به روز شده در: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
نماینده مجلس شورای اسلامی:
عنابستانی تأکید دارد که برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید به توان داخل اتکا کنیم و با کشور‌های همسو و همسایه ارتباط مناسب برقرار کرد.
کد خبر: ۴۶۲۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶ - 15June 2021

دولت آینده ارتباط با کشور‌های همسایه و همسو را در اولویت دیپلماسی اقتصادی قرار دهد

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «علی‌اصغر عنابستانی» نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به اهمیت ارتباط با کشور‌های همسایه برای بی اثر کردن تحریم‌ها، اظهار داشت: دو راه برای مقابله با تحریم‌ها وجود دارد و هر دو راه به اراده داخلی بر می‌گردد، اولاً باید توانمندی‌های داخلی خود را به ظهور و بروز برسانیم که میزان این توانمندی بسیار زیاد است و اقتصاد درون زا را پایه گذاری کنیم، اما اقتصاد درون زا بدون نگاه به بیرون و بدون توجه به ظرفیت‌های بیرونی طبیعتاً نتیجه بخش نیست.

نماینده مردم سبزوار، جغتای و جوین در مجلس بیان کرد: نگاه به بیرون به این معنا است که از تمام ظرفیت‌های کشور‌های همسایه و همسو استفاده شود، متأسفانه در سال‌های اخیر تعامل با دنیا به تعامل با آمریکا و حداکثر با چند کشور خاص اروپایی ترجمه شد، در حالی که دنیا بیش از ۲۰۰ کشور است و ما با بسیاری از کشور‌ها می‌توانیم تعامل بسیار مثبتی برقرار کنیم.

وی عنوان کرد: اگر ما با همسایگان و کشور‌هایی که با ایران همسو هستند و در واقع به لحاظ گفتمانی و اشتراک منافع به ما نزدیک هستند ارتباطاتی در حوزه اقتصادی داشته باشیم، آن‌ها را به ایران وابسته کنیم و لازم بدانند که در ساختار اقتصادی ارتباطشان را با ما حفظ کنند، می‌توانیم بخش برون زایی اقتصادی را با کشور‌های همسو و همسایه تأمین کرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: این مسئله در ساختار اقتصادی دیپلماسی کشور در سال‌های گذشته رقم نخورد و دیدیم که وقتی وارد بخش خصوصی می‌شویم ارتباطات با کشور‌ها خوب است، اما در تعاملات دولتی با همه کشور‌ها قهر شده‌ایم، اوضاع ارتباطی ما با ترکمنستان اصلاً مناسب نیست از ظرفیت افغانستان و پاکستان استفاده نکرده‌ایم، با اینکه بخش خصوصی از ظرفیت عراق خوب استفاده می‌کند، اما ساختار دولتی نتوانسته با این کشور ارتباط داشته باشد. در ارتباط با تعاملات اقتصادی با ترکیه رابطه برعکس شده است و ترکیه از ظرفیت‌های ایران استفاده می‌کند.

عنابستانی بیان کرد: در سال‌های اخیر فرصت‌هایی را از دست داده‌ایم، حتماً دولت آینده باید به این موضوع به‌صورت ویژه توجه کند، کشور‌های همسایه و کشور‌های همسو می‌توانند فرصت‌های ویژه برای نظام جمهوری اسلامی باشند که اقتصاد درون زا متکی به ظرفیت‌های درونی با نگاه بیرونی شکل بگیرد، این همان اقتصادی مقاومتی است.

این نماینده مجلس تأکید کرد: با این ساختار‌ها می‌توانیم از تحریم‌ها عبور کنیم و آن‌ها را بی‌اثر کرد، زمانی می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم و باید همه همت خود را برای رفع تحریم‌ها به کار بگیریم، اما اگر فقط منتظر رفع تحریم‌ها وضع کشور بهبود پیدا نمی‌کند، همزمان که تلاش می‌کنیم تحریم‌ها را برداریم باید کاری کنیم تحریم‌ها بی‌اثر شود، بی‌اثر شدن آن با اتکا به ظرفیت درون و نگاه به کشور‌های اطراف ممکن است.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها