به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲
سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان:
«‌جهانی» گفت: تصنیف پرآوازه «میرزا کوچک خان» که از جمله آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان گیلان به شمار می‌رود در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.
کد خبر: ۵۰۰۴۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷ - 13January 2022

تصنیف «میرزاکوچک خان» در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت

به گزارش دفاع‌پرس از رشت، «ولی جهانی» سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای ملی ثبت آثار ناملموس، تصنیف پرآوازه «میرزا کوچک خان» که از جمله آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان گیلان به شمار می‌رود در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده بر روی منابع موجود سراینده این اثر ماندگار مشخص نیست، اما قدمت آن در حدود یکصد سال تخمین زده شده است.

وی افزود: تصنیف یاد شده نخستین بار به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم «ابراهیم فخرایی» در سال ۱۳۴۴ اشاره شده ‌و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی «بهروز افخمی»، آهنگسازی «محمد میرزمانی» و صدای استاد پیشکسوت موسیقی فولکلوریک گیلان «ناصر مسعودی» برشمرد.

جهانی، میراث ناملموس فرهنگی را مولفه‌ای برای وحدت فرهنگی عامه دانست و خاطرنشان کرد: عناصر فرهنگی از جمله تصنیف‌ها و مکتوبات هنری که در طی نسل‌های مختلف منتقل شده است از جمله میراث گرانقدر فرهنگی به شمار می‌رود که لازم است با مستندنگاری علمی، علاوه بر حفظ و حراست از آنها، زمینه انتقال آن به نسل‌های بعدی فراهم شود.

۸۰ اثر از بیش از یک هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی گیلان را آثار معنوی یا ناملموس تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار