به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۸
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:
گویا ضمن تاکید بر روند نزولی بستری و فوت در هفته ۹۱ همه‌گیری کرونا گفت‌: متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۲ سال به بالا در ایران ۸۲ و در اروپا ۶۴ درصد است.
کد خبر: ۴۹۰۵۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰ - 23November 2021

واکسیناسیون نوبت اول کرونا در ایران ۸۲ و در اروپا ۶۴ درصد استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در وبینار معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا ۶۵ درصد، متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا ۸۳ درصد، متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا ۶۶ درصد، متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت اول ۱۲ تا ۱۸ سال ۸۳ درصد و متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت دوم افراد ۱۲ تا ۱۸ سال نیز ۵۴ درصد بوده است.

وی ادامه داد: دغدغه کنونی ما پوشش گروه‌های سنی ۶۰ سال به بالا در نوبت سوم واکسیناسیون کروناست که دستورالعمل آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: امیدواریم با افزایش سرعت و اتمام واکسیناسیون این گروه بتوانیم به سراغ گروه‌های سنی پایین‌تر برای واکسیناسیون نوبت سوم برویم.

گویا تصریح کرد: باید گروه‌های سیار واکسیناسیون در محل‌های پرخطر برای گروه‌های سنی پرخطر فعال‌تر عمل کنند. به ویژه در جمعیت غیرایرانی که پوشش حدود ۳۰ درصد است با انتظارات هنوز فاصله داریم.

وی با بیان اینکه در عین حال بیش از دو میلیون نوبت در نوبت‌های اول و دوم واکسیناسیون به غیر ایرانی‌ها واکسن تزریق شده است، اظهار داشت: باید با کمک استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و به وسیله اقناع سازی، این گروه را برای واکسیناسیون ترغیب کرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در ادامه به بررسی هفتگی وضعیت موجود همه گیری کرونا در کشور پرداخت و گفت: هفته چهارم آبان ۱۴۰۰ مطابق با هفته ۹۱ همه گیری کرونا در کشور بود. در این هفته شاهد ادامه روند نزولی بستری‌ها و فوتی‌ها بر اثر کرونا بودیم.

گویا افزود: روند سرپایی نیز کاهش چشمگیری یافته و از ۵۳ هزار به ۴۱ هزار مورد رسیده است. فوتی‌ها نیز از ۹۶۴ به ۸۳۳ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: در استان تهران با جمعیت و اهمیتی که دارد موارد بستری کاهشی است و از هزار و ۱۵ به ۹۳۴ مورد و در سرپایی از ۲هزار و ۴۲۷ به هزار و ۵۵۵ مورد و فوتی‌ها نیز از ۱۳۵ به ۱۰۶ مورد رسیده است.

گویا وضعیت استان‌هایی مانند ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان، کرمان و چهارمحال و بختیاری را نگران کننده اعلام کرد و خواستار تمهیداتی برای کاهش این روند شد.

وی متوسط کشوری فوتی‌ها را ۱۰ مورد در یک میلیون نفر اعلام کرد و بیان داشت: گلستان با دو مورد در میلیون کمترین فوتی و بوشهر با ۳۰ و خوزستان با ۲۱ درصد بیشترین میزان فوتی را در بین استان‌ها در این هفته داشته اند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار