به روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
یادداشت/ نرگس معدنی‌پور
اربعین تجلیگاه پیوند برادری میان مسلمانان است که در آن غیر مسلمانان نیز حضور می‌یابند و این یک واقعیت غیر قابل انکار است که اربعین با تجلی نام امام حسین ‌(ع) محبت و وحدت را تحقق می‌بخشد.
کد خبر: ۴۸۰۷۲۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۶ - 28September 2021

اربعین تجلی گاه وحدت و قدرت جامعه اسلامی استگروه اجتماعی دفاع‌پرس- نرگس معدنی‌پور عضو ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، در یادداشتی تحت عنوان اربعین تجلیگاه وحدت و قدرت جامعه اسلامی آورده است:

«حب الحسین، یجمعنا»

محبت امام حسین‌ (ع) است که همه ما را درکنار هم جمع می ‏‌کند و این جمله یک واقعیت عینی است از جاذبه اباعبدالله الحسین (ع) که در حرکت فرهنگی اربعین و اجماع عمومی و بزرگ مسلمین رخ می نماید. در این حرکت جمع کثیری از پیروان مذاهب اسلامی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا این واقعیت بیش از پیش نمایان شود که امام حسین (ع) مکتب است و اربعین جریانی خروشان و برگرفته از واقعه عاشورا که توانسته به بزرگترین رویداد سالانه در جهان مبدل شود.

اربعین تجلی گاه پیوند برادری میان مسلمانان است که در آن غیر مسلمانان نیز حضور می یابند و این یک واقعیت غیر قابل انکار است که اربعین با تجلی نام امام حسین ‌(ع) محبت و وحدت را تحقق می بخشد. پیاده روی اربعین فصل گفتمان مشترک مسلمانان است که منجر به یافتن راهکارهای اجرایی برای مقابله با دشمنان اسلام می شود.

اجتماع بزرگ اربعین در بطن خود یک پیام مهم و اساسی برای جهانیان دارد و آن اینکه اگر سلایق در دنیای اسلام به کنار گذاشته شوند و همه بایکدیگر و در کنار هم در زیر بیرق امام حسین (ع) قرار بگیرند شوکت و قدرت جامعه اسلامی یکباردیگر نمایان خواهد شد. همانچیزی که دنیای استکبار از آن هراسان بوده و از تمام ظرفیت های خود برای جلوگیری از تحقق آن استفاده می‌کند.

اربعین را باید به عنوان یک فرصت استثنایی به منظور تقویت وحدت اسلامی دانست که زمینه ساز تعمیق روابط بین کشورهای اسلامی و دولت هاست.

ادامه دار شدن این قدرت جهان اسلام و آشنایی بیش از پیش مردم جهان با این آیین معنوی نیازمند این است که هر فرد و سازمانی در جایگاه خود به نقش عاشورایی تعریف شده برای خود به درستی عمل کند.

برای تحقق این مهم می بایست از تمام ظرفیت ها بهره برد. در این میان مدیریت شهری نیز می تواند به ایفای نقش خود بپردازد.

هم اکنون سازوکارهای فرهنگی گسترده ای در اختیار مدیریت شهری قرار دارد که با استفاده مناسب از این ظرفیت ها می توان شهر را به پیام رسان فرهنگ عاشورایی مبدل ساخت. راهپیمایی جاماندگان اربعین نمونه بارزی از بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی شهر است تا به جهانیان نشان دهیم که فرهنگ حسینی به همه زمان ها و مکان ها تعلق دارد و هرکجا که نامی از اباعبدالله الحسین (ع) برزبان آورده شود کربلایی برپاست. ورود مدیریت شهری به ترویج فرهنگ عاشورایی یک وظیفه است و باید فرهنگ والای عاشورایی در جای جای شهر به تصویر کشیده شود.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار