به روز شده در: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در نشست خبری عنوان کرد؛
امیر «فخری» از ایجاد ایستگاه‌های دائمی موقعیت‌یابی در مناطق مرزی و هدف‌گذاری سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح برای ساخت منظومه مکان‌یابی جهانی بومی خبر داد.
کد خبر: ۴۶۱۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸ - 10June 2021

برنامه‌ریزی برای ساخت منظومه مکان‌یابی جهانی بومی/ اطلاعات مکانی و جغرافیایی، مهم‌ترین ابزار تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ دوم «مجید فخری» رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، امروز (پنجشنبه) در نشست خبری که به مناسبت ۲۱ خرداد روز ملی جغرافیا در این سازمان با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: سازمان جغرافیایی با نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه در حوزه‌های تولید اطلاعات مکانی فعالیت‌های متنوعی و گسترده‌ای را در طول تاریخ خود برای کشور انجام داده است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از این فعالیت‌ها در حوزه پیرامونی کشور بوده و قسمت اعظمی هم در حوزه تولیدات مکانی مورد نیاز نیرو‌های مسلح در داخل کشور بوده است که اگر از فعالیت‌های حوزه‌های مرزی شروع کنیم می‌بینیم که در سال‌های بسیار دور حوزه کار سازمان جغرافیایی نقشه برداری سرحدات مرزی بوده است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح گفت: در این دوره زمانی، تهیه ده‌ها جلد فرهنگ آبادی‌ها که به‌عنوان اولین کار‌های جغرافیایی مدون در کشور شناخته می‌شود، تمامی روستاها، کوه‌ها، رود‌ها و عوارض مهم جغرافیایی در آن گنجانده و به جزئیات آن‌ها توجه شده است. شاید بشود گفت اولین و مهمترین بررسی‌های جغرافیای کشور را در این فرهنگ‌ها می‌توان دید.

امیر فخری ادامه داد: امروزه ده‌ها جلد اطلس جغرافیایی در کشور توسط سازمان جغرافیایی تولید شده که تعدادی از آن‌ها اطلس‌های فرهنگی است که می‌توان به اطلس جهان اسلام، اطلس شیعه، اطلس حرمین شریفین اشاره کرد.

وی افزود: ده‌ها جلد کتاب جغرافیایی در حوزه‌های تخصصی خود با اساتید مختلف دانشگاهی تدوین شده که الان در حال عرضه است. یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که سازمان جغرافیایی انجام داده نقشه‌برداری پوششی کل کشور است که آنچه که امروز به عنوان نقشه‌های پایه در کشور می‌شناسیم حاصل دو دوره عکسبرداری هوایی کل کشور است که نقشه‌های ۵۰ هزار امروز، از آن عکس‌ها تولید شده است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح اضافه کرد: در کنار آن بنا به فراخور نیاز دستگاه‌های دولتی مثل راه و شهرسازی یا فرمانداری‌ها و استانداری‌ها نقشه‌برداری و عکسبرداری شهر‌ها و روستا‌ها و مناطق مختلف را به عهده داشته‌ایم که امروز نقش‌هایی که برای کشاورزی استفاده می‌شود، توسط سازمان جغرافیایی تهیه شده است.

امیر فخری با بیان اینکه تهیه مدل سه‌بعدی مناطق مرزی و ایجاد ایستگاه‌های دائمی موقعیت‌یابی در مناطق مرزی که نزدیک به صد ایستگاه برای موقعیت‌یابی دقیق است را ایجاد کرده‌ایم، گفت: ما مسئولیت تهیه تصاویر ماهواره‌ای مورد نیاز بخش‌های دفاعی و غیر دفاعی کشور را بر عهده داریم که با ایجاد سایت سپهر عملاً وارد حوزه تصاویر ماهواره‌ای شدیم که تا کنون هم از سایت سپهر و روش‌های دیگر، تصاویر ماهواره‌ای مورد نیاز نیرو‌های مسلح را تامین کردیم.

وی بیان کرد: یکی از کار‌های اساسی ایجاد سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی است. همه داده‌هایی که جمع‌آوری می‌شود چه در عرصه نقشه‌ها و چه داده‌های توصیفی همه در یک سامانه تجمیع و قابلیت تحلیل پیدا می‌کند. این قابلیت تحلیل را سامانه‌های اطلاعات مکانی به ما می‌دهند که اکثر نرم‌افزار‌هایی که وجود دارد نرم‌افزار‌های غیر بومی و خارجی است. کار بزرگ ما بومی‌سازی این نرم‌افزار بوده که بنا بر نیازی که در سازمان و نیرو‌های مسلح وجود داشته، سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی و نرم‌افزار‌هایی که مورد نیاز است را تولید کردیم.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح عنوان کرد: آب‌نگاری خلیج فارس و دریای عمان و تولید چارت‌های دریایی مورد نیاز نیرو‌های مسلح و کشور یکی از کار‌های مهم بوده که الان ناوگروه‌های نیروی دریایی راهبردی ارتش که در سراسر نقاط جهان به دریانوردی مشغول هستند بر اساس این چارت‌هایی که در سازمان جغرافیایی تولید شده حرکت می‌کنند و افتخار داریم که این خدمت کوچک را به عزیزان می‌دهیم.

امیر فخری ادامه داد: تهیه انواع داده‌های کوچک مقیاس و متوسط مقیاسی که در جا‌های مختلف مانند اتاق‌های کنترل فرمان دیده می‌شود یا به عنوان نقشه‌های عمومی مردم مورد استفاده قرار میگیرد یکی دیگر از کار‌های سازمان جغرافیایی کشور است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح تصریح کرد: ما مسئولیتی در حوزه صیانت از داده‌های مکانی کشور داریم؛ چرا که داده‌ها و اطلاعات مکانی به عنوان سرمایه ملی و داده‌های ارزشمند کشور است.

وی گفت: آموزشکده نقشه‌برداری سازمان جغرافیایی تربیت نسل‌های مختلف نقشه‌بردار و سایر حوزه‌های ژئو ماتیک را بر عهده داشته است و الان هم کارکرد‌های جدیدی را در حوزه مهارت افزایی و حرکت به سوی یک دانشکده کارآفرین آغاز کرده است. امیدواریم افرادی که در این دانشکده با ما همکاری می‌کنند تنها دارنده مدارک‌تحصیلی نباشند و آن‌ها در کنار کاری که به عنوان آموزش در دانشکده دارند همزمان به تولید سازمان جغرافیایی کمک کننده یعنی در چرخه تولید نقشه‌ها عملا وارد شوند؛ این افراد در یک مدت دو ماهه یا سه ماهه روش‌های تولید انواع نقشه‌ها و چارت‌های دریایی را یاد می‌گیرند ومی توانند خودشان به‌عنوان یک کارآفرین شرکتی را بزنند و از افراد دیگر استفاده کنند و در این حوزه وارد کار شوند.

امیر فخری ادامه داد: مرکز نوآوری ژئوماتیک را در همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی دو سال گذشته پیگیری کردیم که این کار به عنوان یک کار نو در کشور و اولین مرکز ژیوماتیک کشور ثبت شده و تعداد زیادی شرکت‌های استارت‌آپی الان در کنار سازمان جغرافیایی هستند برای این که مشکلات سازمان‌های دولتی که معمولاً با کندی و رخوت همراه است در این مجموعه‌های دانش بنیان هم از لحاظ تولید سخت افزار و هم از نظر تولید نرم افزار پیگیری کنیم چرا که به هر حال در شرایط تحریم ما نیاز داریم که روی پای خود بایستیم؛ بنابراین این شرکت‌های دانش بنیان به ما کمک کردند که در بسیاری از این موضوعات به آن خودکفایی لازم دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح افزود: مطالعات غرب آسیا را در دستور کار سازمان جغرافیایی به عنوان سازمانی که مسئول تامین اطلاعات جغرافیایی نیرو‌های مسلح است داریم. موظف هستیم که در مورد کشور‌های همجوار و کشور‌های دوردست اطلاعات مکانی و نقشه‌های مورد نیاز را تامین کنیم که در این زمینه توانستیم خدمات لازم را به نیرو‌های مسلح ارائه کنیم.

وی گفت: برنامه‌ای که سازمان جغرافیایی الان دنبال می‌کند ایجاد رصدخانه جغرافیای کشور است. رصدخانه جغرافیایی کشور باید بتواند هشدار‌های لازم را در حوزه‌های مختلف جغرافیایی برای سطوح مختلف تصمیم‌گیری کشور فراهم کند. ورودی‌های این رصدخانه می‌تواند از دستگاه‌های مختلف جمع‌آوری شود علاوه بر آن داده‌هایی که خود سازمان جغرافیایی در اختیار دارد هم به عنوان مرکز فرماندهی کنترل و هم به عنوان یک رصدخانه، بتواند هشدار سریع برای مسئولین مختلف به ویژه در حوزه مخاطرات و بحران‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

امیر فخری اظهار داشت: خوشبختانه با دستگاه‌های مختلف همکاری نزدیک داریم و امیدواریم که بتوانیم به عنوان یک سازمان پویا وظایفی که بر عهده داریم در عرصه‌های مختلف ملی و نیرو‌های مسلح به خوبی انجام دهیم.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح درباره بهره برداری این سازمان از پهپاد بیان کرد: سازمان جغرافیای از سال ۹۰ وارد حوزه بهره بردای از پهپاد برای تهیه عکس‌های فتوگرامتری شده است. برای این کار هم پهپاد باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد که مداوت پرواز و سنجنده‌های مناسب است. در این زمینه با کمک شرکت‌های دانش بنیان توانسته ایم به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم که الان یک پهپاد نیمه‌سنگین برای ما تولید شده و در حال بهره‌برداری است.

وی درباره برنامه سازمان جغرافیایی برای تهیه جایگزین سامانه‌ای مانند جی پی اس گفت: الان برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان‌یابی جهانی بومی در کشور حال انجام است. خود کشور‌های خارجی از سامانه‌های زمینی هم استفاده می‌کنند که در ایران هم در حال ساخت چنین سامانه‌ای هستیم و پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم. علاوه بر آن استفاده از پایگاه‌های تعیین موقعیت دقیق در کشور نیز مطرح است و الان سازمان‌های جغرافیایی، سازمان نقشه‌برداری و سازمان اسناد و املاک در حال کار در این زمینه هستند.

امیر فخری درباره خدمات سازمان در حوزه مدیریت بحران عنوان کرد: یکی از کار‌های ما این است که مکان‌های مشکوک به آتش‌سوزی را به استان‌ها و وزارت کشور اعلام می‌کنیم. با ۹۷ درصد دقت سال گذشته جا‌هایی که اعلام کرده بودیم برای آتش‌سوزی درست بود.

وی در ادامه درباره علم جغرافیا اظهار داشت: جغرافیا علم مطالعه زمین و ویژگی‌های گوناگون آن است، جغرافیا آن قسمت از دانش بشری است که از مشخصات مناطق و نواحی مختلف زمین و پراکندگی پدیده‌های گوناگون سطح زمین اعم از طبیعی و انسانی و روابط انسان و محیط بحث می‌کند.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح اضافه کرد: به عبارت دیگر توصیف و تبیین و تحلیل پدیده‌های روی زمین و روابط بین آن‌ها موضوع علم جغرافیاست.

امیر فخری افزود: اطلاعات مکانی و جغرافیایی، مهم‌ترین ابزار تصمیم‌گیری، برنامه ریزی است. تولید سریع، صحیح و روزآمد نقشه و اطلاعات جغرافیایی در جهان به عنوان یک ضرورت در برنامه‌های استراتژیک کشور‌ها و به دلیل سرمایه‌گذاری زیاد و نتایج دراز مدت به لحاظ ساختار سازمانی در بخش حاکمیتی سامان یافته است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح تاکید کرد: بسیاری از فعالیت‌های تولید اطلاعات مکانی و جغرافیایی به دلیل بنیادی بودن فعالیت‌ها در کوتاه‌مدت غیر اقتصادی به نظر می‌رسد و در قالب محدوده‌های زمانی دوره‌های برنامه‌ریزی متداول دنیا نیز نمی‌گنجد، لکن منجر به نتیجه و تولید ارزشی است که در طی زمان قابل بهره‌برداری است و از جمله می‌توان به سیستم‌های تصویربرداری ماهواره‌ای، سیستم‌های تعیین موقعیت جهانی، اجرای عملیات هیدروگرافی و تهیه نقشه‌های آبنگاری دریا‌ها و عکسبرداری هوایی در مقیاس‌های مختلف اشاره کرد.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار