به روز شده در: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۶
با رسیدن نخستین نفتکش ایرانی به بندر بانیاس و تشکیل دولت جدید لبنان، یک پیروزی سه‌جانبه ایرانی، سوری و لبنانی علیه هژمونی آمریکایی - اسرائیلی رقم خورد و پرچم آمریکا و سفیر آن در بیروت بر زمین افتاد.
کد خبر: ۴۷۷۶۳۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳ - 15September 2021

رأی الیوم؛ ضربه سه‌جانبه سیدحسن نصرالله به هژمونی آمریکابه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» با انتشار یادداشتی، رسیدن نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به بندر بانیاس سوریه را یک پیروزی سه‌جانبه ایرانی، سوری و لبنانی علیه هژمونی آمریکایی-اسرائیلی در منطقه خواند و آن را نقطه آغاز راه طولانی بهبود وضعیت لبنان دانست.

وی در این یادداشت، با بررسی نحوه عمل کردن دبیرکل حزب‌الله لبنان به وعده‌اش و اقتدار او در اتخاذ تصمیمی برای نجات مردمش از توطئه‌های آمریکایی - اسرائیلی، وی را رهبری حکیم، قوی و شجاع دانست که پیش از آن‌که یک رهبر باشد، یک انسان است و ملاحظات انسانی و نجات مردم خود را بر هر چیز دیگری مقدم می‌داند.

ترجمه این یادداشت در ادامه می‌آید:

«رسیدن نخستین نفتکش ایرانی حامل مازوت (نفت کوره) به بندر سوری «بانیاس» و آغاز روند تخلیه و حمل محموله آن به لبنان از طریق تانکر‌هایی که برای این منظور تدارک دیده شده‌اند، شکست بزرگی برای ایالات متحده، اسرائیل و متحدانشان در لبنان محسوب می‌شود و به منزله شکستن محاصره تحمیلی از سوی آن‌ها علیه سه کشور جبهه مقاومت است.

اعتبار و اقتدار آمریکا در خاک لبنان به پایین‌ترین حد سقوط کرده است و «دوروتی شیا» سفیر متکبر آن که معتقد بود، خود عملاً حاکم لبنان است، هرکس را که دوست داشت، گرامی می‌داشت و هرکس را که می‌خواست، تحقیر می‌کرد، پرچم تسلیم را با اکراه برافراشت و از انظار عموم ناپدید شد. پس از آن‌که سید حسن نصرالله عصر، دوشنبه شب طی سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که، نفتکش [ایرانی]به مقصد رسیده و محموله آن تخلیه و روز پنجشنبه آینده به عنوان "هدیه" میان طرف‌هایی که بیشترین نیاز را دارند، مانند بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، افراد دارای نیاز‌های ویژه و پرورشگاه‌ها توزیع خواهد شد. پس از این سخنان بود که لبخند پیروزی بر چهره او نقش بسته است.

رهبر حکیم، قوی و شجاع کسی است که بر اساس محاسبات دقیق، بتواند تصمیمات را اتخاذ و آن را اجرا کند. این همان کاری است که سید نصرالله انجام داد. برای هزارمین بار تاکید می‌کنم که وی کسی است که به هرچه می‌گوید، عمل می‌کند و ملاحظات بشردوستانه برای ملت لبنان را بر هر ملاحظه دیگری، مقدم می‌داند.

وقتی این مردم گرسنه هستند، کار نانوایی‌ها متوقف شده‌است، در‌های بیمارستان‌ها یا به عبارت دقیق‌تر اکثر بیمارستان‌ها به دلیل عدم وجود سوخت بر روی بیماران بسته می‌شود، داروخانه‌ها روی درب خود تابلو می‌زنند که "به دلیل محاصره، ما دارو نداریم "، این مردم کسی را نمی‌یابند که به سرعت برای نجات آن‌ها و جلوگیری از رنج آن‌ها اقدامی کند، غیر از سید حسن نصرالله و حزب الله. اما دیگران چه می‌کنند؟ آن‌ها روی خود را به سویی دیگر بر می‌گردانند و از این رنج‌های مردم لذت می‌برند و در انتظار آغاز یک جنگ داخلی که به دستور اربابانشان در حال برنامه‌ریزی آن هستند، باقی می‌مانند.

این یک پیروزی سه‌جانبه و یک پیروزی بزرگ علیه آمریکا، سران آن، سفیر و تحریم‌های آن است. پیروزی سه کشوری که تحت این تحریم‌ها زندگی می‌کنند؛ ایران، که نفتکش‌های حامل مازوت "پربرکت" از آن‌جا حرکت کردند، سوریه، که قانون سزار را به چالش کشید و بنادر خود را برای استقبال از این نفتکش‌ها باز کرد و سید حسن نصرالله، که متعهد شد از آن در برابر هرگونه تجاوز آمریکا و اسرائیل محافظت کند. وی هشدار داد که این نفتکش‌ها از دقیقه نخست حرکت، لبنانی به شمار می‌آیند و به همین دلیل با تمام ابزار‌ها و امکانات (از موشک‌ها گرفته تا پهپادها) از حاکمیت لبنان دفاع خواهد شد. کسی که هشدار می‌دهد، معذور است.

این کشتی که با مازوت ایرانی بارگیری شد، توسط موشک‌های محور مقاومت محافظت می‌شود و توسط تانکر‌های آن به دست گرسنگان محاصره شده در لبنان می‌رسد. این امر، مقدمه و آغازی بر حرکت سایر کشتی‌ها و نفت‌کش‌ها و واردکردن شکست‌های بیشتر به هژمونی آمریکا خواهد بود. پرچم‌های آمریکایی که دیوانه وار در زمان از دست رفته، به دنبال جایگزین (گاز مصر و برق اردن) بود، پس از حرکت "با افتخار" تانکر‌ها با بار‌های مازوتِ "حلال" غرق شده در غرور، عزت و برکات سید مقاومت و دعای صالحان، فرو افتاد.

از لحظه‌ای که نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف، از ورود این نفتکش‌ها استقبال کرد و از مخالفان و متحدان آمریکا، به جای نفرین بر تاریکی، درباره جایگزین‌های آن‌ها پرسید، ما به دو چیز اصلی پی بردیم: این‌که دولت لبنان به محض ورود این نفتکش‌ها تشکیل می‌شود و رای اعتماد پارلمان را کسب خواهد کرد و دیگر این‌که، این کشور سرانجام راهی طولانی را برای بهبود وضعیت در پیش خواهد گرفت که آغاز آن با ورود نفتکش و تانکر است.

نه سید حسن نصرالله و نه حزب‌الله متخصص سوخت نیست و از اقتصاد و منابع آن نیز سر در نمی‌آورد، زیرا تخصص وی ایستادن در سنگر مقاومت در برابر اشغالگری و طرح‌های توطئه‌گر آمریکایی است. اما او مهمتر از هر چیزی، یک انسان است، پیش از آن‌که یک رهبر باشد و کنار رنج مردم لبنان _همه مردم لبنان_ می‌ایستند و فراتر از همه ملاحظات و بیماری‌های نفرت‌انگیز طائفه‌ای قرار می‌گیرد و تاکید می‌کند که این مازوت متعلق به همه لبنانی‌ها است و میان افراد فقیر و تُهیدست و نهاد‌های آن‌ها به صورت رایگان توزیع می‌شود و با قیمتی کمتر از قیمت تمام‌شده به دیگران فروخته خواهد شد و خسارت این امر را طبقه مرفهی که ثروت کشور را غارت کردند و از شرایط صندوق بین المللی پول برای برداشتن یارانه کالا‌های اساسی و افزایش رنج فقرا و تهیدستان _که اکثریت قریب به اتفاق لبنان هستند_ حمایت کردند، پرداخت خواهند کرد.

آوردن سوخت برای مردم لبنان صبور و ثابت قدم، شکستن محاصره و برداشتن شمشیر گرسنگی و تسلیم شدن که برگردن این مردم قرار گرفته بود، یکی از عالی‌ترین اشکال جهاد و مقاومت است و گوهر مردان تنها در شرایط سخت دیده می‌شود.

دشمن آمریکایی و دنباله اسرائیلی، تنها زبان زور را می‌فهمند و به همین دلیل است که محور مقاومت و مردان آن در فلسطین، لبنان، سوریه، یمن، عراق و ایران پیروز می‌شوند. اگر این دشمن می‌دانست که وعده حفاظت از نفتکش‌ها فقط تهدیدی توخالی است، مانند تهدید‌های کشور‌هایی در سنگر آمریکا هستند و تحت حمایت آن قرار دارند، این نفتکش را در دریا رهگیری می‌کرد و مانع رسیدن آن به بندر کرامت در بیاتن و از رسیدن به بندر بانیاس می‌شد.

تبریک به مردم محترم و اصیل لبنانی برای بازگشت برق به آن‌ها و بیمارستان‌های آن‌ها، نیروگاه‌های اصلی و کوره‌های نانوایی! تشکر از همه مردانی که اگر حرفی بزنند به آن عمل می‌کنند، شرطی ببندند بر شرط خود می‌مانند و نیز متحدان بالا و پایینی که بلافاصله این درخواست را بدون هیچ ترسی و تعللی لبیک گفتند. در آخر برای دوروتی شیا، سفیر آمریکا آرزوی شفای عاجل برای شوکی که در حال حاضر به آن وارد شده دارم. شوکی که می‌تواند با بازگشت نور به خیابان‌های بیرون و رسیدن نخستین تانکر سربلند به لبنان، تشدید شود».

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار