به روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۲
فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی:
«امیر جعفری» گفت: مرحله دوم طرح شهید سلیمانی ویژه مقابله با شیوع کرونا، پس از بررسی و تصویب از ایام نوروز در قم اجرا خواهد شد.
کد خبر: ۴۴۶۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱ - 08March 2021

مرحله دوم «طرح شهید سلیمانی» از ایام نوروز در قم آغاز می‌شودبه گزارش دفاع‌پرس از قم، «امیر جعفری» فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی قم با اشاره به اهداف و آثار اجرای طرح شهید سلیمانی در کنترل شیوع کرونا اظهار داشت: این طرح از بیستم آبان ماه سال جاری ابلاغ و از اول آذرماه به صورت محله محور در سطح شهرستان قم اجرا شد و هدف این طرح در کل کشور کاهش مرگ و میر به میزان ۴۰ درصد، کاهش بستری به میزان ۵۰ درصد و افزایش ۹۰ درصدی حمایت از بیماران کرونایی بوده است که ظرف مدت اجرای آن به لطف خداوند توانستیم به کاهش چشمگیر ۸۰ درصدی مرگ و میر دست یابیم.

وی گفت: حدود ۲۵ میلیون نفر در کل کشور تحت پوشش حمایتی قرار گرفته‌اند که به استناد آمار منتشره و بر اساس میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر، استان قم جزء استان‌های انتهایی آمار سراسر کشور است و این نشان دهنده توفیق بزرگی الهی و تلاش متولیان امر بخصوص کمیته‌های عملیاتی بوده است.

جعفری افزود: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در پانزدهم اسفند فرمودند، به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی که برای اقشار مختلف مردمی بوجود آمده، باید کاری کرد که کرونا هر چه سریعتر تکلیفش مشخص گردد، لذا به همین خاطر فاز دوم طرح شهید سلیمانی ابلاغ و هدف اصلی آن تقویت بیماریابی است؛ یعنی تا حد ممکن بیماران کرونایی را شناسایی، جداسازی و قرنطینه سازی نمود.

فرمانده ناحیه بسیج شهرستان قم با بیان این مسئله که رهیابی بیماری در دستورالعمل قبلی هم وجود داشته ابراز داشت: در فاز دوم طرح شهید سلیمانی، شناسایی، جداسازی و قرنطینه بیماران و در نهایت قطع زنجیره انسانی بیماری برجسته شده و می‌توان با اجرای این فاز کم کم به سوی ریشه کن کردن این ویروس پیش رفت.

فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی لازمه تحقق این امر را عزم جدی متولیان، چه در بخش سلامت اعم از مراکز بهداشت و سلامت و چه در بسیج در قالب تیم‌های عملیاتی ارزیابی کرد و افزود: بسیجیان در سطح محلات شهر قم تعداد ۹۲ کمیته‌ عملیاتی محله و در شهر پردیسان تعداد ۳ کمیته‌ عملیاتی و جمعا تعداد ۹۵ کمیته عملیاتی محله را تشکیل و در حال خدمت رسانی هستند که به فضل الهی آمار بسیار خوبی را در این زمینه به دست آورده ایم.

جعفری گفت: تعداد بیماران مبتلا به کرونا را در ابتدای طرح شهید سلیمانی تعداد یک هزار و ۱۴۵ بیمار، در آذر تعداد ۴۱۸ بیمار، در دی ماه تعداد ۱۷۸ بیمار، در بهمن تعداد ۱۰۰ بیمار و تا الان تعداد ۸۸ بیمار و به عبارتی در بازه زمانی سه ماه و نیم تعداد ۷۸۴ بیمار کرونایی توسط مراکز سلامت به ما معرفی شده اند.

وی ابراز داشت: توزیع تعداد یک هزار و ۳۲۲ بسته معیشتی مختص بیماران کرونایی به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال، توزیع ۱۷۲۴ بسته بهداشتی مختص بیماران کرونایی، طبخ غذا ۵۲۵۵ وعده مخصوص خانواده‌های دارای بیمار کرونایی و توزیع مبلغ یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال کمک‌های نقدی بسیج از جمله آثار و اقدامات طرح بوده است.

جعفری ادامه داد: مبالغ فوق در میان خانواده‌های نیازمند بخصوص نیازمندان به دارو توزیع گردیده و حتی در برخی موارد این کمک‌ها در قالب خرید اقلامی همچون بخاری، آبگرمکن، فرش و در چندین مورد خرید تبلت برای فرزندان خانواده‌های نیازمند انجام گرفته است.

فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی با اشاره به روند کاهشی تعداد بیماران کرونایی از آغاز طرح شهید سلیمانی و تاثیرگذاری بسیار مطلوب این طرح در ارتقاء سطح سلامت جامعه تصریح کرد: قطعا علاوه بر تلاش‌های شبانه روزی نیرو‌های حوزه سلامت، خدمات بسیجیان هم بسیار مهم و ارزنده بوده است.

وی ادامه داد: یکی از خدمات بسیجیان برای قطع زنجیره انسانی کرونا، تقبل فعالیت‌های خانواده‌های دارای بیمار از قبیل خرید مایحتاج و تحویل این اقلام به درب منازل آن‌ها بوده است و بسیج توانست ۴۴۶۸ مورد غربالگری حضوری و ۱۶ هزار مورد غربالگری تلفنی را در این زمینه صورت دهد.

جعفری گفت: در حوزه نظارت هم بسیج ۲۳ هزار مورد نظارت و پایش صنوف را به انجام رسانده و بسیجیان با حضور در اماکن و صنوف مختلف و تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه تذکرات به آن‌ها توانستند وضعیت خوبی را سامانه آمار و عملکرد مرکز بهداشت به جای بگذارند.

وی متذکر شد: به واسطه کاهش تعداد بیماران کرونایی، اقدامات حمایتی بسیج نیز از نظر کمی کاهش پیدا کرده و بدیهی است که هر چه تعداد بیماران کاهش یابد نیاز به اقدامات حمایتی هم کاهش می‌یابد و از طرفی با توجه به وضعیت آبی شهر قم، نیاز به اقدامات نظارتی هم کاهش یافته و لیکن به درخواست مسئولین مرکز بهداشت اقدامات نظارتی همچنان ادامه دارد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان قم در پایان ضمن اشاره به تقویت شاخصه‌ی بیماریابی در سطح شهر بر اساس ابلاغیه فاز دوم طرح شهید سلیمانی و پیگیری جدی آن، خاطرنشان کرد: برنامه ویژه فاز دوم طرح شهید سلیمانی ویژه ایام نوروز، در آینده نزدیک توسط مسئولان استان قم بررسی و مفاد آن تصویب و اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها