به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۳
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: تعرض به جنگل‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچ‌کس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نبوده و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی، مجاز نیست.
کد خبر: ۴۴۶۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰ - 06March 2021

تغییر کاربری غیرقانونی اراضی به هیچ عنوان مجاز نیستبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، پیش از ظهر امروز یک اصله نهال میوه غرص کرد.

وی پس از کاشت نهال در سخنانی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون موضوع گسترش فرهنگ درختکاری اظهار داشت: به تأسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی که همواره مردم، مسئولان و دستگاه‌های کشور را به درختکاری، توسعه فضای سبز و حفظ زیست امروز توصیه کرده‌اند، به‌عنوان دستگاه قضائی کشور وظایف مهمی بر عهده داریم.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به مسئولیت همه دستگاه‌های کشور در خصوص حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: دستگاه قضائی در حوزه نظارت و قضاوت پیرامون حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت مهمی بر عهده دارد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه از محیط زیست، جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور به‌عنوان ذخایر و گنجینه‌های ملت یاد کرد و گفت: امروز حفظ این ذخایر و گنجینه‌ها وظیفه همگان است.

وی سپس با تأکید بر اینکه تعرض به جنگل‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچ‌کس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نخواهد بود، افزود: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی، مجاز نیست.

رئیس دستگاه قضا ضمن تأکید بر لزوم رعایت دقیق انضباط در تغییر کاربری اراضی گفت: کمیسیون‌های مسئول در این زمینه باید کار را به نحو قانونی انجام دهند تا از این طریق افراد و دستگاه‌هایی که خلاف قانون و با نفوذ و قدرت سازمانی، قصد تغییر کاربری اراضی را دارند، شناسایی شوند؛ تغییر کاربری از سوی یک سازمان اداری در یک شهرستان بدون اخذ مجوز‌های قانونی پذیرفتنی نیست.

حجت‌الاسلام  رئیسی با تاکید بر لزوم سرزنش و پیگیری تخلف شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متخلف در حوزه تغییر کاربری اراضی، به تمام سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری کشور توصیه کرد که بیش و پیش از دیگران خود را نسبت به حفظ محیط زیست، رعایت قوانین و مقررات در حوزه تغییر کاربری‌ها از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به فضا‌های غیر کشاورزی اعم از فضا‌های مسکونی، اداری و خانه‌های سازمانی، موظف بدانند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه همگان را نسبت به اجرای قانون در حوزه حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل‌ها و تالاب‌ها موظف دانست و با اشاره به پیگیری قانونی متخلفان در این عرصه عنوان کرد: امروز گزارش‌ها نشان‌دهنده آن است که مجموعه این پیگیری‌ها به کاهش تعرض به منابع طبیعی منجر شده، لکن این روند کاهشی کافی نیست؛ چرا که هنوز هم در جریان سفر‌های استانی گزارش‌هایی در خصوص ترک فعل و حساسیت نداشتن برخی مسئولان در زمینه تعرض به منابع طبیعی به دست ما می‌رسد.

وی با بیان اینکه حساسیت در خصوص حفظ محیط زیست همواره باید در میان همگان وجود داشته باشد، گفت: باید از همه کسانی که در کار حسنه درختکاری و توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند، تشکر کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به لزوم انجام یک کار متفاوت در زمینه حفظ محیط زیست و جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی کشور گفت: همه مسئولان، دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید خود را نسبت به رعایت مقررات و قوانین در زمینه حفظ محیط زیست مسئول بدانند.

حجت‌الاسلام رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: پیام ما در آستانه سال نو این است که حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل‌ها، ذخایر و گنجینه‌های کشور باید بیش از پیش مورد توجه همگان قرار بگیرد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها