به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۸
سرلشکر جعفری در نشست خبری اعلام کرد:
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه سپاه برای مقابله با جنگ‌های نیابتی با همه توان آماده است، افزود: تا پایان سال جاری نیروهای مسلح کشورمان نزدیک 20 رزمایش در دست اجرا دارند؛ که این رزمایش‌ها در قالب نیروهای سه‌گانه هوایی، دریایی و زمینی، و امنیتی خواهد بود.
کد خبر: ۵۲۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۸ - 01September 2015

برگزاری 20 رزمایش از سوی نیروهای مسلح/ قاطعانه از سوریه حمایت می‌کنیم/ دلیل هشدارهای سپاه به سایر دستگاه‌های کشور

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در نشست خبری رزمایش اقتدار ثارالله(ع) به خبرنگاران گفت: یکی از برداشتهایی که بعد از مذاکرات میشود این است که با مذاکرات، سایه شوم جنگ از سر مردم برداشته و یا از طریق مذاکره و گفتگو با دشمن، امنیت نظام تأمین شده است؛ در حالی که روحیه دشمنگریزی و انقلابی مردم و خودکفایی و توانمندی دفاعی و نیز برخورداری از رهبری هوشمند و همچنین اعتماد مردم به نظام، از عوامل بازدارندگی در حمله به کشور است.

وی با تأکید بر اینکه آنچه موجب عملی نشدن تهدیدات یا تحمیل جنگ دیگری به کشورما شده، عوامل دیگری بوده که دشمنان هم به آن اقرر کرده اند، ادامه داد: توانمندی های دفاعی کشورمان بویژه خودکفایی در حوزه صنایع موشکی و شناوری در کنار روحیه استکبارستیزی و انقلابی مردم، از عوامل اصلی بازدارندگی حمله نظامی دشمنان محسوب می شود البته برخورداری از رهبری هوشمند، اعتماد مردم به نظام و سیاست های آن نیز در ایجاد این بازدارندگی تأثیر گذار بوده است.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: دشمنان بارها اعلام کردند توافق هستهای زمینه را برای وقوع جنگهای احتمالی آینده فراهم و یا این موضوع را تسهیل میکند، و یا اینکه زمینهساز افزایش دقت در اهداف نظامی است؛ پس نباید برداشتهای فوق را از عوامل اصلی نظام بدانیم. البته ممکن است توافق برخی قطعنامههای شورای امنیت را در آینده بی اعتبار کند؛ اما همه میدانیم که هیچ وقت صدور قطعنامه علیه ما باعث نشده دشمنان جرئت حمله به خاک ایران را داشته باشند و این موضوع ناشی از همان عواملی است که عنوان شد.

وی عنوان کرد: اخیرا اظهارات مختلفی از سوی مسئولان آمریکایی مطرح شده که نشان میدهد چشمانداز هر گونه جنگی علیه ایران تیره و تار است. جنگ  نهتنها با ایران، بلکه با ملتهای مقاوم و هدفداری که برای آزادی خود میجنگند به صورت مستقیم وجود ندارد؛ ولی در کنار آن به شدت کنار مواضع انقلابی ملت ما هستند.

* دشمنی دشمنان کاهش نیافته است

فرمانده کل سپاه افزود: اینها نشان میدهد که باید روی شعارهای انقلاب که بر اساس ظلمستیزی است ایستادگی کنیم. دشمنی دشمنان کاهش نیافته، بلکه بیشتر با رویکرد تهدیدات نرم در حوزههای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دنبال میشود.

آنچه که در سال جاری و بهویژه بعد از توافق بهعنوان مبحث نگرانکننده مطرح میشود تهدیدات نظامی و امنیتی نیست؛ بلکه این است که کسانی فکر کنند دشمنی آمریکا تمام شده یا کاهش یافته است.

سرلشکر جعفری با اشاره به اینکه مقامات آمریکایی به شدت از مواضع انقلابی و استقامت و مقاومت اسلامی نگران هستند، گفت: بنابر این آنچه روشن است دشمن بعد از توافق که اگر تثبیت شود، به دنبال نفوذ از طریق حوزه های جنگ نرم در کشورمان است که باید راه های نفوذ آنها را ببندیم و در صورت لزوم مقابله کنیم.

* برگزاری 20 رزمایش نیروهای مسلح در سال جاری

وی با اشاره به اینکه محور دفاع ما «مردم» هستند، ادامه داد: معمولا نیروهای مسلح رزمایشهایی را در نیمه دوم هر سال دارند که امسال نیز این رزمایش ها طبق برنامه تا پایان سال جاری انجام می شود؛ به نحوی که می توان گفت در هر ماه به طور متوسط یک یا دو رزمایش را توسط نیروهای مسلح شاهد خواهیم بود.

فرمانده کل سپاه بیان داشت: بر این اساس طبق برنامه تا پایان سال جاری نیروهای مسلح کشورمان نزدیک 20 رزمایش در دست اجرا دارند که این رزمایشها در قالب نیروهای سهگانه هوایی، دریایی و زمینی و امنیتی خواهد بود. 

وی با اشاره به رزمایش اقتدار ثارالله(ع) اظهار داشت: رزمایش اقتدار ثارالله(ع) روزهای یازدهم و دوازدهم شهریور در تهران با حضور 50 هزار بسیجی و 250 گردان برای مقابله با تهدیدات امنیتی برگزار میشود.

سردار جعفری افزود: بنابر این آنچه روشن است دشمن بعد از توافق که اگر تثبیت شود، به دنبال نفوذ از طریق حوزه های جنگ نرم در کشورمان است که باید راه های نفوذ آنها را ببندیم و در صورت لزوم مقابله کنیم.

فرمانده کل سپاه همچنین اظهار داشت: نکتهای که همواره بویژه بعد از اتمام جنگ تحمیلی مورد توجه مسئولان بوده؛ حفظ آمادگیهای دفاعی، امنیتی و نظامی است؛ چون دشمنی دشمنان با توجه به راه و مسیر ملت ایران که همان مقابله با نظام سلطه است، همچنان وجود دارد و این مسئله تا زمانی که روی اصول خود پافشاری می کنیم، ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه امروز نیروهای مسلح کشورمان از توانمندی دفاعی بالایی برخوردارند و این توانمندی ها با سال های ابتدایی پس از جنگ تحمیلی قابل قیاس نیست، بیان داشت: اتکا کشورهای غربی به سلاح و تجهیزات نظامی است در حالی که ما در کنار استفاده از تجهیزات دفاعی، اتکا به قدرت و حمایت مردمی داریم؛ عاملی که در جنگ تحمیلی هم باعث شد ما به پیروزی دست یابیم.

این عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه امروز اتکا به این مولفه ما را به قدرت بزرگ منطقه ای و حتی در بخش دفاع نظامی تبدیل کرده، تصریح کرد: دشمن برای نفوذ و اثر گذاری بر انقلاب اسلامی ایران، دو برنامه اساسی دارد که نفوذ در منطقه و اثر گذاری بر مسایل منطقه ای با هدف تجزیه و کنترل کشورها و نیز استفاده از اختلافات داخلی آن ها از جمله این برنامه ها است که در این رابطه جمهوری اسلامی بویژه سپاه برای مقابله با جنگ های نیابتی با همه توان برنامه دارد.

وی بیان داشت: برای کمک به کشورهایی که در معرض چنین جنگ هایی قرار دارند علاوه بر کمک های مستشاری، سایر درخواست هایی هم که ارایه می دهند، جمهوری اسلامی چنانچه بتواند، به آنها ارایه می دهد و این کمک ها هم تا زمان شکست نهایی دشمنان ادامه دارد.

سردار جعفری در ادامه با بیان اینکه یکی از توانمندی های استراتژیک ما برخورداری از موشک های بالستیک زمین به زمین زیر برد 2000 کیلومتر است، افزود: سپاه سال ها است در این عرصه بیشترین توان خود را برای دقت افزایی در موشک های دور برد گذاشته به نحوی که در این عرصه به موفقیت های بسیاری خوبی نایل آمده و هر گونه تدبیری که از سوی رهبر معظم انقلاب بویژه در افزایش کمی و کیفی موشک ها در قالب پروژه های تحقیقاتی مد نظر بوده، انجام گرفته است.

وی ادامه داد: بدین ترتیب شاهد هستیم پروژه های تحقیقاتی که طی دو سال اخیر به تدریج در برنامه های تولید قرار گرفته اند، به سرعت در حال افزایش توان دفاعی کشورمان در عرصه های کمی وکیفی هستند.

فرمانده کل سپاه در خصوص شبههای که در مورد قطعنامه اخیر شورای امنیت در خصوص توانمندی های دفاعی کشورمان به وجود آمده بود نیز اظهار داشت: این موضوع به هیچ وجه مورد پذیرش ایران نیست و هیچ کس در کشورمان وجود ندارد که چنین محدودیتی را بخواهد قبول کند؛ لذا ما با قدرت توسعه توانمندیهای دفاعی کشورمان را به دلیل نیازی که داریم، ادامه خواهیم داد.

این فرمانده ارشد نظامی در ادامه تصریح کرد: ما بیش از یک سال است به خصوص از زمان شروع دولت یازدهم و حتی در دولت قبل موضوع آمادگی های سپاه و بسیج را برای کمک به اقتصاد کشور اعلام کردیم؛ زیرا ما یکی از وظایف ذاتی خود میدانیم که از توان گسترده در اختیار سپاه و بسیج در عرصه سازندگی کشور استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در این رابطه اگر چه مسئولان دولتی استقبال هم میکنند، اما متأسفانه این استقبالها به مرحله اجرا نمی رسد و علت این را هم نمیدانیم؛ با این وجود طرح های گسترده و زیادی را در حوزه اقتصاد مقاومتی شروع کردیم؛ که اگر این طرح ها با حمایت و مطالبه دولت همراه باشد، تأثیرات مثبت آن را در زندگی مردم خواهیم دید.

سردار جعفری بیان داشت: البته شاید علت اینکه از طرحهای اقتصاد مقاومتی حمایت نمی شود این باشد که امیدمان را به سایر نقاط بستهایم؛ لذا ضروری است که نگاه مان را تغییر دهیم؛ تا نگاه از خارج به سمت توانمندی های داخل باشد؛ در این خصوص وضعیت کشورهای همسایه، مثالی است که باید با نگاه به وضعیت آنها درس بگیریم.

وی تصریح کرد: وضعیتی که یکی از همین کشورها دارد و در نگاه مردم به نظر می رسد از اقتصاد موفقی برخوردار است و حتی برخی محصولات آنها نیز در کشورمان مورد استفاده قرار می گیرد، به گونه ای است که وضعیت این کشور امروزه از نظر اقتصادی به هم ریخته است؛ زیرا نگاه شان، وابستگی به اقتصاد غرب دارد.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: این به ما این درس بزرگ را می دهد که باید به اقتصاد بومی کشورمان متکی باشیم؛ لذا امیدواریم بیش از گذشته توجه ها به این مسئله جلب شود.

* قاطعانه از سوریه حمایت میکنیم

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره تحولات سوریه هم اظهار داشت: سیاستمداران نظام سلطه بواسطه روحیاتی که دارند دلشان می خواهد به کشورهایی مثل ایران حمله کنند؛ البته اگر بتوانند؛ این «اگر بتوانند» را نظامی هایشان بهعنوان نیروهای متخصص به آنها نظر میدهند.

عضو شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: یعنی وقتی نظامیان این کشورها توانشان را در مقابل ایران میسنجند متوجه می شوند چون توان ما محدود به سلاح و فناوری های تسلیحاتی نیست؛ هرچند توانمندی های تسلیحاتی ما کمتر از آمریکا و رژیم صهیونیستی نیست ولی قدرت ما ایستادگی مردم در برابر کشورهای استکباری و حمایت ملت های مومن، انقلابی از جمهوری اسلامی ایران است، و این همان موضوعی است که آنها را به وحشت انداخته است.

وی تصریح کرد: سوریه در خط مقدم جبهه مقاومت انقلاب اسلامی است و این همان علت حمایت ما از مردم سوریه است؛ زیرا از ابتدای انقلاب اسلامی در حدی که می توانسته پشتیبانی هایی را از کشورمان داشته است؛ لذا ما هماکنون وظیفه انقلابی خود میدانیم که حمایت قاطع و همهجانبه از مقاومت مردم سوریه در شرایط کنونی داشته باشیم.

سردار جعفری در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران بیان داشت: برای نشان دادن توانمندی هایمان به داخل و خارج علاوه بر برگزاری رزمایش های مختلف، نمایشگاه هایی نیز برپا می کنیم که به عنوان مثال دو روز پیش نمایشگاهی از توانمندیهای مقابله با جنگهای الکترونیکی و دفاع سایبری سپاه را در معرض نمایش قرار دادیم.

وی درباره انتخابات پیش روی مجلس نیز عنوان کرد: انتخابات در هر مقطعی موضوع حساسی است؛ زیرا دشمنان سعی می کنند جریانات همسو با خود را روی کار آورند تا در حاکمیت قرار گیرند؛ که برای تحقق این منظور از احزاب و جریانات مختلف استفاده میکنند.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: لذا باید مراقبت کنیم تا جریانات سیاسی یا احزابی که در سابقه خودشان با شعارهای انقلاب و خواستههای مردم مخالفت داشتند و یا در برابر جهتگیریهای کلی نظام که مورد تأیید مردم بوده، ایستادگی کردند؛ اینها خودشان را در قالب احزاب یا تشکلهای سیاسی جدید جای نزنند و نتوانند به نوعی مردم را در تصمیمگیری هایشان دچار اشتباه کنند.

وی بیان داشت: البته بصیرت مردم بهویژه بعد از فتنه 88 افزایش یافته است؛ به نحوی که میتوانند این نوع حزببازیها و بازسازیهای جدید احزاب مخالف مسیر انقلاب را تشخیص دهند و با آنها مقابله کنند.

سردار جعفری تأکید کرد: معتقدیم تهدید نظامی فعلا علیه کشومان متصور نیست؛ حتی در کشورهای غیر از ایران این سیاست را کنار گذاشتهاند؛ اما دشمن برنامهریزیهای مختلفی برای مقابله با مسیر انقلاب اسلامی دارد که این را در عرصه جنگ نرم دنبال می کند.

وی در ادامه اضافه کرد: بارها گفته شده که برای آمریکا و غربی ها موضوع هسته ای، موضوع اصلی نیست؛ بلکه هسته ای بهانه ای برای مقابله با انقلاب اسلامی است؛ تا از این طریق بتوانند در اصول انقلاب اسلامی یعنی مبارزه با استکبار خدشه وارد کنند و متأسفانه برخی ها هم در داخل توجهی به این هدف اصلی دشمن ندارند.

فرمانده کل سپاه تأکید کرد: یکی از مسئولان اروپایی وقتی به ایران می آید و بعد به کشورش بازمیگردد فکر می کند ایران در مواضع خود در حال تجدید نظر است؛ زیرا برخی ها در داخل صحبت هایی می کنند و وعده هایی به آنها می دهند؛ ولی مردم ما هوشیار هستند و از رهبری هوشمند برخورداریم که همواره توطئههای آنها را خنثی کرده است.

وی اظهار داشت: البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که نباید در مسیر و ریلی که دشمنان بعد از مذاکرات درست کرده اند، حرکت کنیم و آنچه بهطور قطع برای دشمنان از سوی ایران فراهم نخواهد شد، تأمین امنیت اسراییل غاصب است.

سردار جعفری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه فعالیت های سازندگی سپاه با هدف کمک به ساختن کشور است، گفت: ورود سپاه در موضوع پارس جنوبی در همین راستا صورت گرفته است؛ در همین رابطه باید گفت که فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به صورت صد درصد بومی افتتاح میشود.

وی ادامه داد: همه دولتها تاکنون نگاه شان به ورود سپاه در عرصه سازندگی چون کمک به دولت است مثبت بوده؛ البته دولت فعلی در ابتدا ابهام هایی داشت؛ ولی در ادامه، این ابهام ها هم رفع شد.

فرمانده کل سپاه یادآور شد: آمریکا همچنان شیطان بزرگ است و نباید فریب مظلومنمایی و مردمفریبی آنها را بخوریم و دشمنی آنها با ما نهتنها کاهش نیافته؛ بلکه با استفاده از روش های مختلف افزایش نیز یافته است.

* دلیل هشدارهای سپاه به سایر دستگاههای کشور/ واکنش سرلشکر جعفری به اتهامات وارده علیه سپاه

این عضو شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوال خبرنگار دفاع پرس مبنی بر اینکه چرا در آستانه انتخاباتهایی که داشته و داریم برخی جریانهای سیاسی و رسانههای کشور از عدم دخالت سپاه در امر انتخابات سخن میگویند و علت هشدارهای سپاه در موضوعات مختلف به دستگاههای مربوطه چیست، تأکید کرد: علت این هشدارهای سپاه این است که سپاه پاسداران تشکیل شده تا از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن حفظ و حراست کند.

وی افزود: جنگ هشت ساله سپاه را به سمت فعالیت های نظامی سوق داد؛ در حالی که ابتدا قرار نبود سپاه نظامی باشد؛ اما بعد از جنگ به دلیل اینکه تهدیدهای نظامی حالت جدی گرفت و جدی هم بود سپاه لازم دید در این عرصه هم وارد شود.

سردار جعفری بیان داشت: با این وجود نباید فلسفه تشکیل سپاه را فراموش کنیم؛ فلسفه وجودی سپاه حفظ انقلاب دستاوردهای آن است؛ همه می دانند که انقلاب اسلامی بیشتر با تهدیدات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه است؛ البته امنیت مردم و تمامیت ارضی با حمله خارجی تهدید میشود؛ اما انقلاب اسلامی عمدتا با تهدیدات سیاسی فرهنگی روبرو است.

وی ادامه داد: پس سپاه در اینجا بنا بر وظیفه ذاتی خود برای مقابله با تهدیدات ورود پیدا می کند؛ در واقع اگر قرار است تهدیدات سیاسی فرهنگی لطمهای به کشور بزند و انقلاب اسلامی را منحرف کند و سپاه اقدامی انجام ندهد یعنی سپاه به مأموریت خود عمل نکرده است.

فرمانده کل سپاه افزود: وقتی سپاه در این عرصه ها ورود پیدا می کند و هشدارهایی می دهد و یا اقداماتی را در عرصه های سیاسی و فرهنگی انجام میدهد؛ که باعث خنثی شدن اقدامات کسانی میشود که می خواهند در این عرصه ها علیه انقلاب اقدامی انجام دهند. طبیعی است این افراد با انجام عملیات روانی و شروع جو سازی علیه سپاه، سپاه را به دخالت در امور سیاسی متهم می کنند.

وی عنوان کرد: اینکه امام(ره) نیروهای مسلح را از دخالت در انتخابات منع کردند بر این موضوع صراحت دارد که سپاه از گروه و جریانات سیاسی خاصی حمایت نکند؛ مثلا امروز در حالی که شاهد هستیم چندین جریان حزبی در گروه اصولگرایان حامی انقلاب وجود دارد ولی سپاه نمی تواند از هیچ کدام این گروه ها حمایت کند؛ چون سپاه از انقلاب اسلامی و منویات رهبر معظم انقلاب و جهتگیریهای کلی نظام در عرصه های سیاسی و فرهنگی دفاع می کند.  

سردار جعفری تأکید کرد: این کار سپاه در واقع دفاع از اصول، ارزشها و دستاوردهای انقلاب است؛ هرچند مخالفین، این کار سپاه را با اتهام دخالت در کار سیاسی عنوان می کنند؛ آنها نه اینکه نسبت به این موضوع آگاهی نداشته باشند بلکه میدانند؛ اما میخواهند با فضاسازی، سپاه را در حاشیه قرار دهند. البته سپاه هم هوشیارتر از این است که بخواهد فریب آنها را بخورد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار