به روز شده در: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
سرلشکر باقری تأکید کرد؛
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه بخش‌های مختلف پدافند هوایی نیرو‌های مسلح موظف به همکاری با قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) هستند، بر لزوم ارتقای شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل و اجرای بازی جنگ و سناریوی‌های محتمل و تهدیدات نوین تأکید کرد.
کد خبر: ۴۵۵۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱ - 09May 2021

لزوم ارتقای شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل/ ضرورت اجرای بازی جنگ و سناریوی‌های محتمل تهدیداتبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آئین معارفه فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) که صبح امروز در ستاد این قرارگاه برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدای مراسم از امیر سرلشکر «موسوی» فرمانده ارزشمند ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده پیشین این قرارگاه ارزشمند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: سرلشکر موسوی در کنار تمام مسئولیت‌های سنگینی که در فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی بر عهده داشتند، حدود ۲ سال در این مجموعه ایفای نقش کردند و در این مسئولیت توانستند به خوبی تدابیر فرماندهی معظم کل قوا را در قرارگاه پدافند هوایی عملی کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به نقش سرلشکر موسوی در تشکیل قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) گفت: ایشان توانستند ضمن تفکیک نیروی پدافند هوایی ارتش، با تلاش و پیگیری شبانه‌روزی، مجموعه فرماندهی و کنترل را در قرارگاه ساماندهی و یک قرارگاه آماده را برای فرماندهی جدید ساماندهی کنند.

سرلشکر باقری در ادامه عنوان کرد: امیر رحیم‌زاده برادر ارزشمندی است که از ابتدای خدمت طولانی خود در صحنه پدافند کار را از سطوح مختلف آغاز کرده و در جایگاه‌های گوناگون، کارآمدی، خلوص و توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته است.

وی با بیان اینکه امیر رحیم‌زاده امروز با حکم فرماندهی معظم کل قوا کار خود را در سمت جدید آغاز می‌کند، افزود: اعطای این حکم نشانه اعتماد و انتظار مسئولیت سنگین از این عزیز رزمنده است. ان‌شاءالله که تمامی وعده‌های الهی ذکر شده در قرآن کریم و دعای اهل بیت (ع)، دعای امام سجاد (ع) و دعای حضرت ولی عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف و دعا و مطالبات فرماندهی معظم کل قوا پشتیبان این قرارگاه و یکایک رزمندگان پدافند هوایی کشورمان خواهد بود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت مسئولیت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص)، خاطرنشان کرد: ماموریت این قرارگاه برای سال‌هاست که در اولویت نخست نیرو‌های مسلح قرار دارد؛ اولویت اول به معنای تمرکز توان و پشتیبانی‌ها و البته سنگینی و خطیر بودن مسئولیت است.

سردار باقری گفت: این قرارگاه بنابر تدبیر فرماندهی معظم کل قوا با ساختار کوچک و چابک، اما با وحدت فرماندهی کامل عملیاتی شکل گرفته است تا با در اختیار گرفتن نیروی پدافند هوایی ارتش، فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه و سایر بخش‌های پدافندی کشور، فرماندهی یکپارچه ایجاد و از فضای کشور حراست کرده و آن را در برابر تهدیدات دشمن، نفوذناپذیر کند.

وی با اشاره به مأموریت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) اظهار داشت: این قرارگاه در حوزه کشف، رهگیری، درگیری و انهدام، وظایف فوق‌العاده سنگین و پیچیده و در عین حال تجربه شده‌ای را برعهده دارند که انجام می‌دهند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در عین حال که این اولویت یک مسئولیت خطیر و یک مطالبه است، می‌تواند یک فرصت بی‌نظیر نیز برای مجموعه پدافند هوایی کشور باشد که باید از این فرصت برای ارتقای توان پدافند هوایی کشور بهره‌برداری صورت گیرد.

سرلشکر باقری ادامه داد: همان‌گونه که در این مأموریت، لحظه‌ای غفلت یا اشتباه قابل پذیرش نیست، در عین حال برای اجرای این مسئولیت تلاش شده است تا تمامی روابط کاری سلسله‌مراتب فرماندهی کاملاً شفاف و بدون ابهام و موازی‌کاری و قطعی باشد.

وی عنوان کرد: در طرح جامع موقت ابلاغی و همچنین در طرح جامع نهایی که به تصویب فرماندهی معظم کل قوا رسیده است این اصول قطعاً به‌طور کامل رعایت خواهد شد تا هیچ‌گونه ابهامی وجود نداشته باشد.

سردار باقری با اشاره به مسئولیت سنگینی که بر عهده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) است، گفت: ستاد کل نیرو‌های مسلح، قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص)، وزارت دفاع، ستاد فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران و همه مجموعه‌های نیرو‌های مسلح وظیفه دارند، با نگاه اولویت به این قرارگاه بنگرند و تمامی پشتیبانی‌ها را با حداکثر توان تأمین کرده و در اختیار این مجموعه قرار دهند. در برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی‌ها و بودجه‌بندی‌ها و در تمامی مراحل و اقدامات باید این اولویت رعایت شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: دفاع نفوذناپذیر از آسمان کشور باید به گونه‌ای باشد که در کشور ایجاد اطمینان و بازدارندگی و در دشمن یاس و ناامیدی ایجاد کند.

سرلشکر باقری با اشاره به انتظارات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) باید دفاع یکپارچه، خلل‌ناپذیر و بدون هرگونه شبهه و موازی‌کاری و ابهام را ایجاد کند.

این مقام عالی‌رتبه نظامی عنوان کرد: قرارگاه مسئولیت دارد که شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل را به روز و بهتر از قبل ساماندهی کند و شبکه‌های کارآمد را با خط فرمان کوتاه و پاسخگویی به لحظه ارتقا دهد.

وی بیان کرد: امروز مجموعه‌های اطلاعاتی ارزشمندی در ارتش و سپاه وجود دارد که قرارگاه مسئولیت ساماندهی، هم‌افزایی و بهره‌مندی مناسب و کامل و به‌موقع را از این مجموعه‌ها دارد؛ این مجموعه‌ها نیاز به برنامه‌ریزی دارد و باید حداکثر پشتیبانی و همکاری را در این رابطه با قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) داشته باشند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تأکید بر اهمیت بازی جنگ و پرداختن به سناریو‌های محتمل و راه‌هایی که ممکن است دشمن از آن سمت و سو وارد شود، گفت: قرارگاه باید در این حوزه تدابیر لازم را اتخاذ کند؛ همچنین در حوزه بازآمایش و ساماندهی مجموعه‌های راداری و جنگ الکترونیک نیز باید تلاش لازم صورت گیرد.

سردار باقری با اشاره به اینکه به‌روز بودن فناوری‌ها فوق‌العاده با اهمیت است و قطعاً باید در حوزه مقابله با تهدیدات از سامانه‌های جدید استفاده کرد، افزود: مسلماً سامانه‌های قدیمی پاسخگوی تهدیدات نوین نیستند؛ لذا باید قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) با مطالبه پژوهشگران نیرو‌های مسلح، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، خلأ و نقاط ضعف را پر کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به حوزه‌های علوم جدید که در پدافند هوایی فوق‌العاده اثرگذار است، تأکید کرد: باید در حوزه جنگ الکترونیک با معانی و مفاهیم جدید آن، حوزه سایبر و سایبری الکترونیک، حوزه لیزر و کوانتوم و سایر حوزه‌هایی که کم‌کم در حوزه دفاع هوایی ورود می‌کند، تلاش کنیم و اطلاعات به‌روز داشته باشیم و در لبه‌های فناوری از این علوم جدید استفاده کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان کرد: این قرارگاه یک قرارگاه مشترک و به عبارتی فراسازمانی است؛ هرچند که تحت امر سلسله مراتب ارتش است، اما مانند ستاد کل و وزارت دفاع یک قرارگاه چند سازمانی و چند نیرویی است و این ایجاب می‌کند که هم‌افزایی و روحیه برادری و اخوت و وحدت و همکاری در اوج خود در این قرارگاه وجود داشته باشد و همه نیرو‌ها و سازمان‌ها بایستی در روابطی که تعریف شده است از این قرارگاه تبعیت کنند و حداکثر همکاری را با آن داشته باشند.

سرلشکر باقری ادامه داد: قرارگاه نیز بایستی با رعایت همه ملاحظات مربوط به هر نیرو و سازمان، حداکثر استفاده از توان سازمان‌ها را داشته باشد و در درون قرارگاه هم ارتشی و سپاهی صرفاً تفاوت شان در تفاوت رنگ لباس است وگرنه از جهت همکاری برادری و هم‌افزایی در کار، هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند و نباید داشته باشند.

وی عنوان کرد: استفاده از سامانه‌های جدید و به مرور کنارگذاشتن سامانه‌های قدیمی باید مورد توجه باشند، سامانه‌های قدیمی ممکن است صرفاً باعث دست‌وپاگیر شدن مجموعه‌های عملیاتی ما باشد که باید این مسیر با سرعت عبور کرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان کرد: تهدیدات و روش‌های نبرد دائماً در حال تغییر است و این قرارگاه مسئولیت تحقیق و درک روش‌های کارآمد و نوین برای دفاع مطمئن و غیر قابل نفوذ از فضای کشور را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه یادگیری علوم نظری در جای خود کار ارزشمندی است، تأکید کرد: باید در حوزه مهارت افزایی نیرو‌ها کار کرد که می‌تواند کارآمدی را در صحنه‌های ماموریتی ارتقا دهد و البته در این مسیر تمرین‌های مکرر و رزمایش‌های واقعی و دوطرفه اساسی باید به‌طور مستمر و دائمی مورد توجه و اقدام قرارگاه قرار گیرد و همچنین بحث آموزش نیز باید مورد مطالبه قرارگاه باشد.

سردار باقری افزود: قرارگاه باید دائماً در میدان باشد و نظارت دائمی بر امور داشته باشد؛ نیروی پدافند هوایی ارتش و فرماندهی پدافند نیروی هوافضای سپاه و پدافند نیرو‌های سطحی ما باید این نظارت را دائماً و به‌طور ملموس در کنار خود احساس کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان کرد: قرارگاه دائماً باید به‌روز و در صحنه باشد و مشکلات و نقاط ضعف و قوت را به خوبی درک و کشف کنند و در جهت رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت دائماً مطالبه‌گری داشته باشد که این مطالبه‌گری با حضور میدانی و اطلاع به روز از سامانه‌ها و سازمان‌های تحت امر تحقق می‌یابد.

وی افزود: مجموعه نیرو‌های مسلح همگی باید از مشورت‌ها و نظرات تخصصی قرارگاه بهره‌مند شوند و در این جهت قرارگاه باید این سازماندهی را انجام دهد و در نهایت بر بهره‌مندی مجموعه پدافند هوایی کشور از دو بازوی ارزشمند عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات تأکید دارم.

سرلشکر باقری در پایان گفت: امروز برای من و همه نیرو‌های مسلح، روز مبارک و ارزشمندی است و شاهد هستیم آنچه که در معماری سامانه پدافند هوایی در نیرو‌های مسلح طراحی شده است با تفکیک مناسب در بخش‌های اجرایی، فرماندهی و پشتیبانی، نشان‌دهنده روابط شفاف و کارآمدی است

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار