به روز شده در: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
کشورهای غربی مدعی حمایت از حقوق بشر از عامل های اصلی تداوم جنگ علیه یمن هستند.
کد خبر: ۴۴۴۶۱۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳ - 24February 2021

مشارکت آلمان و فرانسه در بزرگترین بحران بشری جهانبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، در حالی که همگان از آمریکا به عنوان بزرگترین و اصلی‌ترین حامی جنگ عربستان علیه یمن یاد می‌کنند، کشور‌های غربی دیگری نیز با علم به تلفات غیرنظامی و تاکتیک‌های عامدانه غیرانسانی ائتلاف سعودی برای به زانو در آوردن یمن، در این جنگ خونین نقش دارند؛ از جمله این کشور‌ها می‌توان به فرانسه و آلمان اشاره کرد.

به گزارش پایگاه «adhrb»، فرانسه و آلمان در جریان جنگ عربستان علیه یمن ائتلاف سعودی به سرکردگی این کشور، به پشتیبانی لجستیکی و آموزش نظامی اعضای ائتلاف در سطوح مختلف پرداختند تا در بدترین بحران بشردوستانه جهان به اذعان سازمان ملل دست داشته باشند.

فرانسه

گستردگی دخالت فرانسه در جنگ علیه یمن برخلاف ادعای پاریس مبنی بر عدم مداخله اش در این جنگ، زیاد است.

دولت فرانسه با توجه به پیامد‌های این امر، به تلاش برای ناچیز جلوه دادن همکاری اش در این جنایت علیه بشریت دست می‌زند.

فرانسه در مواجهه با افزایش انتقاد‌ها در مورد مشارکتش در جنگ علیه یمن، مدعی است که اطلاعاتی مبنی بر استفاده از تسلیحات فروخته شده اش به اعضای ائتلاف سعودی علیه غیرنظامیان یمنی وجود ندارد و این تسلیحات تنها علیه نظامیان استفاده می‌شوند.

این در حالی است که فرانسه همچنان به فروش سلاح به عربستان و امارات و حمایت لجستیکی از آنان ادامه می‌دهد.

اگرچه وزارت دفاع فرانسه استقرار نیرو‌های ویژه خود در کنار نیرو‌های اماراتی در یمن را رد می‌کند، اما این موضوع مستند است.

این موضوع زمانی نگران کننده‌تر می‌شود که نیروی زمینی امارات به ایجاد اردوگاه و زندان‌هایی متهم شده که در آن‌ها زندانیان غیرنظامی محاکمه نشده مورد تجاوز جنسی و شکنجه گسترده قرار می‌گیرند.

توجیه دولت فرانسه از حمایتش از جنگ علیه یمن سه مورد است؛ دفاع از دولت مستعفی این کشور، اجرای تعهدات فروش اسلحه مربوط به دوران پیش از جنگ، استفاده از تسلیحات فرانسوی فقط برای اهداف دفاعی توسط کشور‌های خریدار.

آلمان
این کشور که همواره مدعی سیاست‌های محدود کننده صادرات تسلیحاتی است، نقش مهمی در حمایت از ائتلاف سعودی به سرکردگی عربستان دارد؛ از تسلیحات آلمانی در جنگ هوایی، دریایی و زمینی علیه یمن استفاده می‌شود.

طنز ماجرا اینجاست که دستورالعمل‌های تسلیحاتی آلمان، صادرات اسلحه به کشور‌های درگیر جنگ را ممنوع می‌کنند.

پس از انکار مکرر فروش تسلیحات و فناوری‌های جنگی آلمان به عربستان و امارات از سوی برلین، این کشور در اوایل سال ۲۰۱۸، قانونی را تصویب کرد که صریحا صدور سلاح به هر کشور مستقیما درگیر در جنگ یمن را ممنوع می‌کرد.

اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که صادرات سلاح به عربستان و امارات بدون توجه به قانون مذکور ادامه دارد و فناوری‌های آلمانی در جنگ هوایی علیه یمن نقش زیادی دارند.

جنگ علیه یمن منجر به تلفات بی شماری از غیرنظامیان شده است.

کارشناسان برجسته بین المللی و منطقه‌ای در مورد یمن که بدترین فاجعه انسانی در جهان محسوب می‌شود، خواستار پایان تجارت چند میلیارد دلاری اسلحه میان کشور‌های غربی و اعضای ائتلاف به ویژه عربستان و امارات هستند.

نقض آشکار حقوق بشر در فرهنگ مصونیت از مجازات کشور‌های غربی در جریان است و هیچ یک از طرفین در قبال جنایات ظالمانه‌ای که مرتکب شدند یا از طریق اقدامات خود در آن‌ها سهیم بودند، پاسخگو نبوده اند.

منبع: میزان

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها