به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
رئیس سازمان بسیج رسانه:
«محمدیان» گفت: دشمنان ملت ایران و جبهه مقاومت پروژه «ایران‌هراسی» را عمدتاً از طریق ابزار‌های خبری و سینمایی پیش می‌برند؛ لذا مقابله هوشمندانه با پروژه ایران هراسی و حراست از امنیت ملی بدون ظرفیت‌سازی پدافندی و آفندی در حوزه رسانه ممکن نیست.
کد خبر: ۵۱۶۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸ - 17April 2022

مقابله هوشمندانه با پروژه «ایران هراسی» بدون ظرفیت سازی رسانه‌ای محقق نمی‌شودبه گزارش دفاع‌پرس از ساری، «عباس محمدیان» رئیس سازمان بسیج رسانه کشور صبح امروز در واکنش به حوادث کابل و هرات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حوادثی مانند حادثه اخیر تعرض به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و کابل را بایستی در چهارچوب پروژه ایران هراسی تحلیل و ارزیابی کرد؛ چرا که این حادثه پس از آن رخ داد که رسانه‌های وابسته و همسو با نظام استکبار به شکلی هوشمندانه با روایت پردازی مغرضانه احساسات بخشی از مردم عزیز افغانستان را علیه ایران اسلامی تحریک کرده و زمینه ساز این حوادث شدند.

وی افزود: در طی چهار دهه گذشته پروژه «ایران‌هراسی» همواره در دستور کار دشمنان ایران قرار داشته است، اما به طور خاص در طول یک دهه گذشته این روند شدت گرفته و دشمنان ملت ایران و به طور خاص آمریکا از تمام ظرفیت‌های نرم خود خصوصا رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در راستای معرفی ملت ایران به عنوان ملتی ستیزه جو و آشوب طلبان به جهان بهره می‌برد تا از این طریق به ظن خود زمینه انزوای ملت بزرگ ایران را فراهم کند.

محمدیان در ادامه رژیم صهیونیستی را به عنوان یکی از مهمترین مجریان پروژه ایران هراسی در سطح غرب آسیا معرفی کرد و گفت: طی سال‌های اخیر یکی از رویداد‌های مهم در منطقه، مساله تغییر راهبرد خارجی منطقه‌ای رژیم صهیونیستی با استفاده از ابزار‌های نرم علیه جمهوری اسلامی ایران است.

این مسئول ادامه داد: بر اساس سند امنیت ملی این رژیم در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی رژیم صهیونیستی با مطرح کردن پروژه ایران‌هراسی، به عنوان راهبرد منطقه‌ای جدید خود به دنبال بسیج و هم افزایی ظرفیت دشمنان ملت ایران در غرب و غرب آسیا بوده است. خوشبختانه هوشیاری ملت ایران تاکنون بخش زیادی از این فتنه جویی‌های دشمنان را خنثی کرده، اما پروژه ایران هراسی همچنان به شکلی پیچیده علیه ملت ایران و در ابعاد گسترده‌تر علیه جبهه مقاومت در جریان است.

محمدیان افزود: محور غربی-عبری-عربی که موفقیت ایران اسلامی و هم‌‍پیمانان آن را در مقابله با استکبار جهانی و ایادی آن در منطقه از جمله داعش به چشم دیده‌اند، اینک برای ضربه زدن به ملت ایران و همچنین تضعیف روابط آن با همسایگان متوسل به جنگ نرم شده‌اند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اهمیت جنگ نرم تصریح کرد: امروزه جنگ نرم به مهمترین، مؤثرترین، کارآمدترین و البته کم هزینه‌ترین و درعین حال خطرناک‌ترین نوع جنگ علیه امنیت ملی یک کشور بدل شده است؛ چرا که می‌توان با کمترین هزینه مهیب‌ترین آسیب‌ها را به یک کشور و ملت وارد کرد. به عبارت دقیق‌تر در جریان جنگ نرم عزم و اراده ملت هدف قرار گرفته و گام به گام یک ملت به سمت فروپاشی روانی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی و البته فرهنگی سوق داده می‌شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی‌های موجود حوادثی مانند حادثه اخیر تعرض به نمایندگی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کابل و هرات توسط دشمنان فرامنطقه‌ای و توسط بازیگران منطقه‌ای و میدانی پیش‌برنده پروژه ایران هراسی در افغانستان اجرا شد تا به تبع آن روابط دو ملت بزرگ ایران و افغانستان دچار خدشه شود.

محمدیان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره برنامه‌های سازمان بسیج رسانه برای مقابله با پروژه ایران هراسی نیز اظهار داشت: دشمنان ملت ایران و جبهه مقاومت پروژه «ایران‌هراسی» را عمدتاً از طریق ابزار‌های خبری و سینمایی پیش می‌برند لذا مقابله هوشمندانه با پروژه ایران هراسی و حراست از امنیت ملی بدون ظرفیت‌سازی پدافندی و آفندی در حوزه رسانه ممکن نیست.

این مسئول اضافه کرد: به همین دلیل نیز در ماه‌های گذشته برای نخستین بار در کشور موضوع «رسانه و امنیت ملی» به شکل جدی مورد توجه سازمان بسیج رسانه قرار گرفته است و این سازمان به عنوان نهادی پیش رونده و پیش برنده در عرصه رسانه در تلاش است تا از طریق ظرفیت سازی و بهسازی ظرفیت‌های رسانه‌ای کشور خصوصاً در حوزه آموزش موجبات مقاوم‌سازی امنیت ملی در برابر پروژه «ایران هراسی» را فراهم آورد.

وی در این رابطه اظهار داشت: با توجه به وقوع حادثه تعرض به نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورمان در افغانستان، سازمان بسیج رسانه کشور با همکاری مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه، وزارت امور خارجه، فرهنگسرای رسانه و تعدادی دیگر از سازمان‌ها و نهاد‌ها در تاریخ ۶ اردیبهشت و به مناسبت سالگرد حادثه خون‌بار تعرض به سفارت ایران در لندن که در اردیبهشت ۱۳۵۹ به وقوع پیوست و منجر به شهادت و جانبازی تعدادی از دیپلمات‌های کشورمان شد، همایش تخصصی «بررسی تعرضات به ماموریت‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران از منظر حقوق بین‌الملل» را در محل فرهنگسرای رسانه تهران برگزار می‌کند.

محمدیان بیان داشت: در این همایش که با حضور مقامات کشوری و لشکری برگزار خواهد شد علاوه بر رونمایی از کتاب «حفاظت و امنیت دیپلماتیک» که توسط دو پژوهشگر جوان کشورمان تالیف شده است، از مقام «شهید سید عباس لواسانی» به عنوان اولین خبرنگار و فعال رسانه‌ای به شهادت رسیده در ماموریت‌های دیپلماتیک کشورمان که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ در حادثه لندن به فیض شهادت نائل آمد تجلیل خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها