به روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۲
رئیس سازمان پدافند غیرعامل:
سردار «جلالی» گفت: امروز دشمن جنگ را به لایه‌های جدیدی برده‌ که به جنگ‌های هیبریدی یا ترکیبی شناخته می‌شود و به‌دلیل ماهیتی که این نوع جنگ دارد تنوع تهدیدات را افزایش چشمگیری داده است؛ از همین رو برای دفاع نیز باید پدافند ترکیبی یا هیبریدی در دستور قرار گیرد.
کد خبر: ۵۰۲۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰ - 23January 2022

به گزارش دفاع‌پرس از مشهد، ‌سردار ‌سرتیپ پاسدار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شورای پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی که با حضور «یعقوبعلی نظری» استاندار و مدیرکل پدافند غیرعامل استان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد به تبیین سیاست‌های کلی پدافند غیرعامل پرداخت و اظهار داشت: اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور مصوب رهبر معظم انقلاب اسلامی است چراکه ایشان بر اهمیت این موضوع به‌جد تأکید دارند، از همین رو موضوع پدافند غیرعامل، از جمله موضوعاتی است که معظم له همواره متذکر شده‌اند که هرچه می‌گذرد بر اهمیت موضوع پدافند غیرعامل و پیچیدگی تهدیدات افزوده می‎شود.

وی با بیان اینکه دانش‌محورشدن تهدیدات نیازمند اتخاذ یک رویکرد علمی برای مواجهه با این راهبرد جدید دشمنان است، تصریح کرد: مأموریت سازمان پدافند غیرعامل کشور، رصد تهدیدات انسان‌ساخت در حوزه نظامی، امنیتی، سایبری، شیمیایی، زیستی، پرتوی و ترکیبی است که برخلاف بلایای طبیعی، ماهیتی پویا و متغیر دارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به راهبردهای تخاصمی دشمن مبتنی بر فشار همه‌جانبه و حداکثری مادون جنگ نظامی گفت: منظور از مادون جنگ یعنی دشمن به‌دلیل بازدارندگی ایجادشده قدرت رویارویی نظامی با جمهوری اسلامی ایران را ندارد و لذا درگیری نظامی با ایران را خط قرمز خود قرار داده و به‌جای رویارویی مستقیم، راهبرد استفاده از نقاط قوت خود علیه نقاط ضعف و آسیب‌پذیر ما را در دستور کار قرار داده است.

سردار جلالی، ویژگی‌های فشار همه‌جانبه و مادون جنگ را تغییر راهبرد به حوزه جنگ پنهان، اطلاعاتی و زیرساختی برشمرد و خاطرنشان کرد: انتقال فشار به حوزه معیشت و رفاه مردم، تلاش برای ایجاد اختلال در زیرساخت‌هایی که به مردم خدمات می‌دهند، بهره‌گیری حداکثری از شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه برای ایجاد روحیه یأس، ناامیدی و بدبینی به آینده از جمله ویژگی‌های راهبرد جدید دشمن است.

وی گفت: به‌دلیل تغییر ماهیت تهدیدات، امر دفاع چه در بخش نظامی و چه غیرنظامی نیازمند تغییر راهبرد است. امروز دشمن جنگ را به لایه‌های جدیدی برده‌ است که به جنگ‌های هیبریدی یا ترکیبی شناخته می‌شود که به‌دلیل ماهیتی که دارد تنوع تهدیدات را افزایش چشمگیری داده است؛ از همین رو برای دفاع نیز باید پدافند ترکیبی یا هیبریدی در دستور قرار گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور الگوی پدافند ترکیبی را مبتنی بر کاهش اثر تهدیدات درون‌زا دانست و ادامه داد: راهبرد پدافند غیرعامل تأکید بر عملیات خودحفاظتی در تمام زیرساخت‌ها و تأکید بر الزامات ارتقایافته حفاظتی در زیرساخت‌های حیاتی است.

سردار جلالی با اشاره به اهمیت پدافند سایبری زیرساختی و الزامات مصو‌ن‌سازی کامل سایبری زیرساختی متذکر شد: راهبرد پدافند غیرعامل در حوزه کالبدی نیز تأکید بر تضمین کارکردها و قابلیت برگشت‌پذیری در زیرساخت‌های خدمات‌رسان است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، عملیات پدافند رسانه‌ای و آرامش‌بخشی در شرایط اضطرار را از جمله دیگر موارد مورد توجه در الگوی پدافند ترکیبی برشمرد.

وی یکی از مهم‌ترین گام‌ها در فرایند طرح‌ریزی و اجرای اقدامات دفاع غیرعامل را شناخت اولویت‌های صحیح در جنگ مدرن دانست و خاطرنشان کرد: تنظیم برنامه‌ها و اقدامات پدافندی پیشدستانه و پیشگیرانه، توجه فوری بر آسیب‌پذیری‌های عمده، تقویت طرح‌های حفاظتی و تمرکز بر تداوم کارکردهای حیاتی، با تأکید بر محصول نهایی زنجیره تولید را از جمله اولویت‌هایی است که باید در فرآیند طرح‌ریزی و اجرای اقدامات پدافند غیرعامل به آن توجه داشت.

سردار جلالی در ادامه با اشاره به اهمیت مصون‌سازی زیرساخت‌های استان خراسان رضوی در برابر تهدیدات و حصول اطمینان از آمادگی در برابر تهدیدات بر لزوم تهیه طرح تداوم کارکرد و استمرار خدمت‌رسانی در زیرساخت‌های حیاتی، تأکید کرد و گفت: انعکاس و اجرایی شدن خروجی مطالعاتپدافند غیرعامل استان در برنامه‌ریزی‌های سال ۱۴۰۱ استان خراسان رضوی ضروری است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: خراسان رضوی در زمینه رعایت الزامات پدافند غیرعامل از گذشته تاکنون در زمره استان‌های به‌نسبت خوب بوده است که این رویکرد همچنان باید ادامه یابد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها