به روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
شهردار تهران مطرح کرد؛
زاکانی تازه‌ترین اقدام‌های مدیریت شهری پایتخت را در حوزه مناسب سازی شهری و ارائه خدمت مطلوب به معلولان تشریح کرد.
کد خبر: ۴۹۲۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱ - 05December 2021

شهر هوشمند راه هموار دستیابی معلولان به امکانات شهریبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین گرامیداشت روز جهانی معلولان که در تالار ایوان شمس برگزار شد، اظهار داشت: وقتی به فلسفه اساسی انقلاب اسلامی که همان عدالت است نگاه می‌کنیم، عدالت سه جز دارد که یکی فراهم شدن فرصت برابر برای همه افراد جامعه است و باید به سمتی حرکت کنیم که مسیر برای هر که می‌خواهد تلاش کند باز باشد.

وی بیان کرد: نکته دیگر این است که اگر فردی با خدمتی به افق بالا رسید او در برابر همه افراد مسئول است و زمانی که این سه جزء در کنار هم قرار بگیرد عدالت معنا پیدا می‌کند و باید در این زمینه به برخی از افراد خدمت ویژه ارائه شود.

شهردار تهران افزود: دین و آموزه‌های دینی برای ما پیام‌هایی دارد و ما یاد گرفتیم که خدمت به خلق و مردم جابگاه ممتاز نزد خداوند متعال دارد و هرکه برای خدمت و نوکری به مردم کوشش کند مورد توجه قرار می‌گیرد و اگر عنصر خدمت، عنصری باشد که نتوانسته به دلیل شرایط جسمی از مواهب استفاده کند این خدمت قیمت بالاتری دارد.

زاکانی ادامه داد: معلولی که این هفته را باید به او تبریک گفت، او همان قدر که نیاز به خدمت دارد یک انسان متعالی بیش از آن نیاز به نوکری او دارد تا بتواند افق بلندتری برای او تعریف کند تا مسیر هموارتری کسب کند، لذا همه دوستانی که در این مراسم حضور پیدا کردند در خدمت گوی سبقت را ربودند.

وی خاطرنشان کرد: ارزش خدمت به آن‌ها بسیار بالاست و ما در شهرداری تهران می‌خواهیم همین مسیر را ادامه دهیم و خدمت به شما را به عنوان نوکری منت کشی کنیم و این مسیر برای ما افتخار افرین است.

زاکانی بیان کرد: زمانی با شهید اربابیان صحبت می‌کردیم عنوان می‌کرد هرچه روح بزرگ باشد جسم هر مشکلی که داشته باشد روح بزرگ جسم او را می‌کشد و وقتی شما را میبینم متوجه می‌شوم چه روح بزرگی در شما وجود دارد.

وی ادامه داد: در شهرداری تهران تلاش من این بود یکی از مشاورین خود را در حوزه مناسب سازی انتخاب کنم و علت این بود به دلیل آنکه معاونت‌های ما درگیر می‌شدند، از جناب صبوری درخواست کردم مسئولیت را بپذیرند تا مناسب سازی به عنوان یک اصل قرار بگیرد و دستورالعملی نیز تهیه شد تا عیوب شهر را گام به گام معرفی کنیم و زمینه خدمت به شما را فراهم کنیم.

شهردار تهران افزود: هفته گذشته در جلسه معاونان این دستورالعمل مطرح شد که با حضور معاونت شهرسازی و فنی عمرانی و حمل و نقل و ... تفکرات خود را جمع کردیم که چه کنیم که بتوانیم در این مسیر گام به گام حرکت کنیم تا شهر ما مناسب کنیم.

زاکانی ادامه داد: ۹۸ هزار معلول و ۶۰ هزار جانباز در تهران زندگی می‌کنند که ما برای خدمت به آن‌ها تصمیم گرفتیم برنامه مدون هوشمندی تهیه کنیم. سعی داریم با استفاده از فناوری دریابیم در کدام منطقه شهر تهران معلولان ساکن هستند تا پیرامون آن‌ها را مناسب سازی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بودجه امسال مناسب سازی برای ۶۰۰ کیلومتر در تهران امسال تنظیم شده است و باید اقدام‌های انجام شده در گذشته را پله و از آن‌ها استفاده کنیم و رویکرد ما افق بالاتری است و در کنار آن تلاش می‌کنیم مناسب سازی را از خود شروع کنیم تا وقتی معلولان به ساختمان شهرداری مراجعه می‌کنند به مشکل بر نخورند که در بودجه نیز این موضوع لحاظ می‌شود.

شهردار تهران افزود: در کرونا به نقطه‌ای رسیدیم که خود ما بیاییم و مسئولیت‌های اجتماعی خود را بپذیرم و یکی از انواع خدمات این بود که سراغ افرادی برویم و نیاز نباشد آن‌ها به ما مراجعه کنند و به جای سختی کشیدن شما، ما خدمت را به شما از طریق هوشمند سازی ارایه کنیم و آنجا که ضرورت به حضور است ما خدمت شما برسیم.

وی ادامه داد: ما باید ظرفیت‌ها را به سمتی سوق دهیم که دیگر محدودیت‌های بیان شده در این جلسه اتفاق نیافتد و ما باید ظرفیت‌های شهرداری را در اختیار دوستان قرار دهیم که بخشی از آن ناظر به اتوبوسرانی است که ۱۷۵ دستگاه اتوبوس خریداری شد که ۱۱۰ دستگاه آن با مجهز بودن به رمپ ویژه معلولان وارد چرخه مدیریت شهری و حمل و نقل شد.

زاکانی تصریح کرد: شورایی در حوزه مناسب سازی تشکیل شده است تا با اندیشه ورزی راه‌های مختلفی را ارایه کند تا خدمت دهی افزایش پیدا کند و زمانی حال همه ما خوب است که همه دست در دست هم دهیم و گوی سبقت را در خدمت به شما  برباییم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها