به روز شده در: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
کارشناس مسائل آمریکا مطرح کرد؛
بیگدلی گفت: مذاکرات احیای برجام صرفاً معطوف به لغو تحریم‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام شود تا تأثیری بر اقتصاد و معیشت مردم داشته باشد و سایر مسائل و تحریم‌ها در زمان دیگری مورد بررسی قرار گیرند.
کد خبر: ۴۶۰۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲ - 02June 2021

پیگیری مذاکرات احیای برجام به صورت دو مرحله‌ای

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «علی بیگدلی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگویی در ارزیابی خود از روند مذاکرات احیای برجام اظهار داشت: عملاً خوشبینی که در این زمینه وجود داشت تبدیل به بدبینی شده و سرعت حرکت به سمت خوشبینی هم کندتر شده که آن هم دلایل مختلفی دارد.

وی گفت: آمریکا گفته تحریم‌هایی که ناشی از خروج از برجام بوده برداشته می‌شود در حالی که ایران می‌خواهد همه تحریم‌ها را بردارد.

وی افزود: در واقع مسئله در حال حاضر دوبخشی شده آمریکا موافق لغو تحریم‌های ناشی از خروج برجام مانند فروش نفت و گاز، بازگشایی شبکه مالی، سوئیفت و دریانوردی است.

 کارشناس مسائل آمریکا پیشنهاد کرد: می‌توان مذاکرات را به‌صورت دومرحله‌ای پیش برد. ابتدا موضوعات اقتصادی و توافق بر سر تحریم‌های ناشی از لغو برجام توسط آمریکا به نتیجه برسد و سپس در مورد مسائل بعدی مانند حقوق بشر، موشکی، دخالت ایران در منطقه و واگذاری و همکاری با گروه‌هایی که آن‌ها تروریستی می‌نامند بررسی شود. در واقع این موضوعات پیشنهاد‌هایی است که اروپایی‌ها هم همین نظر را دارند.

وی با بیان این که دولت ایران بر اساس اظهارنظر مقامات ارشد به دنبال این است که همه تحریم‌ها باید برداشته شوند، معتقد است که این امر امکان ندارد و آمریکا عملاً نمی‌تواند چنین اقدامی را انجام دهد.

بیگدلی ابراز عقیده کرد: مسئله ارتباط اسرائیل و آمریکا در دولت جدید ایالات متحده و همچنین ارتباط ایران و عربستان هم از مسائلی است که تا برجام به نتیجه نرسد این‌ها حل نمی‌شود و مقامات ارشد ما باید به این مسائل به‌عنوان یک پکیج نگاه کنند.

وی تصریح کرد: فارغ از رقابت‌های داخلی باید به فکر مردم باشیم، تحریم‌هایی که اقتصاد ما را روان سازی می‌کنند برداریم تا گشایشی در وضعیت معیشتی مردم به وجود آید. اینکه می‌گویم خوشبینی‌ها کاهش پیدا کرده مصداق همین نظر است که کوچک‌ترین تزلزل در روند مذاکرات بر افزایش قیمت دلار و سکه تأثیرگذار است.

 کارشناس مسائل آمریکا در پایان اظهار کرد: بیاییم نوع نگاه به منطقه و جهان را تغییر اساسی دهیم. با این رویه نمی‌توانیم به نتیجه مطلوب برسیم. حتی معتقدم انتخابات ایران هم خیلی تأثیری در دیدگاه‌ها و رفتار آمریکا ندارد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار