به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۱
کارشناس مسایل بین‌الملل مطرح کرد؛
میرطاهر گفت: هرچه مواضع ایران و روسیه به هم نزدیک باشد در پیشبرد خواسته‌های ایران در مذاکرات به‌ویژه رفع تحریم‌های آمریکا مؤثر خواهد بود.
کد خبر: ۵۰۱۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱ - 21January 2022

اهداف و ابعاد اهمیت سفر رئیس‌جمهور به روسیه

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «سید رضا میرطاهر» کارشناس مسایل بین‌الملل سفر حجت الاسلام رییسی به مسکو در وهله اول همان طور که خودشان در زمان انتخابات و پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور در رئوس سیاست خارجی گفته بودند، در چارچوب نگاه به شرق است و جایگاه خاصی دارد.

وی ادامه داد: بعد از قرارداد همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین، انتظار است همکاری راهبردی بین ایران و روسیه که درسال ۱۳۷۹ منعقد شده و مهلت آن نیز تمام شده است، بار دیگر تجدیدنظر شود تا مبنایی برای گسترش روابط دو کشور باشد.

 کارشناس مسایل استراتژیک اظهار کرد: در موقع کنونی سفر رییس جمهور از ابعاد دیگر هم حایز اهمیت است. به هر حال روسیه یک قدرت بین المللی است و نقش غیرقابل انکاری در سیاست‌های منطقه‌ای دارد و افزایش سطح رایزنی‌ها درباره مسایل مورد علاقه دو طرف می‌تواند حایز اهمیت باشد. یکی از مسایلی که در این راستا مورد گفتگو است بحث مذاکرات وین و آینده برجام است که هرچه مواضع ایران و روسیه در این رابطه به هم نزدیک باشد در پیشبرد خواسته‌های ایران در مذاکرات به ویژه رفع تحریم‌های آمریکا موثر است. هم‌چنین همکاری‌های دیگر ایران و ورسیه در بحث سوریه، عراق، یمن و دیگر مسایل منطقه‌ای حایز اهمیت است. در رابطه با حضور آمریکا و سیطره آمریکا و طرح‌هایی که غرب در منطقه دارد، ایران و روسیه تا حدی زیادی هم نظر هستند و به نظر گفت‌وگو‌های مهمی در این‌باره خواهیم داشت.

میرطاهر گفت: گسترش روابط حوزه‌های تجاری، انرژی، اقتصادی، انرژی هسته‌ای و ... از مسایلی است که در گفتگو‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته هر چه تحریم‌های غرب علیه ایران افزایش یافت، توجه خاصی ایران در سال‌های اخیر به قدرت‌های دیگر از جمله روسیه و چین داشته است. این کشور‌ها پتانسیل قوی دارند و به ویژه ایران می‌تواند این کشور‌ها را به عنوان جایگزین اروپا برای صادرات انتخاب کند به علاوه که ایران هم بازار خوبی برای این کشورهاست. ایران به عنوان کشوری که موقعیت ژئوپلتیک خاصی دارد نقش مهمی در معادلات منطقه دارد از این رو قدرت‌های جهانی از جمله روسیه و چین نیز به ایران توجه ویژه دارند.

 کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: در برهه کنونی تقابل نظامی روسیه و غرب و روسیه و امریکا بر سر اوکراین به جا‌های باریک رسیده است و درباره مساله اوکراین برخی تحلیل گران از حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین سخن می‌گویند، هم چنین سفر‌های مکرر مقام‌های اروپایی به روسیه نشان می‌دهد که تلاش دارند نسبت به عدم هرگونه درگیری و حمله به اوکراین از روسیه ضمانت دریافت کنند. البته این مساله کمتر به ایران ربط دارد، اما اگر این اتفاق بیفتد محیط بین اللملی دچار تحولات بنیادین می‌شود و شاید جهان وارد عصر جدیدی از روابط بین‌المللی شود. در عین حال روس‌ها همواره نشان داده اند که با ابتکار عمل‌های زیادی به موضوعات مختلف وارد می‌شوند و این یک بعد مثبت دارد تا ما بتوانیم از توان دیپلماتیک روسیه برای منافع ملی و بین‌المللی خود استفاه کنیم.

میرطاهر ابراز عقیده کرد که روس‌ها در تعاملات شان و در نگاه به کشورها، آن‌ها را شریک تجاری و سیاسی می‌بینند، طبیعی است که این شراکت‌ها موضعی و موقتی است از این رو نمی‌توان خیلی برای روابط تهران و مسکو بعد استراتژیک در نظر گرفت.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها