به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
گام پنجم طرح بسیج ملی مقابله با همه‌گیری کرونا با عنوان طرح «شهید قاسم سلیمانی» با رویکرد جدید در لرستان آغاز شد.
کد خبر: ۴۵۰۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴ - 10April 2021

گام پنجم طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا در لرستان آغاز شدبه گزارش دفاع‌پرس از خرم‌آباد، گام پنجم طرح شهید دانشگاه علوم پزشکی سلیمانی با رویکرد بیماریابی، رهگیری و واکسیناسیون عمومی به‌صورت رسمی به تمامی شبکه‌های بهداشت و درمان سراسر استان لرستان  ابلاغ شد.

در همین راستا صبح امروز جلسه ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونا در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با حضور مدیران گروه‌های مختلف بهداشتی برگزار شد که در آن تمامی ابعاد گام پنجم طرح شهید سلیمانی تشریح و رسما ابلاغ شد.

سازماندهی در رابطه با تیم‌های بیماریابی، مراقبتی و درمانی در شبکه‌های بهداشت و درمان سراسر استان، پایش و نظارت ویژه مراکز غربالگری کرونا در سه نوبت در روز، تأمین داروهای مورد نیاز بیماران و توزیع در داروخانه‌های معین، تشدید نظارت بر اجرای شیوه‌نامه‌ها، برگزاری جلسه‌های برون‌بخشی در سطح استان و سایر شهرستان‌ها و پایش بر اساس برنامه تدوین شده و دورکاری مهمترین مواردی بود که در این جلسه تشریح و بررسی شدند.

«مریم کوشکی» معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان در این جلسه با بیان اینکه  در این مرحله از طرح مانند چهار گام قبلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین به صورت مستقیم مشارکت دارند، اظهار داشت: در گام پنجم طرح شهید سلیمانی برنامه واکسیناسیون عمومی اضافه شده است.

وی افزود: تکمیل واکسیناسیون حدود 90 درصد اولویت‌های تعیین شده در فاز اول که سه ماه به طول می‌انجامد و همچنین واکسیناسیون حداقل 70 درصد اولویت‌های تعیین شده در فاز دوم طی سه ماهه  اول و دوم پیشرو و واکسیناسیون حدود 50 درصد اولویت‌های تعیین شده در فاز سوم طی سه ماهه سوم در ادامه اهداف اختصاصی گام پنجم طرح شهید سلیمانی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: رهگیری، رصد فعال و انجام تست مبتلایان و افراد در تماس نزدیک با استفاده از فناوری‌های هوشمند حداقل به میزان 80 درصد در ماه اول و 90 درصد در ماه دوم به بعد، جداسازی دو هفته‌ای بیماران و موارد مشکوک شناسایی شده به میزان 100 درصد، استمرار پوشش مراقبتی و حمایتی مادران به میزان 100 درصد و افزایش پوشش سالمندان حداقل به میزان 30 درصد  و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی حداقل به میزان 80 درصد در ماه اول و 90 درصد در ماه دوم از دیگر اهداف پیش‌بینی شده در  گام پنجم  طرح شهید سلیمانی است.

وی بیان کرد: در طرح واکسیناسیون عمومی فاز اول شامل کارکنان بخش بهداشت و درمان خط اول در تماس با بیماران، مراکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولان، کارکنان تغسیل متوفیان کرونایی می‌شود.

کوشکی گفت: فاز دوم واکسیناسیون شامل افراد دارای بیماری زمینه‌ای بین 16 تا 64 سال و همچنین گروه سنی بالاتر از 60 سال و فاز سوم واکسیناسیون نیز شامل ساکنان در زندان‌ها و مراکز تأدیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان پادگان‌ها، گرم‌خانه‌ها، کمپ‌های معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک‌ها، حمل و نقل عمومی، آموزش و پرورش، پرسنل تولید و توزیع مواد سوختی و خدمات شهری می‌شود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها