به روز شده در: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۲
سرلشکر صفوی:
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: در جریان حواشی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شکاف‌های عمیق سیاسی و اجتماعی در داخل آمریکا سر باز کرد و این چالش‌ها در داخل آمریکا ادامه‌دار خواهد بود.
کد خبر: ۴۴۶۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱ - 07March 2021

اقتدار امروز هوافضای سپاه قابل مقایسه با دوران دفاع مقدس نیستبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌، سردار سرلشکر پاسدار «سیدیحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه هوافضای عاشورا اظهار داشت: عظمت و اقتداری که امروز در نیروی هوافضای سپاه می‌بینم، قابل مقایسه با دوران دفاع مقدس نیست؛ پایه این اقتدار، همین دانشگاه است که نیروی انسانی مؤمن، متعهد و متخصص را پرورش می‌دهد و زمینه را برای رشد استعداد‌ها فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی با محوریت جوانان ساخته خواهد شد، به بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: شما جوانان دانشجو درنیروی هوافضا‌ی سپاه در ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای در دفاع از امنیت ملی و منافع ملی کشور عزیزمان ایران خواهید داشت و باید خودتان را برای دفاع همه‌جانبه در تمامی عرصه‌های تهدید آماده سازید.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به رسالت سپاه پاسدارن و نیروی هوافضای سپاه در گام دوم انقلاب گفت: از نظر من مهمترین رسالت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب، کمک به عمق‌بخشی خارجی و دفاعی انقلاب اسلامی است. نظریه عمق‌بخشی خارجی انقلاب اسلامی تنها مبتنی بر مؤلفه‌های دفاعی نیست، بلکه این عمق‌بخشی انقلاب اسلامی مفهومی فراتر از صدور انقلاب اسلامی با ماهیت فرهنگی و اجتماعی است.

وی در تشریح زمینه‌ها و مراحل عمق‌بخشی خارجی انقلاب اسلامی اضافه کرد: زمینه‌سازی علمی و پژوهشی برای همکاری‌های دفاعی و پیمان عدم تخاصم با دولت‌ها و کشور‌های دوست همسایه و عضویت و حضور دائم در سازمان همکاری‌های شانگهای از راه‌های عمق‌بخشی خارجی انقلاب اسلامی است.

سردار صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با تحلیل تغییر و تحولات قدرت در مقیاس جهانی عنوان کرد: جهان کنونی با سرعتی بالا در حال تغییر و تحول است، این تغییر و تحول از نظر سلسله‌مراتب قدرت در نظام بین‌الملل در قاره آسیا و در غرب آسیا با شتاب بیشتری در جریان است و احتمالاً تا چند دهه آینده ما با جهانی جایگزین و متفاوت روبه‌رو خواهیم بود و از الان باید خودمان و کشور عزیزمان ایران را برای دورانی جدید آماده کنیم و آن گام دوم انقلاب اسلامی و تمدن نوین اسلامی است.

وی در تشریح جزئیات تغییر و تحولات آینده جهان تصریح کرد: تا ۳۰ سال آینده هیچ کشوری تنها قدرت برتر جهان نخواهد بود و دیگر در جهان قدرت هژمون نخواهیم داشت، بلکه جهان شاهد ظهور و بروز نظام چندقطبی قدرت خواهد بود و احتمالاً نظام قدرت از غرب عالم به سمت شرق حرکت خواهد کرد و قدرت بزرگ شرقی مرکب از کشور‌های چین، هند، روسیه، ژاپن، ایران و شاید پاکستان و اندونزی در قاره آسیا شکل خواهد گرفت و ایران با داشتن موقعیت ژئوپلیتیکی برتر و حکومت با ثبات و مقتدر با تمامی این کشور‌ها می‌تواند تعامل سازنده در همه حوزه‌ها داشته باشد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: حتی ممکن است در حوزه‌های اقتصادی نیز شاهد جابجایی قدرت باشیم و شبکه‌های اقتصادی غیردولتی مبتنی بر فناوری‌های جدید و با برخورداری از ظرفیت‌ها و منابع اقتصادی، برخی از قدرت‌های ملی را نیز پشت سر بگذارند. مبنای این تغییر و تحول قدرت، عوامل اقتصاد، فرهنگ و فناوری‌های جدید خواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت تدوین راهبرد ملی در کشور در مواجه با جهان جدید بیان کرد: از نظر من در راهبرد ملی خودمان باید با آینده‌پژوهی روند قدرت در جهان آینده دو راهبرد نگاه به شرق و نگاه به همسایگان در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما باید توسعه روابط با کشور‌های همسایه را جدی بگیریم. ۱۵ کشور همسایه ما حدود ۶۰۰ میلیون جمعیت دارد در حوزه جذب گردشگر و حوزه صادرات دریاپایه و زمین بایستی پایه فعال‌تر باشیم و ما می‌توانیم سالانه میلیارد‌ها دلار صادرات کالا و خدمات به این کشور‌ها انجام دهیم.

سردار صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ریشه دشمنی آمریکا با ملت ایران ارتباطی با مسائل هسته‌ای و قدرت موشکی ندارد، به تضاد گفتمانی میان روح حاکم بر نظام سلطه و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها نسبت به اقتدار روزافزون ملت و رهبری و انقلاب اسلامی در منطقه غرب آسیا، از هوشیاری و مقاومت ملت ایران و رهبری مقتدرانه مقام معظم رهبری که عامل دفع توطئه هاست، هراسان و نگران هستند. علت نگرانی آن‌ها در سلاح و موشک ما نیست، نگرانی آن‌ها از تفکر و اندیشه انقلاب اسلامی است که جهان غرب و ایدئولوژی مادی‌گرای ماتریالیستی- لیبرالیستی و دنیا را با چالش تهدید کرده است و اسلام ناب محمدی را به‌عنوان راه استقلال و آزادی ملت‌ها معرفی می‌کند و الگوی مردم‌سالاری دینی را به ملت‌های اسلامی نشان می‌دهد.

وی در تحلیل روند‌های دولت ایالات متحده آمریکا در دوران بایدن، اظهار داشت: در جریان حواشی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شکاف‌های عمیق سیاسی و اجتماعی در داخل آمریکا سر باز کرد و این چالش‌ها در داخل آمریکا ادامه‌دار خواهد بود.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا افزود: آمریکایی‌ها ۴۰ میلیون نفر جمعیت فقیر دارند، بالاترین آمار زندانی‌های مربوط به آمریکاست، بیش از یک میلیون نفر آمریکایی در زندان‌ها هستند و هیچ کشوری به این اندازه آمریکا جمعیت زندانی و زندان ندارد.

وی با اشاره به سند موقت راهبرد امنیت ملی آمریکاست که بامداد پنجشنبه چهاردهم اسفند مطابق با چهارم مارس ۲۰۲۱ توسط کاخ سفید اعلام شده، گفت: به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا در دوران بایدن برای ترمیم این شکاف به ناچار به سمت محیط ملی آمریکا عقب‌نشینی خواهد کرد یعنی بایدن به‌عنوان رئیس جمهور فعلی آمریکا تمرکزش را روی مسائل داخلی امریکا خواهد گذاشت.

سرلشکر صفوی اخراج نیرو‌های نظامی آمریکا از منطقه را قطعی دانست و ادامه داد: ما باید با همکاری با دولت‌ها و ملت‌های منطقه عامل ناامنی و کشتار و اشغالگری ۲۰ ساله این منطقه یعنی نیرو‌های نظامی و متحدان آمریکا را از منطقه اخراج کنیم و استراتژی اخراج نیرو‌های نظامی آمریکا از غرب آسیا و رهایی این مناطق از سلطه نظامی آمریکا پیگیری شود.

وی تصریح کرد: از نظر من آمریکایی‌ها نمی‌توانند در افغانستان باقی بمانند و همان‌طور که ملت شجاع و مظلوم افغانستان ارتش سرخ شوروی را از افغانستان بیرون راندند (۱۹۷۹-۱۹۸۹)، آمریکایی‌های متجاوز را نیز از این کشور بیرون خواهند کرد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با تحلیل روند حرکت انقلاب اسلامی خاطرنشان ساخت: ۴۲ سال از عمر جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و روز به روز قدرتمند‌تر می‌شود و نفوذ گفتمانی سیاسی، فرهنگی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران از خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر تا دریای مدیترانه رسیده است.

وی توسعه گفتمان مقاومت در مقابل گفتمان سازش را از دیگر عوامل عمق‌بخشی به انقلاب اسلامی دانست و گفت: شاخص‌ها و مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی، نقشه راه و راهبرد فرهنگی تمدنی اقتصادی و سیاسی برای شکل‌گیری قدرت جهان اسلام تا پایان قرن حاضر می‌بایست تدوین شود و مراکز علمی و پژوهشی دانشگاه‌های سراسر کشور از جمله مراکز علوم نظامی و امنیتی و نظریه‌پردازان علوم روابط بین الملل و علوم سیاسی – علوم اقتصادی می‌توانند زمینه‌های تحقق تمدن نوین اسلامی و قدرت جهان اسلام را مهیا کنند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها