به روز شده در: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱
امیر ابارشی:
فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ گفت: به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم گوشه چشمی به خاک و آسمان ولایی ما داشته باشد.
کد خبر: ۴۸۳۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶ - 14October 2021

اجازه نمی‌دهیم دشمنان گوشه چشمی به خاک و آسمان ما داشته باشند

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، امیر «محمد حسین ابارشی» فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ در گفت‌وگویی با اشاره به ویژگی‌های رزمایش مشترک پدافند هوایی و تفاوت آن با رزمایش‌های پیش از این، اظهار داشت: این رزمایش به صورت مشترک بین نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوایی ارتش و دوستان و همرزمانم در نیروی هوافضای سپاه پاسداران برگزار و توسط فرماندهی قرارگاه مشترک پدافند هوایی کل کشور هدایت شد.

وی ادامه داد: تفاوت این رزمایش نسبت به رزمایش‌های گذشته این است که اهداف به صورت ۳۶۰ درجه، پرحجم، در تاریکی شب، با اصل غافلگیری و در محیط کاملا سیگنالی و جنگالی به سمت ما حمله ور می‌شوند و ما با استفاده از تاکتیک‌ها و تکنیک‌های جدید که از قبل آموزش دیده و تمرین کردیم، با آن‌ها مقابله کرده و این آموزش‌ها را به منصه ظهور گذاشتیم.

فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ با اشاره به سامانه‌های استفاده شده در این رزمایش، گفت: عمده‌ترین سلاح و سامانه‌های که در این رزمایش به کار برده می‌شود، سامانه‌های سیگنالی، جنگالی، شنود‌های الکترونیکی به همراه سامانه‌های موشکی، توپخانه‌ای و موشکی ارتفاع پست به صورت همزمان است.

امیر ابارشی در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص اینکه از چه سامانه‌هایی برای اولین بار استفاده شده و ویژگی شاخص این رزمایش چیست، گفت: کلیه سامانه‌هایی که در حوزه کشف، شناسایی، انهدام، درگیری در حوزه جنگال و دیده بانی استفاده شده، کاملا بومی ست و با استفاده از توانمندی‌های صنعت داخلی خودمان، این رزمایش انجام شده است که نکته بسیار مهمی است که ما در حوزه کشف و درگیری شناسایی به خودکفایی، خودباوری و بلوغ علمی رسیده‌ایم که می‌توانیم نیاز خود را در حوزه دفاع تامین کنیم.

وی تصریح کرد: سامانه‌های جدیدی در این رزمایش استفاده شده است، به عنوان مثال در حوزه کشف از سامانه معراج چهار استفاده شده که یک رادار سه بعدی با برد بلند است که ما می‌توانیم اهداف را از فاصله خیلی دورتر و برد ششصد کیلومتر کشف کنیم.

فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰، ادامه داد: در حوزه درگیری از سامانه موشکی جدیدی و مختلفی استفاده شده است، در ارتفاع بلند باور۳۷۳، در ارتفاع متوسط سامانه پانزده خرداد و جوشن استفاده شد که سامانه موشکی جوشن سامانه‌ای کاملا پسیو و پیشرفته‌تر از سامانه پانزده خرداد است و برای اولین بار در این رزمایش رونمایی و به کارگیری و علیه اهداف متوسط استفاده شده است.

امیر ابارشی افزود: در حوزه ارتفاع کم و مقابله با موشک‌های کروز و بمب‌های دورایستا و هوشمند، ما از سامانه مجید و تلفیق آن با رادار زوبین به همراه سامانه موشکی دزفول استفاده کردیم که توانستند اهداف را به صورت نقطه‌ای و خیلی دقیق رصد و مورد انهدام قرار دهند.

وی با اشاره به استفاده از پهپاد‌ها در این رزمایش، گفت: در حوزه پهپاد پیش از اینکه دشمن بخواهد حمله کند از پهپاد شناسایی استفاده کردیم تا نحوه چینش، استتار و اختفای تجهیزات و سامانه‌ها که امروزه اصل بسیار مهمی در جنگال است، همچنین از پهپاد‌های مسلح و پهپاد‌های پرسه زن استفاده کردیم. در حوزه دیده‌بانی هم کار‌های بسیار خوبی انجام شده است. در حوزه شناسایی ما سعی کردیم بعد از کشف اهداف به صورت راداری و به صورت کاملا پسیو شناسایی آن‌ها را در کمتر از دو دقیقه انجام دهیم.

فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰، گفت: کار تلفیق سامانه‌های اپتیک با یکدیگر و با سامانه‌های راداری از کار‌های جدیدی بود که در این رزمایش اتفاق افتاد، به محض اینکه هدفی کشف می‌شد به صورت اتوماتیک با کلیک کردن یک دکمه دوربین‌های برد بلند سرت و ترک ما، آن نقطه را مورد پایش قرار می‌دادند و هدف را شناسایی می‌کردند تا ما اطمینان حاصل کنیم که این هدف که به سمت ما می‌آید و می‌خواهیم اقدام تاکتیکی بر روی آن انجام دهیم دوست است یا دشمن.

امیر ابارشی با اشاره به همکاری نزدیک و بسیار هماهنگ با نیروی هوافضای سپاه و نیروی هوایی ارتش، گفت: رزمایش مدافعان آسمان ولایت یک کار تلفیقی، توامان و مشترک بود که بین سپاه و ارتش انجام شد. ما دو منطقه را در این رزمایش شبیه سازی کرده بودیم، همکاران و همرزمان مان در سپاه منطقه حساسی را شبیه‌سازی کرده بودند و نیروی پدافند هوایی ارتش منطقه ویژه‌ای دیگر را و در مواجهه با حملاتی که احیانا بر علیه این مناطق متصور شده بود.

وی اضافه کرد: بر اساس اطلاعاتی که معاونت اطلاعات در طرح ریزی‌ها و محور‌های های تهدید به ما اعلام کرده بود، این دو نیرو به صورت مشترک از یک نقطه به نام مرکز کنترل فرماندهی قرارگاه کل پدافند هوایی کشور مورد رهبری قرار گرفت و نحوه شناسایی و بارگذاری اهداف از این طریق مورد کنترل و ارزیابی قرار گرفت.

فرمانده میدانی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ اظهار داشت: با توکل به خدا همرزمان نیروی پدافند هوایی ارتش و نیروی پدافند هوافضای سپاه، به تمام آنچه که از پیش در مواجهه با اهداف تعیین شده بود رسیدیم.

امیر ابارشی تصریح کرد: همان‌طور که گفتم اهداف به صورت ۳۶۰ درجه به سمت مراکز تحت پوشش پدافندی ما حمله می‌کردند، این حملات پرحجم و در تاریکی شب بود که اصل غافلگیری را رعایت می‌کردند و ما با تنوع تهدیدات مواجهه بودیم، یعنی با موشک‌های کروز و دور ایستا، اهداف آیرو دینامیک، پهپاد‌های بدون سرنشین، پهپاد‌ها به صورت دسته جمعی حمله می‌کردند و ما توانستیم به تمام اهداف از پیش تعیین شده برسیم و اهداف را در تمام حوزه‌ها توانستیم ساقط کنیم و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که ما ابتدا اصل بازدارندگی را در منطقه اجرا کردیم و به منصه ظهور رساندیم و به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم گوشه چشمی به خاک و آسمان ولایی ما داشته باشد.

منبع: مهر

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار