به روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۰
ارتش یمن:
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن ضمن اعلام جزئیات چند عملیات بزرگ ارتش این کشور، از انجام ده‌ها عملیات موفقیت‌آمیز موشکی و پهپادی در خاک عربستان سعودی خبر داد.
کد خبر: ۴۷۷۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۲ - 17September 2021

۱۶۰۰ کیلومترمربع در مأرب آزاد شد/ انجام ده‌ها حمله موشکی و پهپادی در خاک عربستانبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن، بعدازظهر امروز (جمعه)، در کنفرانسی مطبوعاتی جزئیات مربوط عملیات «البأس الشدید» (شجاعت سخت) را اعلام کرد.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن ابتدا اعلام کرد که عملیات نظامی منحصربه‌فرد ارتش یمن در استان مأرب منجر به آزادسازی مناطق گسترده‌ای شده است.

یحیی سریع ادامه داد، عملیات نظامی در استان مأرب چند ماه به طول انجامیده؛ اما اهداف مورد نظر محقق شده‌اند به‌نحوی که این عملیات‌ها باعث آزادسازی مناطق وسیعی در این استان شده و مزدوران از مناطق مذکور بیرون رانده شده‌اند.

سریع اضافه کرد: «با حمله چندجانبه، نیرو‌های ما مرحله جدیدی از آزادسازی خاک یمن از دست متهاجمان و اشغالگران را آغاز کرده‌اند. نیرو‌های مسلح ما مسیر‌های جدیدی را بازگشایی کردند و متناسب با جغرافیای نظامی تاکتیک‌های خاصی را دنبال کردند».

وی همچنین افزود: «یگان پهپادی و موشکی ده‌ها عملیات نظامی موفقیت‌آمیز انجام داده است که ۱۲۸ مورد آن در داخل خاک یمن و ۳۳ عملیات دیگر در عمق خاک عربستان سعودی انجام شده است. نیرو‌های ما در این عملیات‌ها از موشک‌های بدر، نکال، قاصم، ذوالفقار و قدس ۲ استفاده کرده‌اند».

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد: «یگاه پهپادی، ۳۱۹ عملیات انجام داد که ۱۳۶ مورد آن، دشمن را خاک کشورش هدف قرار داد و ۱۸۳ عملیات دیگر در خاک یمن انجام شد».

سرتیپ یحیی سریع همچنین بیان کرد که مجاهدان یمنی، یگان‌های مهندسی و ضدزره و یگان خودرو‌های زرهی نقش کلیدی را در این نبرد ایفا کردند.

او همچنین خبر داد که ائتلاف سعودی در جریان این عملیات‌ها صد‌ها حمله هوایی در خاک یمن انجام داده است به‌نحوی که ارتش یمن ۳۲۹۰ مورد از این حملات هوایی را رصد کرده که باهدف جلوگیری از پیشروی نیرو‌های یمن و هدف قرار دادن غیرنظامیان انجام شد.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن همچنین با اشاره به اینکه ارتش این کشور موفق شده مقادیر زیادی تجهیزات نظامی از دشمن به غنیمت بگیرد، اعلام کرد که تلفات جانی وارد شده به دشمن در این عملیات سه هزار کشته، ۱۲ هزار و ۴۰۰ زخمی و ۵۵۰ اسیر بوده است.

سرتیپ یحیی سریع در پایان اعلام کرد که نیرو‌های یمنی توانسته‌اند حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع را در جریان عملیات «البأس الشدید» آزاد کنند که از جمله مهم‌ترین نتایج این عملیات، آزادسازی پایگاه «ماس» بزرگترین پایگاه نظامی دشمن طی سال‌های گذشته بوده است.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن، روز شنبه هفته جاری نیز از آزادسازی ناحیه «رحبه» و «ماهلیه» در استان مأرب در قالب مرحله سوم عملیات «النصر المبین» خبر داده بود.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن در ارتباط با عملیات النصر المبین اعلام کرده بود که «نیرو‌های نظامی ما به منظور آزادسازی و پاکسازی ناحیه رحبه و ماهلیه، از چند مسیر و با همکاری اهالی آزاده مأرب یک عملیات را آغاز کرد. نظامیان ما تنها پس از چند ساعت پیشروی بسیار خوبی به سمت مرکز ناحیه رحبه داشتند».

نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شرق استان صنعاء از سال گذشته میلادی آغاز شده و بیشتر مناطق و شهر‌های آن تحت کنترل نیرو‌های صنعاء درآمده است.

مأرب جزء آن دسته استان‌های یمن است که از منابع طبیعی مثل نفت و گاز برخوردار است. نبرد‌ها از ماه‌های فوریه و مارس گذشته در این استان (بهمن و اسفند سال گذشته) رو به شدت گذاشته است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار