به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایتی از شهید صیاد شیرازی درباره پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاب را منتشر کرد.
کد خبر: ۴۵۰۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶ - 10April 2021

روایت شهید صیاد شیرازی از پیش‌زمینه‌های گرایش ارتش به انقلاببه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: «سپهبد شهید علی صیادشیرازی از جمله نظامیانِ مخالف رژیم پهلوی بود که با وجود حضور در ارتش شاهنشاهی، باکی از فعالیت‌های انقلابی و مبارزاتی نداشت. او درباره بی‌علاقگی بدنه ارتش به کشتار و تأثیر تماس با مردم در بیداری ارتشیان می‌گوید: «اوایل خیلی شدت این کراهت [قرار گرفتن ارتشی‌ها در برابر مردم] بالا بود، ما هم از این مطالب رنج می‌بردیم؛ یعنی رنجمان از این بود که از داخل می‌دانستیم چه خبر است، وضع روحیه‌ها خوب نبود. افکار عمومی در ارتش آنقدر وابستگی به شاه نداشت؛ از یک طرف هم زمینه برای آگاهی این‌ها کم بود، چون ارتباط این‌ها با مردم کم بود.

این کراهت را بعد‌ها دیدیم که خداوند چقدر در آن حکمت قرار داده بود؛ همین کراهتی را که ارتشیان در مقابل مردم باشند. دیدیم یکی از منفذ‌ها و یا بهتر بگویم کانال‌های بسیار وسیع ارتباط بین حقیقتی که در بین مردم می‌گذشت و ارتشی‌ها، همین حکومت نظامی بود. این‌ها وقتی می‌آمدند و مردم را در مقابل خود می‌دیدند که فریاد می‌زدند، به‌صورت زنده و بدون واسطه حقایق را می‌دیدند. به جز یک تعداد قلیلی که چشم و قلب و فکرشان برای درک این‌جور حقایق کور بود، همه داشتند بیدار می‌شدند؛ یعنی به تناسب تعداد حضور ارتشی‌ها در بین مردم برای مقابله با مردم در حکومت نظامی، این اطلاعات به‌صورت زنده به ارتشی‌ها منتقل می‌شد؛ در صورتی که داخل سربازخانه‌ها کسی جرئت نداشت از این حرف‌ها بزند.»

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها