به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
پس از بیش از ۱۵ ماه تعطیلی سفر به عتبات به دلیل شیوع کرونا و بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و عراق، سفر‌های زیارتی به عتبات به‌صورت محدود و با رعایت نکات بهداشتی از سر گرفته می‌شود.
کد خبر: ۴۶۱۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹ - 10June 2021

سفر عتبات به صورت محدود از سرگرفته می‌شود

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، پس از بیش از ۱۵ ماه تعطیلی سفر به عتبات به دلیل شیوع کرونا، اکنون خبر‌های خوبی برای عاشقان حسینی شنیده می‌شود؛ به‌طوری که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه از برقراری سفر به عتبات به‌صورت محدود خبر داد و گفت: «در ملاقات با وزیر فرهنگ عراق موضوع از سرگیری سفر به عتبات مطرح و مقرر شد اعزام کاروان‌های ایرانی به‌صورت محدود برقرار شود».

سفر به عتبات از اسفند سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوع کرونا متوقف شد و هیچ زائری در قالب کاروان حج و زیارت عازم عتبات نشد. این امر در حالی است که از همان ابتدای شیوع کرونا، سازمان حج و زیارت دستورالعمل‌های بهداشتی به‌منظور برقراری سفر به عتبات را تدوین و به عراق ارسال کرد که در مرحله نخست طرف عراقی از پذیرش زائر خارجی امتناع کرد و پس از آن نیز ستاد کرونا مجوزی برای از سرگیری این سفر‌ها صادر نکرد.

در ماه‌های گذشته، سازمان حج و زیارت با توجه به اعزام کاروان‌های غیرمجاز به عتبات، از ستاد کرونا خواست تا برای برقراری محدود سفر‌های عتبات و ساماندهی این اعزام‌ها وارد عمل شود، اما ستاد کرونا پاسخ مثبتی به درخواست سازمان حج و زیارت نداد. البته علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت نیز با توجه به اینکه کاروان‌های غیرمجاز عتبات بدون محدودیت فعالیت داشتند و سازمان حج و زیارت مجوز اعزام نداشت، چندین بار از مسئولان گلایه کرد و خواستار برقراری محدود سفر عتبات شد.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در دیدار مسئولان ایرانی و عراقی، لغو ویزای عراق بود که در این رابطه نیز خطیب‌زاده گفت: «ما تصمیم لغو ویزا را قطعی کردیم و منتظر تصمیم طرف عراقی هستیم. البته مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید فرآیند‌های قانونی طی شود». بر همین اساس مقرر شد در ایام اربعین ویزای دو کشور به مدت ۴۵ روز برای سهولت تردد زوار اربعین حذف شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها