به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۱
تولیت آستان قدس رضوی:
حجت‌الاسلام «مروی» گفت: هر کجا روحیه بسیجی که همان اخلاص و کار برای خدا است، حاکم بوده شاهد پیشرفت و موفقیت بوده‌ایم که نمونه‌های فراوانی نیز دارد و همه گرفتاری‌ها و آفت‌ها نتیجه منیّت و خودخواهی و دوری از روحیه بسیجی است.
کد خبر: ۴۹۱۰۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴ - 24November 2021

به گزارش دفاع‌پرس از مشهد، حجت‌الاسلام «احمد مروی» تولیت آستان قدس رضوی امروز در پایان جلسه درس المکاسب المحرمه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته بسیج، با بیان اینکه بسیج یکی از عنایات الهی بود که خداوند به قلب و زبان امام خمینی (ره) جاری کرد، اظهار داشت: بسیج یکی از ابتکارات باارزش حضرت امام خمینی (ره) است که منحصر به قشر و ظاهر خاصی نیست، بسیج یک اندیشه و سبک زندگی است.

وی افزود: اگرچه سبک زندگی بسیجی در دوران دفاع مقدس جلوه‌ای خاص پیدا کرد، اما با پایان این دوران پرافتخار این سبک زندگی تمام نشد و تجلیلی دیگری پیدا کرد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تجلی تفکر بسیجی در دوران دفاع مقدس، گفت: در دوران دفاع مقدس جوانانی با ایمان، پاکیزه و مخلص برای دفاع از دین خدا و لبیک به امر ولی‌فقیه و نائب امام زمان (عج) از بهترین سرمایه زندگی خود که جانشان بود، گذشتند تا دین خدا را یاری کنند.

وی در ادامه به تبیین سبک زندگی بسیجی پرداخت و تصریح کرد: اخلاص، ایثار، روحیه جهادی، حمایت از دین و ولی خدا تاپای جان و انجام کار برای رضای الهی از جمله ویژگی‌های سبک زندگی بسیجی است که هرکسی در هر لباس، ظاهر و زمانی از این ویژگی‌ها برخوردار باشد، یک بسیجی است.

مروی در بخش دیگری از سخنانش وصیت‌نامه‌های شهدا را سراسر عرفان و معرفت دانست و گفت: مطالعه وصیت‌نامه‌های عارفانه شهدا، انسان را متعجب می‌کند که این جوانان پای درس کدام عارف و سالک الی الله توانسته‌اند این‌گونه رشد کنند و به مقامات عالیه برسند؛ در وصیت‌نامه‌های شهدا تعبیرات بسیار عالی و بلندی از گذشت، بندگی، اخلاص، فداکاری برای دین خدا و غیره آمده است که انسان را مبهوت می‌سازد و این تأثیر بسیج است.

تولیت آستان قدس رضوی پیروزی در دفاع مقدس را تجلی تحقق معجزه و نصرت الهی دانست و خاطرنشان کرد: تجلی روحیه بسیجی، مقاومت، ایثار، جهاد و اخلاص ملت ایران در دوران دفاع مقدس یکی از امدادها و نصرت‌های الهی بود که مستکبران آن را در نظر نگرفته بودند و همین امر موجب شکست آن‌ها شد.

وی دوری از تفکر بسیجی را موجب متضرر شدن کشور دانست و گفت: اگر روحیه بسیجی دوران دفاع مقدس را در عرصه سازندگی نیز حفظ می‌کردیم، در صحنه‌های سازندگی، عمران، آبادانی، اقتصاد و احیای کشور موفقیت‌های بزرگی رقم می‌خورد، اما متأسفانه آن روحیه بعد از پایان جنگ تحمیلی کمتر حفظ شد.

مروی گفت: هرکجا روحیه بسیجی که همان اخلاص و کار برای خدا است، حاکم بوده شاهد پیشرفت و موفقیت بوده‌ایم که نمونه‌های فراوانی نیز دارد و همه گرفتاری‌ها و آفت‌ها نتیجه منیّت و خودخواهی و دوری از روحیه بسیجی است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود به تبیین وظایف روحانیون بسیجی پرداخت و تصریح کرد: تبیین و تبلیغ صحیح اسلام نابی که امام خمینی (ره) بر آن تأکید داشت در مقابل اسلام آمریکایی و اسلام متحجرین وظیفه روحانیون بسیجی است.

وی دفاع از ولایت‌فقیه و ارکان و مبانی انقلاب اسلامی را از دیگر وظایف طلاب بسیجی برشمرد و اضافه کرد: تبیین اندیشه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب برای مردم و به‌ویژه نسل جوانی که دوران طاغوت، امام (ره) و جنگ تحمیلی را ندیده‌اند وظیفه روحانیون بسیجی است، روحانیون بسیجی باید شرایط و وضعیت فعلی را نسبت به گذشته برای نسل جوان تبیین و البته در کنارش ضعف‌ها و دلیل ایجاد این ضعف‎ها را نیز بیان کنند.

مروی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی استوار، محکم و ریشه‌دار بوده و دوران دفاع مقدس تجلی کارآمدی انقلاب است، گفت: اگر ضعف‌هایی وجود دارد دلیل آن تغییر سبک زندگی و دوری از آرمان‌های انقلاب و روحیه بسیجی است، متأسفانه در برخی حوزه‌ها روحیه بسیجی کم‌رنگ شده و هرکجا آن روحیه حفظ‌شده موفقیت بوده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به سیاست‌های خصمانه دشمنان با اعمال تحریم‌های اقتصادی و جنگ روانی برای ناکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: دشمن با اعمال فشارها و تحریم‌های اقتصادی به دنبال آن است که ضعف‌ها را به حساب اصل انقلاب و ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی بگذارد؛ درحالی‌که نظام اسلامی اگر ناکارآمد بود در دوران دفاع مقدس از بین رفته بود، نظام و انقلاب ناکارآمد نیست ما نتوانسته‌ایم خوب عمل کنیم.

وی گفت: هرکجا منطبق بر اسلام و اهداف انقلاب عمل کرده‌ایم موفقیت بوده و نصرت الهی شامل حال ما شده است.

مروی در فراز پایانی سخنان خود یکی دیگر از وظایف مهم روحانیون بسیجی را حضور در عرصه‌های اجتماعی دانست و گفت: طلاب و روحانیت بسیجی باید در عرصه‌های مختلف خدمات اجتماعی حضور داشته باشند که البته این‌گونه نیز هست، در موضوع کرونا و در دورانی که هیچ‌کس حاضر نمی‌شد فوت‌شدگان کرونایی را غسل دهد این طلاب بودند که در اقدامی جهادی غسل و نماز اموات کرونایی را بر عهده گرفتند که دشوارترین کارها بود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها