به روز شده در: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹
نویسنده کتاب مطرح کرد؛
سوادچی گفت: شناخت ۲۰ ساله من و درک ابعاد شخصیتی این شهید بزرگوار سبب شد تا احساس کنم که مسئولیت نوشتن و جمع‌آوری خاطرات این شهید بزرگوار را دارم، هدف من معرفی بزرگ مردان و قهرمانی بود که صادقانه از جان خود گذشتند تا میهن و اسلام را سربلند نگه‌دارند.
کد خبر: ۴۵۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳ - 25May 2021

«برایم حافظ بگیر» روایتی از زندگی فرمانده مدافع حرم «شهید نصیری»

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «زینب سوادچی» نویسنده کتاب در گفت‌وگویی پیرامون کتاب «برایم حافظ بگیر» اظهار داشت: کتاب «برایم حافظ بگیر» روایتی از زندگی فرمانده مدافع حرم شهید شعبان نصیری است که در ۵ خرداد ۹۶ به شهادت رسید. شهید شعبان نصیری در قرارگاه فوق سری نصرت حضور مؤثری داشت و فعالیت‌های گوناگونی را در کنار فرماندهان این قرارگاه از جمله سردار محمد باقری و سردار شهید علی هاشمی انجام می‌داد. او از یادگاران ۸ سال دفاع مقدس بود.

سوادچی به علت نگارش کتاب «برایم حافظ بگیر» بیان کرد: شناخت ۲۰ ساله من و درک ابعاد شخصیتی این شهید بزرگوار سبب شد تا احساس کنم که مسئولیت نوشتن و جمع‌آوری خاطرات این شهید بزرگوار را دارم، هدف من معرفی بزرگ مردان و قهرمانی بود که صادقانه از جان خود گذشتند تا میهن و اسلام را سربلند نگه‌دارند.

سوادچی ابراز کرد: شهید نصیری شخصیتی ارزشمند و در عین حال پیچیده داشت، همین امر سبب شد تا دست به جمع آوری اطلاعات از منابع موثق و استفاده از مصاحبه‌هایی که در گذشته با وی داشتم کنم، البته من معتقد هستم که ۱۴۰ ساعت مصاحبه‌های متفاوت با افراد مختلف پیرامون شخصیت شهید نصیری کم است با این حال آنچه را که به دست آوردم راه برای تهیه و تدوین کتابی با عنوان «برایم حافظ بگیر» فراهم کرد.

سوادچیی به شیوه نگارش کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره و تأکید کرد: از آنجا که قصد داشتم کتابی فراهم کنم که منبعی مستند و تاریخ نگاری موثق برای آیندگان باشد کتاب را به شیوه خاطره نویسی تألیف کردم، از سوی دیگر برای اینکه کتاب به‌عنوان منبعی موثق و مستند برای تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری باشد کتاب را بر پایه مستندات پایه‌گذاری کردم، بدین ترتیب شخصیت و جایگاه این شهید بزرگ را معرفی و هنرمندان را در تولید آثار هنری همچون فیلم‌های سینمایی و یا آثار مکتوب همچنین محتوایی برای فضای مجازی یاری کردم.

نویسنده کتاب «برنده واقعی» به ویژگی‌های کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره و ابراز کرد: کتاب «برایم حافظ بگیر» می‌تواند به‌عنوان یک دایره المعارف مورد استفاده قرار گیرد، زیرا علاوه بر مستندات و نکاتی جذاب جالب و قابل توجه در آن گنجانده شده است، نکاتی که در حین مصاحبه و یا جستجو برای کسب اطلاعات بیشتر به آن دست یافتیم، برای تولید این اثر جستجویی بسیار گسترده شکل گرفت، در این کتاب به خاطراتی از شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نیز اشاره‌هایی شده است که در جای خود خواندنی است.

سوادچی پیرامون کتاب «برایم حافظ بگیر» اظهار کرد: با اینکه خودم به جمع‌آوری اطلاعات و مستندات پرداختم و در عین حال مصاحبه‌های بسیاری را پیرامون این شهید بزرگوار جمع‌آوری کرده بودم، اما هرچه بیشتر جلو می‌رفتم با ابعاد شخصیتی شهید نصیری بیشتر آشنا می‌شدم، من بیست سال از نزدیک وی را دیده و با وی صحبت کرده بودم، اما متوجه شدم شناخت من از این شخصیت بزرگوار کافی و کامل نبوده است.

وی اهمیت نگارش کتاب پیرامون شهدا را مورد بررسی قرار داد و افزود: نوشتن کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس خصوصاً کتاب‌هایی مانند کتاب «برایم حافظ بگیر» بسیار ارزنده است، زیرا این نوع کتاب‌ها با نگاه ویژه خود برای جوانان و نوجوان پیام‌های بسیار خوبی را به همراه دارد، شهدایی همچون شهید نصیری در واقع الگو‌هایی ارزنده و ارزشمند برای سبک زندگی جامعه امروز هستند، چنانچه رویکرد آنان را مد نظر جوانان قرار بگیرد قطعاً شاهد کاهش چالش‌های اجتماعی جامعه امروز خواهیم بود.

نویسنده کتاب «بال‌های مهربانی» به بخش‌هایی از کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره و تأکید کرد: از آنجا که شهید شعبان نصیری ارتباط بسیار خوبی با جوانان و نوجوانان داشت و توانسته بود بیشتر اطرافیان و دوستان جوان را با خود همراه کند خود شخصیتی ارزنده و اثر گذار بر اذهان جامعه محسوب می‌شد، اگرچه او سال‌ها در جبهه هشت سال دفاع مقدس به مبارزات گسترده علیه ظلم رژیم بعث پرداخته بود و پس از پایان جبهه به مدافعان حرم پیوسته بود و دوشادوش آنان برای حفظ اسلام و منطقه تلاش فراوانی کرد، اما جذابیت شخصیت وی به حدی بود دوستداران نوجوان و جوان فراوانی را داشت.

سوادچی به تهیه و تدوین و تألیف کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره و تصریح کرد: من مصاحبه‌ها و اطلاعات بسیاری جمع آوری کردم و تلاش داشتم برای اینکه کتاب «برایم حافظ بگیر» کتابی ارزشمند شود گلچین آن را انتخاب کرده و در اختیار مخاطب قرار دهم لذا اسامی مصاحبه‌ها خاطره‌هایی که در کتاب گنجانده شده دسته بندی کردم، لذا باید تأکید کنم که کتاب کاملاً مستند نگاشته شده و به هیچ عنوان زاییده ذهن نویسنده نیست.

وی به بخش‌های دیگری از کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره و بیان کرد: کتاب «برایم حافظ بگیر» را برای همه سنین و در عین حال همه نوع سلیقه‌ای نوشته‌ام، در این کتاب علاوه بر خاطرات، داستان‌های کوتاه جذاب و خواندنی نیز وجود دارد، مطالبی که عموماً مخاطبان امروزی علاقه بیشتری دارد و کمتر خواننده را خسته می‌کند.

سوادچی به پیام کتاب «برایم حافظ بگیر» اشاره وی خاطر نشان کرد: پیامی که در بند‌ها و فصل‌ها و خاطره‌های متعدد این کتاب نهفته است در حقیقت بیانگر این مهم است که شهدا دست یافتنی نیستند و هر فرد می‌تواند با در پیش گرفتن رویکرد شهدا خود را به آنان نزدیک کند، شهدا افرادی هستند که با خودسازی توانستند به این درجه والا از اخلاص دست یابند و همین اخلاص آنان بود که سبب شد خداوند نگاهی ویژه به آن نداشته باشد.

منبع: میزان

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها