به روز شده در: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه پژوهی هنری اداره کل هنری فرهنگستان هنر به مناسبت شب‌های قدر، نسخه‌ای نفیس از قرآن کریم را در درگاه الکترونیکی خود به نمایش گذاشت.
کد خبر: ۴۵۵۳۹۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳ - 09May 2021

معرفی نسخه قرآن طوماری کتابت شده در سده دهم هجری

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، این نسخه قرآنی نفیس توسط مظفر بن عبدالله الحسنی المازندرانی در سال ۹۸۶ هجری قمری به خط نسخ و با قلم ریز (قلم غبار) کتابت شده است. از نظر تاریخی این نسخه مربوط به دوره صفویه و منشأ آن ایران و احتمالاً شیراز است.

از نظر مشخصات ظاهری، نسخه در قالب طوماری به طول تقریباً ۶/۵ متر و عرض آن ۷ سانتی متر کتابت شده است. سرلوحه تاجدار مرصع و مذهب، کتیبه‌های چهارگوش زرین و نقوش گل طلاکاری شده در سرتاسر متن، بخشی از آرایه‌های هنری به کار رفته در این نسخه است.

کاتب نسخه علاوه بر کتابت کلیه آیات قرآن در قالب طومار با خالی گذاشتن برخی قسمت‌ها و ایجاد فضای مناسب، آیه «بسم‌الله الرحمن الرحیم»، ذکر صلوات، نام پیامبر (ص)، نام حضرت فاطمه (س) و نام دوازده امام معصوم، بخش‌هایی از «دعای نادعلی» و همچنین نام خود را به‌صورت هنرمندانه بر روی متن درج نموده است. این نسخه نفیس قرآنی با شماره دسترسی Is ۱۶۲۳ در کتابخانه چس تربیتی نگهداری می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده نمایشگاهی از کلیه برگ‌های این نسخه نفیس به اینجا و جهت مشاهده اطلاعات کامل نسخه‌شناسی آن به اینجا مراجعه نمایند.

منبع: مهر

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار