به روز شده در: ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۴
رئیس سابق ستاد امور افغانستان وزارت خارجه تأکید کرد؛
پاک آیین با تأکید بر این که دستیابی به صلح بین دولت افغانستان و طالبان در مقطع فعلی ضرورت دارد، گفت: کشور‌های منطقه به‌ویژه ایران، روسیه و چین تلاش کنند تا قدرت دفاعی افغانستان افزایش یابد.
کد خبر: ۴۵۵۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳ - 12May 2021

ضرورت دستیابی به صلح بین دولت افغانستان و طالبان

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «محسن پاک آیین» رئیس سابق ستاد امور افغانستان وزارت خارجه در گفت‌وگویی در مورد تحولات اخیر در افغانستان اظهار داشت: در حال حاضر دو گروه طالبان و داعش در افغانستان فعال هستند، البته طالبان مدعی است که فعالیت سیاسی هم دارد، اما واقعیت این است فعالیت سیاسی و نظامی طالبان دو بال راهبرد این گروه است برای این که اهداف تمامیت‌خواهانه را در افغانستان دنبال کند.

وی افزود: البته در حادثه اخیری که در مدرسه سیدالشهدا کابل اتفاق افتاد، طالبان دخالت خود در این مسئله را تکذیب کرد، اما این احتمال وجود دارد که طالبان رویه نظامی خودش را با انجام اقدامات تروریستی ادامه دهد تا بتواند سهم بیشتری از قدرت را بگیرد و نظرات خود را حداکثری تأمین کند. در عین حال نباید از فعالیت‌های داعش غافل شویم.

این دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: درست است که آمریکا اعلام کرده نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند، اما پایگاه‌های نظامی آن هنوز وجود دارند و در پشت پرده حوادث اخیر، نیرو‌های آمریکایی هستند. ضمن این که آمریکا بعد از این که تصمیم به خروج گرفت به دنبال این بود تا نیروی نیابتی را در این کشور مستقر کند تا اهدافش همان‌ها که در سوریه و عراق دنبال می‌کند را تأمین نماید، در واقع قصد دارد قدرت‌های منطقه از جمله ایران، روسیه و حتی چین را در محاصره قرار دهد.

رئیس سابق ستاد امور افغانستان وزارت خارجه ادامه داد: در مرحله فعلی سعی آمریکا این است که حضور مستقیم نداشته باشد تا هم پرستیژ جهانی خود را حفظ کند و هم از نظر اقتصادی شرایط را برای خود در نظر بگیرد.

پاک آیین یادآور شد: از طرفی نیرو‌های داعش که با ترفند از عراق و سوریه پس از شکست به افغانستان آمدند، رویکرد حمایتی آمریکا از این گروه تروریستی نشان دهنده این است که احتمالاً داعش هم در اتفاقات اخیر از جمله حادثه مدرسه سیدالشهدا دخالت داشته باشد، در واقع این احتمال وجود دارد که در جهت بی‌ثبات سازی افغانستان و تأمین منافع منطقه‌ای آمریکا اقدام کنند.

وی در ادامه اظهار کرد:، اما دولت افغانستان، طالبان و کشور‌های منطقه باید چه کار کنند؟ واقعاً دستیابی به صلح بین دولت و طالبان در مقطع فعلی ضرورت دارد، طالبان به‌عنوان گروه داخلی باید از اقدامات نظامی پرهیز و سعی کرده با دولت و سایر گروه‌های بین‌الافغانی به یک توافق طرفینی برسند تا بتوانند صلح را در افغانستان مستقر کنند و با دشمن جدی که داعش است مقابله کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: داعش در مقطع فعلی قدرت سوریه و عراق را ندارد و به دنبال این است که با استخدام نیرو‌های تندرو قدرت خودش را بی افزاید. در چنین شرایطی دولت و طالبان اجازه ندهند که داعش قدرت بگیرد.

وی با بیان این که کشور‌های منطقه مانند ایران، روسیه و چین باید تلاش کنند تا قدرت دفاعی افغانستان افزایش یابد، گفت: آمریکایی‌ها و غربی‌ها آمدند که ارتش قوی را در افغانستان ایجاد کنند که نکردند اکنون کشور‌های منطقه باید تلاش کنند ارتش افغانستان قدرتمند شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار