به روز شده در: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
رئیس پلیس آگاهی انتظامی کشور خبر داد؛
سردار قنبری از کشف بیش از ۹۰ درصد جرایم جنایی خبر داد و گفت: پرونده‌ها تا زمان کشف از چرخه پی جویی کارآگاهی خارج نمی‌شوند.
کد خبر: ۵۰۲۶۳۳
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰ - 26January 2022

کشف بیش از ۹۰ درصدی جرایم جنایی کشور/ ارتقای ظرفیت‌های کشف سریع و به موقع جرایمبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار «محمد قنبری» رئیس پلیس آگاهی انتظامی کشور در همایش ویدئو کنفرانسی روسای ادارات مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی سراسر کشور، اظهار داشت: کارآگاهان پر تلاش و خستگی ناپذیر پلیس آگاهی توانسته‌اند بیش از ۹۰ درصد جرایم جنایی به وقوع پیوسته در ۱۰ ماه منتهی به بهمن سال جاری کشور را در کمترین زمان ممکن کشف کنند.

کاهش فاصله کشف تا وقوع جرایم

وی با اشاره به لزوم کاهش فاصله کشف تا وقوع جرایم جنایی، گفت: البته این موضوع نیازمند بررسی دقیق صحنه‌های جرم با تمام جزئیات، استفاده صحیح و به هنگام از بانک‌های اطلاعاتی، ارتقای توان تجزیه و تحلیل وقوع جرایم در مناطق دارای اهمیت و... است که در همین رابطه گام‌های مناسبی برداشته شده است.

سردار قنبری افزود: از آنجایی که به طور معمول، جرایم جنایی با جان و حتی مال و ناموس افراد ارتباط مستقیمی داشته و اغلب، غیر قابل جبران هم است؛ ضرورت دارد تا به منظور کاهش آسیب مردم، سهم سازمان‌های تاثیرگذار در وقوع این گونه جرایم، به ویژه قتل تعیین و به صورت جدی مورد مطالبه و پیگیری قرار گیرد.

پیگیری پرونده‌های جاری و معوقه

رئیس پلیس آگاهی با بیان اینکه تمامی پرونده‌های جنایی تا زمان کشف از چرخه پی جویی کارآگاهی خارج نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: البته در همه جای دنیا، جرایمی به وقوع می‌پیوندد که کشف آن به سادگی امکان پذیر نبوده و به همین دلیل، کارگروه مشورتی با حضور کارآگاهان پیشکسوت در ستاد پلیس آگاهی تشکیل تا این گونه پرونده‌ها مورد بازخوانی مجدد قرار گرفته و به طور ویژه رسیدگی شوند.

ارتقای ظرفیت کشف جرایم

این مقام ارشد انتظامی در ادامه به اقدامات مهمی مانند راه اندازی آزمایشگاه‌های جنایی منطقه‌ای در برخی نقاط کشور، تجهیز کارشناسان بررسی صحنه جرم به ابزار‌های نوین و کاربردی، تشکیل گروه روانشناسی جنایی به منظور بررسی دقیق حالات روحی و روانی مجرمان خاص نیز اشاره و از طراحی سازوکار جدید شناسایی و دستگیری متهمان تحت تعقیب و متواری خبر داد.

ارتقای احساس امنیت عمومی

وی همچنین به انعکاس ناصحیح وقایع جنایی از سوی برخی شبکه‌های اجتماعی اشاره و خواستار اطلاع رسانی صحیح در کشف پرونده‌های جنایی به مردم و توجه جدی روسای پلیس آگاهی به ارتقای احساس امنیت عمومی در جامعه شد.

سردار قنبری در پایان خاطرنشان کرد رسیدگی به پرونده‌های جنایی در پلیس آگاهی دارای حساسیت‌های ویژه‌ای بوده و با اولویت و با حداکثر توان علمی، اطلاعاتی، فنی، آزمایشگاهی و کارآگاهی پلیس آگاهی انجام می‌شود.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار