به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۹
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر:
«صفایی بوشهری» خلیج‌ فارس را نماد مقاومت در برابر تجاوزات استعمار و استکبار دانست و گفت: ایران دارای تاریخی درخشان در عرصه مبارزات ضد استعماری است و بوشهر به‌ عنوان پایتخت مبارزه با استعمار و استکبار‌ستیزی جایگاه مهمی در عرصه مبارزه با متجاوزان دارد.
کد خبر: ۵۲۱۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۱ - 11May 2022

خلیج‌فارس نماد مقاومت در برابر تجاوزات استعمار و استکبار استبه گزارش دفاع‌پرس از بوشهر، آیت‌الله «غلامعلی صفایی بوشهری» نماینده ولی فقیه در استان بوشهر‌ ‌امروز در همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج‌ فارس در دانشگاه خلیج‌ فارس بوشهر زیست بوم، تاریخ‌نگار و اسناد زیست بوم خلیج‌ فارس را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد خلیج‌ فارس با قدمت 500 هزار سال و 151 هزار کیلومتر بعد از خلیج‌های مکزیکو و هادسون سومین خلیج بزرگ جهان است.

وی به تاریخ سیاسی خلیج‌فارس پرداخت و با اشاره به استعمار دریایی در اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج‌ فارس گفت: بخش‌های ساحلی ایران در ادوار مختلف تاریخی مورد تهاجم استعمارگران قرار گرفته است.

امام جمعه بوشهر از تشکیل جبهه مقاومت ضد استعماری در خلیج‌ فارس خبر داد و بیان داشت: این مقاومت از سالیان گذشته در برابر تصرف، تجاوز و تهاجم استعمارگران در استان بوشهر شکل گرفته است.

وی تسلط به منابع ثروت، تجارت، سوخت‌های فسیلی و هیدروکربن را از اهداف استعمار خلیج‌ فارس دانست و افزود: انگلیس در 4 بار حمله به سواحل استان بوشهر هر چهار بار شکست خورد و تنها قبرستان از آنها در بوشهر به جای مانده است.

صفایی بوشهری با بیان اینکه خلیج‌ فارس یک گزاره ثابت در تاریخ و شناسنامه خود ثبت کرده است خاطر‌نشان کرد: این گزاره این است که آبراهه بین‌المللی خلیج‌فارس، ایرانی و متعلق به همه کشورهای منطقه است و جای بیگانگان نیست.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خلیج‌ فارس را نماد مقاومت در برابر تجاوزات استعمار و استکبار دانست و گفت: ایران دارای تاریخی درخشان در عرصه مبارزات ضد استعماری است و بوشهر به‌عنوان پایتخت مبارزه با استعمار و استکبارستیزی جایگاه مهمی در عرصه مبارزه با متجاوزان دارد.

امام جمعه بوشهر توجه به اقتصاد کرانه‌ای و دریا پایه در حاشیه خلیج‌فارس را یک ضرورت دانست و عنوان کرد: خلیج‌فارس در عرصه فرصت‌های اقتصادی مهمترین و ارزشمندترین جغرافیای اقتصاد کرانه دارد چراکه اقتصاد دریا و کرانه‌ای دارای نقش مهم در تولید ناخالص ملی و ارتقای سطح درآمد است.

صفایی بوشهری ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدات حوزه خلیج‌فارس را برشمرد و اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های آبراهه خلیج‌فارس نقشه جامع چشم‌انداز پیشرفت در افق 1420 تدوین شود.

وی تدوین سند اقتصاد کرانه‌ای در نقشه آمایشی برای توسعه اقتصادی این منطقه را مورد تأکید قرار داد و گفت: استان‌های ساحلی نقشی مهم در رشد اقتصاد ایران دارند و در صورت استفاده از قابلیت اقتصاد کرانه‌ای امکان تحول در اقتصاد کشور وجود دارد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها