند و این تفکر را نه معلم و نه سیستم آموزشی از او نخواسته و نتیجه آن، وابستگی و نداشتن خلاقیت و نوآوری و از همه مهمتر خودباوری است.
 
ناصری با اشاره به اینکه چند سال پیش، سرمایه گذاران حوزه کاشی و سرامیک از دپوی کاشی در انبار‌ها و فروش نرفتن آن گلایه داشتند، افزود: در جلسه‌ای به آن‌ها اعلام کردم که کالای آن‌ها یا کیفیت ندارد، یا گران است یا با اصول بازاریابی آشنا نیستید که با اصلاح رویه، تمام انبار‌ها خالی شد و این نشان از آن دارد که صنعتگران ما باید در زمینه کیفیت و قیمت محصول قابل رقابت تولید کنند و با برای فروش محصولات خود نیز از روش‌های جدید بازاریابی استفاده کنند.
 
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت ورود صنایع و معادن به مباحث اجتماعی تاکید کرد: مساجد، امور فرهنگی، افراد بی بضاعت و ... باید از صنایع و معادن بهره‌مند باشند و بتوانند با حمایت مالی آن‌ها به تعالی فرهنگ و دین در جامعه کمک کنند.
 
وی از وزیر صمت خواست: شرایطی فراهم کند تا صنایع و معادن ملزم به ادای دین خود به حوزه فرهنگ باشند و مسئولیت اجتماعی خود را در این زمینه ادا کنند.
 
ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرهنگ غلطی که در حوزه تولید، توزیع و صادرات محصول وجود دارد، گفت: در کشور ما همه به فکر سود بیشتر هستند و این امر دلال بازی و گرانی‌های بی منطق را رقم زده ضمن اینکه در زمینه تولید نیز اغلب سرمایه گذاران به فکر تولید محصول دارای درآمد بیشتر هستند و متاسفانه کسی به فکر خدمت به مردم نیست که لازم است در این زمینه فرهنگ سازی شود.
 
وی در زمینه خوراک دام و وابستگی تولیدات پروتئینی کشور به آن افزود: شایسته نیست که قیمت مرغ و تخم مرغ مدام در کشور ما به خاطر محصولاتی افزایش یابد که امکان تولید آن در کشور خودمان وجود دارد.
 
ناصری تاکید کرد: اگر هر استانی به اندازه نیاز خود اقدام به تولید خوراک دام کند، مشکلات کشور حل می‌شود و لازم است وزارتخانه‌های مرتبط، استان‌ها را ملزم به اجرای این مهم کنند.
 
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کشور ما نیاز به صنعتی زودبازده، پرفروش و با اشتغالزایی بالا دارد، گفت: پوشاک یکی از صنایعی است که نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد ضمن اینکه آب بر نیست و آلایندگی نیز ندارد.
 
وی با بیان اینکه اگر هر ایرانی در سال فقط چهار تکه لباس نیاز داشته باشد، سالانه باید ۳۲۰ میلیون قطعه لباس در کشور تولید شود، افزود: این میزان تولید، برای ۱۰ میلیون نفر اشتغالزایی می‌کند ضمن اینکه صنایعی همچون ریسندگی، پارچه بافی و حتی کشت پنبه را نیز رونق می‌دهد.
 
ناصری تاکید کرد: اگر برای هر استان یک شهرک بزرگ پوشاک ایجاد شود و با ارائه آموزش‌های لازم، پوشاک با کیفیت تولید شود، علاوه بر بی نیاز شدن کشور از واردات پوشاک، برای ۱۰ میلیون نفر از جمله بانوان و فارغ التحصیلان بیکار اشتغالزایی می‌شود.
 
علیرضا رزم حسینی نیز در این دیدار اظهار داشت: ساخت قطعات داخلی در بسیاری از رشته‌ها افزایش یافته به نحوی که اکنون در لوازم خانگی تا ۷۵ درصد و خودرو تا ۸۰ درصد به تولید داخلی رسیده ایم.
 
وی عنوان کرد: در حوزه پوشاک نیز کارخانجات در حال کار و فعالیت هستند و با توجه به اینکه صرفه واردات پوشاک کاهش یافته، کار کارخانجات تولید پوشاک رونق گرفته است.
 
رزم حسینی تاکید کرد: آمادگی داریم در یزد با توجه به اینکه قطب نساجی کشور است، شهرک ویژه پوشاک راه اندازی کنیم که لازم است برای این موضوع جانمایی انجام شود و این شهرک به نحوی ایجاد شود که امکان تکمیل زنجیره پوشاک فراهم باشد.
 
وی با اشاره به اینکه واردات ۲ هزار و ۵۰۰ کالا در کشور محدود و حتی تحریم شده است، افزود: این محدودیت‌ها برای رونق تولید داخل انجام شده و حتی اگر تحریم‌ها لغو شود، محدودیت واردات این کالا‌ها ادامه خواهد یافت.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مرغ و تخم مرغ نیز بیان کرد: تولید مرغ و تخم مرغ ما ۸۵ درصد وابسته به خارج از کشور است، زیرا خوراک دام از خارج وارد می‌شود، اما جهاد کشاورزی به دنبال تولید کلزا است.
 
وی خطاب به امام جمعه یزد بیان کرد: توصیه شما در مورد خودکفایی در تولید دام را به مسئولان جهاد کشاورزی خواهیم رساند و امیدواریم بتوانیم در این زمینه گام‌های اساسی برداریم.
 
انتهای پیام/
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار