به روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
رئیس قوه قضاییه:
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: لغو تمامی تحریم‌ها و راستی آزمایی آن، مطالبه ملی است و این مطالبه ملی نباید دستاویز دعواهای سیاسی شود.
کد خبر: ۴۵۳۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷ - 26April 2021

لغو تحریم‌ها نباید دست‌آویز بازی‌های سیاسی شودبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه امروز (دوشنبه) در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تبریک میلاد با سعادت دومین اختر تابناک امامت و ولایت، امام حسن مجتبی (ع)، «کرامت» را از مهم‌ترین آموزه‎‌های آن حضرت برای بشریت دانست و اظهار داشت: برخی کرامت را بخشش و بخشش قبل از تقاضا معنی کرده اند، ولی کرامت روحیه‎ای است که انسان در پرتو عبادت خدا پیدا می‌کند که به جز خدا نیاندیشد و جز خدا نبیند که مکارم اخلاق و بخشندگی از پیامد‌های آن است.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان این که شهدا قبل از رسیدن به مقام شهادت به مقام کرامت رسیده‎‌‎اند که از جان خود برای خدا گذشته‌‎اند، تصریح کرد: انسان در سایه کرامت نفس به مقامی می‎‌رسد که از مال، وقت، آبرو و جان خود برای خدا و دیگران می‎‌گذرد.

رئیس قوه قضاییه کمک‎های مؤمنانه را جلوه‎‌‎ای از کرامت دانست و گفت: شرایط حساس امروز توجه ویژه به نیازمندان و مستمندان به ویژه کسانی که به کرونا مبتلا شده‌‎اند را می‎‌طلبد و این وظیفه همگانی ماست که به هر شکلی که می‎توانیم از زندگی آن‌ها گره‌‎گشایی کنیم.

حجت‌الاسلام رئیسی با ابراز تأسف از حادثه غم بار در یکی از بیمارستان‌های عراق که موجب مرگ تعدادی از بیماران کرونایی این مرکز درمانی شد، با دولت و ملت این کشور و خانواده‌‎های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

رئیس قوه قضاییه، وقت گذاشتن و نشستن پای حرف‎ها و درد و دل‎های مراجعان به عدلیه را از مصادیق کرامت دانست و اظهار داشت: اگر می‌خواهیم به سیره امام مجتبی (ع) عمل کنیم باید توجه داشته باشیم آن حضرت در حالی که در مسجدالحرام معتکف بودند، نیاز حاجتمندی که به ایشان مراجعه کرده بود را رفع کردند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: از آموزه‎‌های آن حضرت آن است که با گره‎‌گشایی از کار کسانی که به هر دلیلی به دستگاه‎ها و ادارات مراجعه می‌‎کنند، روزنه‎‌های امید را در دل آن‌ها روشن کنیم و این امیدآفرینی در سایه کار به موقع حاصل می‎‌شود نه با حرف.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که تعداد مراجعان به دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه می‌تواند کاهش یابد، به مدیران و کارکنان همه دستگاه‎ها به ویژه همکاران دستگاه قضا متذکر شد که اگر کار مراجعه کنندگان به آن‌ها در همان مراجعات اولیه قابل حل است، چرا باید به گونه‎‌ای عمل شود که نیاز به مراجعه دوباره باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: شرایط کرونایی اقتضاء می‎کند که کارکنان همه ادارات خصوصاً همکاران دستگاه قضا بدانند که از وظایف مهم اسلامی و ملی و اداری این است که کار مردم را به موقع انجام دهیم تا مجبور به مراجعه دوباره و غیر ضروری افراد نباشند.

رئیس دستگاه قضا با تقدیر از همت مضاعف همکاران قضایی در ایام کرونایی برای رسیدگی به پرونده‌‎ها و کار مردم متذکر شد: امروز راهبرد دشمن ایجاد یأس و ناامیدی و راهبرد ما ایجاد امید است تا مردم احساس کنند کارشان در ادارات و سازمان‌ها به سهولت و سرعت انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: وقتی یک خانم یا آقایی برای تظلم خواهی به یک واحد قضایی مراجعه می‌کند، نباید دغدغه دیگری بر رنج و دغدغه‌ه‎ایش اضافه شود، بلکه باید مشکل او را در سریع‎ترین زمان ممکن برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: امروز ما توان و امکانات حل مشکلات و رفع ظلم از آن‌ها را داریم و این ظرفیت‌ها باید به موقع و در زمان خودش به کار گرفته شود تا کار مردم زودتر انجام شود و امیدواری در جامعه افزایش یابد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به «سالگرد حادثه طبس» و «آغاز عملیات بیت‎‌المقدس»، شکست مفتضحانه ارتش آمریکا در طبس و پیروزی ملت ایران در عملیات بیت‎‎‌المقدس را از عنایات الهی دانست که موجب ناامیدی دشمن و امیدواری ملت‎های مسلمان شد.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: دست قدرت خدا یاور همه کسانی است که در مسیر الهی حرکت می‌کنند و توجه به آیات و امداد‌های الهی انسان را در دفاع از ارزش‌های الهی استوارتر می‌کند تا بداند مقاومت او را به هدفش می‎‌رساند و می‌‎تواند گشایش ایجاد کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که امروز لغو همه تحریم‎ها و راستی آزمایی آن یک مطالبه ملی است و این مطالبه نباید دستاویز دعوا‌های سیاسی و وقت‎کشی شود، به کسانی که مسئول پیگیری و تحقق این مطالبه هستند متذکر شد که به طرف مقابل اجازه وقت‎کشی ندهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش «شوراها» را نهادی برآمده از قانون اساسی و جلوه‌‎ای از حاکمیت اراده مردم نسبت به زندگی خودشان دانست و گفت: شورا‌ها از دستاورد‌های مثبت قانون اساسی هستند و تلاش‌های خوبی هم برای گره‎‌گشایی از امور داشته‌‎اند، اما با آسیب‎‌هایی نیز مواجه شده‎‎‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: برخی شورا‌ها خدمات زیادی انجام داده اند و خوشنام هستند و مردم هم به آن‌ها اعتماد دارند، اما برخی نیز مشکلاتی داشته‎‌اند که پرونده‌‎های متعدد و قابل توجهی برای آن‌ها در مراجع قضایی تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

رئیس قوه قضاییه در عین حال خاطرنشان کرد: نهاد شورا‌ها دارای مشکلاتی ساختاری است که اگر به آن‌ها توجه نشده و این مشکلات به‎ صورت ریشه‎‌ای حل نشوند، همواره شاهد بروز آسیب‎ها و مشکلات خواهیم بود.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان این که همکاران دستگاه قضا در جریان رسیدگی به پرونده‎‌های مربوط به شوراها، آسیب‎ها را احصا کرده‌‎اند که جمع‌‎بندی آن را در اختیار مراجع ذیضلاح قرار می‎‌دهند، از مسئولان مربوطه خواست که حل مشکلات ساختاری شورا‌ها را با جدیت پیگیری کنند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از خدمات و تلاش‌های الفت معاون سابق اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه، ابراز امیدواری کرد این معاونت با حضور  غلامی بیش از گذشته فعال شده و منشاء برکات برای کل کشور باشد.

انتهای پیام/241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار