به روز شده در: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد؛
رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اینکه انعقاد سند راهبردی بین ایران و افغانستان می‌تواند همکاری دو کشور را توسعه دهد، گفت: این سند می‌تواند دیدگاه مشترکی از صلح، ثبات و امنیت را در منطقه ایجاد و ضمن تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و رفت و آمد شهروندان به صلح افغانستان کمک کند.
کد خبر: ۴۶۱۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ - 13June 2021

شکل‌گیری دیدگاه مشترکی از صلح، ثبات و امینت با سند راهبردی ایران و افغانستان

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «جلیل رحیمی‌ جهان‌آبادی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی در خصوص سند راهبردی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، اظهار داشت: ایران و افغانستان به دلیل داشتن مرز مشترک جغرافیایی و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و زبانی تقریباً شبیه‌ترین ملت‌ها و فرهنگ‌ها به یکدیگر هستند. امنیت و شرایط افغانستان همیشه برای جمهوری اسلامی ایران مهم بوده و افغانستان هم نگاه ویژه به ایران به‌عنوان کشور همسایه قدرتمند در تحولات سیاسی داشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: سند راهبردی بین ایران و افغانستان به دو کشور که در حوزه همکاری‌ها دو جانبه، صلح افغانستان، انتقال تجربه ایران در حوزه اقدامات عمرانی و معادن و فعالیت‌های اقتصادی یا توسعه روستایی می‌تواند اثرگذار باشد. این سند در زمینه‌های مختلف می‌توان به انتقال تجربیات قابل انتقال ایران به افغانستان کمک کند.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس یازدهم، افزود: همچنین در خصوص آموزش نیروی مختلف دانشگاهی و مختلف تحصیلی این توانایی در جمهوری اسلامی وجود دارد که به افغانستان در حوزه بهداشت، درمان، پزشکی و مهندسی کمک کند.

وی یادآور شد: ایران و افغانستان بخشی از نیاز‌های متقابل یکدیگر را هم می‌توانند تأمین کند و ایران می‌تواند پل ارتباطی افغانستان با آب‌های آزاد در بند چابهار و ترکیه و مسیر اروپا باشد البته در حال حاضر هم بخش عمده نیاز از طریق گذر از بندر چابهار یعنی از خاک ایران به افغانستان می‌رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سند راهبردی بین ایران و افغانستان می‌تواند همکاری دو کشور را توسعه دهد، گفت: دیدگاه مشترکی از صلح، ثبات و امنیت را در منطقه ایجاد کند و سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی و رفت و آمد شهروندان را تسهیل کند تا هر دو دولت و ملت همکاری بهتری را در همسایگی داشته باشند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار