به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
وزیر دفاع:
امیر سرتیپ آشتیانی عدالت پایدار را تنها شرط لازم برای برقراری صلح دانست و گفت: در نظام بین‌الملل باید عدالت جایگزین واژه صلح شود تا قدرت‌های بزرگ از آن سوءاستفاده نکنند.
کد خبر: ۴۷۸۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱ - 18September 2021

عدالت پایدار تنها شرط لازم برای برقراری صلح است/ سردار سلیمانی منادی عدالت و صلح بودبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح صبح امروز در آیین افتتاح سومین نمایشگاه بین‌المللی صلح و دفاع ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حضور وابستگان نظامی کشور‌های مختلف در دافوس آجا برگزار شد، با تسلیت ایام عزای آل‌الله بر همه آزادگان جهان اظهار داشت: محرم و صفر دو ماه بزرگ و تأثیرگذار در عالم هستی برای مسلمانان و آزادگان جهان است و همچنین یادآور دفاع و شهادت در راه اعتلای آرمان‌های بشری انسانی و اسلامی است.

وی افزود: قهرمانان عاشورا و در رأس آن سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه‌السلام با ایثار همه داشته‌های خود درس بزرگ و ماندگاری به تمام آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان در طول تاریخ دادند و امروز اسوه و الگوی همه مبارزان از هر دین و مسلکی علیه ظلم و جور و سلطه‌طلبی در جهان هستند.

وزیر دفاع با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) در این‌خصوص که اگر قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا نبود، این انقلاب هم به پیروزی نمی‌رسید، گفت: این جمله امام (ره) به این معنا است که قیام امام حسین (ع) حجت و سرمشقی برای تمام مسلمین و مستضعفان جهان جهت دستیابی به عدالت و رستگاری در دنیا و آخرت است.

امیر آشتیانی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) و یاران باوفایش حماسه‌ای خلق کردند که هیچ عذر و سستی را برای آیندگان که مورد ستم واقع می‌شوند، باقی نگذاشت و تکلیف همگان را در مواجهه با طاغوت‌ها مشخص کرد.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) به ما آموخت که تحت هر شرایطی موظف به قیام در برابر ظالمان عالم هستیم و سازش و سکوت به هیچ عنوان پذیرفته نیست و به نیستی و نابودی بشر ختم می‌شود. احیای زندگی و احیای انسانیت و زیست توأم با آرامش و صلح، تنها در سایه ایستادگی در مقابل سلطه‌جویان و زیاده‌خواهان میسر است و سرانجام این جهان به‌طور قطع و یقین به رستگاری و صلح توأم با امنیت ختم می‌شود.

وزیر دفاع با اشاره به مواضع صلح‌طلبانه و اصول جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: صلح از جمله واژه‌های است که مورد پسند تمامی انسان‌ها و توجه به ذات آنهاست؛ و به همین دلیل غالباً مورد سوء استفاده جنگ‌طلبان و سلطه‌گران به ویژه در دنیای امروز قرار می‌گیرد.

امیر آشتیانی گفت: امروز با توسعه تعاملات ارتباطات و فضا‌های رسانه‌ای قدرت در راستای اهداف سلطه‌جویانه خود در سطح جهان از واژه انسان‌دوستانه از جمله حقوق بشر دموکراسی صلح رفاه و دیگر واژه‌های مشابه برای فریب افکار عمومی جوامع و دولت‌ها استفاده می‌کنند که این بزرگترین خیانت در حق انسان‌ها و حقوق ملت‌هاست.

وی عنوان کرد: بزرگترین ظلم و برداشت انحرافی در حق صلح به‌عنوان یک آرمان ارزشمند بشری سوءاستفاده قدرت‌ها در برابر دانستن آن با نبودِ جنگ است؛ همان چیزی که در صحنه بین‌المللی جا افتاده است.

وزیر دفاع افزود: اگرچه با وجود جنگ صلح برقرار نمی‌شود، اما نبودِ جنگ هم به هیچ وجه شرط کافی برای صلح نیست و باید اذعان داشت که تنها شرط کافی برای صلح برقراری عدالت پایدار است. همان چیزی که در نظام بین‌الملل مورد توجه قرار نگرفته است.

امیر آشتیانی گفت: سیاستمداران، فرهیختگان و آزادی‌خواهان جهان را دعوت می‌کنیم که عدالت را جایگزین واژه صلح کنند تا راه سوء استفاده از آن را مسدود کنند؛ زیرا چنانچه عدالت برقرار شود، صلح نیز به دنبال آن خواهد آمد. همیشه باید این را به خاطر داشته باشیم که با پایان جنگ، صلح واقعی محقق نخواهد شد و جنگ به اشکال دیگر ادامه خواهد یافت.

وی اظهار داشت: در دین مبین اسلام، عدالت و عدالتخواهی از اصول اساسی است و سبب حیات و مایه استحکام زندگی می‌شود. صلح از جمله واژه‌هایی است که مورد پسند تمامی انسان‌ها با توجه به ذات و کرامت ذاتی آن‌هاست.

وزیر دفاع ادامه داد: ما بر اساس آموزه‌های دینی خود، معتقدیم که ظلم پایدار نمی‌مانَد و این موضوع از شعارهای محوری ملت ایران است. اما آیا نظام بین‌الملل که روز به روز نقش و تأثیرگذاری آن در سرنوشت ملت‌ها در حال افزایش است، یک نظام عدالت‌محور است؟ قطعاً چنین نیست و شاکله آن با عدالت سازگاری چندانی ندارد.

امیر آشتیانی افزود: اینکه چند قدرت بزرگ برای سرنوشت جهان و به اصطلاح امنیت بین‌المللی تصمیم بگیرند در حالی که تعدادی از آن‌ها پرونده بسیار ننگینی در ظلم، استعمار و استثمار دارند، آیا قابل پذیرش است و آیا می‌توان از چنین نظامی انتظار برقراری صلح جهانی داشت؟

وی بیان کرد: ساختار این نظام معیوب در بی‌عدالتی بنا شده است و امروز بسیاری از چالش‌ها و ناامنی‌ها در اقصی نقاط جهان متوجه آن است؛ اینکه حقوق حقه ملت‌ها نادیده گرفته می‌شود و بعضاً مورد اتهام تحریم‌های ظالمانه و تجاوز قرار می‌گیرد، آیا با عدالت و صلح سازگاری دارد؟ آیا ظلم به ملت مظلوم فلسطین، سوریه و دیگر کشورهای مورد ستم توسط تروریسم دولتی آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی و رژیم‌های مرتجع قابل توجیه است و با واقعیت صلح و صلح‌طلبی همخوانی دارد؟

وزیر دفاع افزود: اینها از جمله مصادیق تجاوز و خباثت برخی قدرت‌های بزرگ و ابعاد جنگ‌طلبانه آنان با بهره‌گیری از شعارهای فریبنده و سوءاستفاده از سازوکارهای نظام بین‌الملل است که با تعریف ناقص از صلح، زمینه‌های بی‌عدالتی و ظلم و ستم به ملت‌ها را فراهم آورده و ما شاهد یک بی‌تحرکی، سکون و تعلل در مسئله صلح جهانی هستیم که این واقعیت تلخ است.

امیر آشتیانی ادامه داد: اما ما و همه ملت‌های آزادی‌خواه بر این باور هستیم که صلح بدون مبارزه و مواجهه کسب نمی‌شود و تا زمانی که استضعاف وجود دارد و مستکبران به سلطه‌طلبی و یکجانبه‌گرایی و تجاوز ادامه می‌دهند، صلح معنی و مفهومی نخواهد داشت.

وی یادآور شد: خداوند متعال در قرآن صلح را در سایه قدرت فیزیکی و روحی و احراز آمادگی‌های نظامی عنوان می‌کند و می‌فرماید که اگر متجاوزین تمایل به صلح داشته باشند، شما هم صلح کنید و مراقب فریب دشمن باشید.

وزیر دفاع اظهار داشت: نظام اسلامی با تأسی از احکام و دستورات الهی، همواره در مقوله صلح و امنیت جهانی پیشگام بوده است و تاکنون در عرصه عمل به آن هم هزینه زیادی داده است.

امیر آشتیانی گفت: در قاموس جمهوری اسلامی ایران حمایت از مستضعفین همان حقوق بشری است که نظام بین‌الملل از آن استفاده ابزاری می‌کند. شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی با تمام وجود در این مسیر گام برداشت و با مبارزه با تروریست‌های تکفیری و سلطه‌گران آمریکایی و صهیونیستی، مورد کینه دشمنان واقع شد و به شهادت رسید. شهید سلیمانی منادی به تمام معنای عدالت و صلح بود.

وی افزود: ملت ایران بر این باور است که وعده الهی مبنی بر پیروزی حق علیه باطل محقق خواهد شد و مستضعفان وارثان حقیقی زمین خواهند بود؛ به حول و قوه الهی و با تکیه بر همین تجربه و اعتماد راسخ، در تمامی حوزه‌های مرتبط به خود اتکایی رسیده‌ایم؛ به‌ویژه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی و بومی‌سازی آنان و دستیابی به فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف که این توفیقات به لطف خداوند، رهبری هوشمند، ایمان قوی و ایستادگی و مقاومت حاصل شده است و همه اینها در جهت صلح جهانی، امنیت و عدالت به کار خواهد رفت.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم صلح در جهان برقرار نخواهد شد؛ مگر در سایه عدالت و یقیناً عدالت تنها با آگاهی‌نگری و تلاش مستمر ملت‌ها به دست می‌آید.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار