به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶
مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع:
امیر «خواجه‌فرد» با اشاره به توانایی انجام مأموریت‌های هواپیمای ترابری سیمرغ در حوزه تجاری و ترابری، نظامی، امدادرسانی و انجام مأموریت‌های تاکتیکی، ویژگی‌های مختلف این هواپیما را تشریح کرد.
کد خبر: ۵۲۳۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴ - 19May 2022

وزارت دفاعبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ دوم «افشین خواجه‌فرد» مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در مراسم رونمایی از هواپیمای ترابری سبک «سیمرغ» که در شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: هواپیمای ترابری سبک «سیمرغ» به‌منظور رفع نیازِ حمل بار‌های سبک تا سقف شش تن طراحی و ساخته شده است که قابلیت و مزیت‌هایی را برای ناوگان ترابری هوایی کشور به ارمغان خواهد آورد.

وی با اشاره به توانایی انجام مأموریت‌های هواپیمای ترابری سیمرغ در حوزه تجاری و ترابری، نظامی، امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه و انجام مأموریت‌های تاکتیکی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و نیاز کشور، این هواپیما با تکیه بر ظرفیت‌های بومی علمی، بازطراحی و به دست متخصصان دفاعی در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شده است.

امیر خواجه‌فرد با بیان اینکه در چند سال اخیر تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی طراحی، تولید و رفع نواقص هواپیمای ترابری سیمرغ به انجام رسیده است، ادامه داد: تحریم‌ها، تهدیدها، کرونا و موانع طراحی در ساخت قطعات‌ «های‌تِک» به هیچ وجه خللی در عزم راسخ متخصصان هوایی در تحقق شعار «ما می‌توانیم» ایجاد نکرد و امروز به برکت خون شهیدان و جانفشانی دست‌اندرکاران حوزه دفاعی، شاهد یک محصول توانمند بومی در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه هواپیمای ترابری سبک سیمرغ مراحل طراحی، ساخت و مونتاژ خود را پشت سر گذاشته و به‌زودی آزمون‌های پروازی خود را انجام خواهد داد، گفت: ان‌شاءالله بعد از تست‌های تاکسی، خزش روی باند با سرعت‌های متنوع و پشت سر گذاشتن استاندارد‌های مقررات بین المللی، پرواز موفق هواپیمای ترابری سبک سیمرغ را شاهد خواهیم بود.

امیر خواجه‌فرد هواپیمای ترابری سبک سیمرغ را پرنده‌ای با قبلیت‌های چندگانه و مجهز به درب رمپ عقب ویژه حمل بار و تحهیزات عنوان کرد و افزود: حمل خودرو‌های سبک، امدادرسانی، حمل انواع موتور هواپیما چابکی با سرعت و شعاع پروازی مناسب از دیگر ویژگی‌های این پرنده است.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی جدید هواپیمای سیمرغ را تحت الزامات و قانون‌های بین‌المللی هوانوردی عنوان کرد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های علمی داخلی از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان در این پروژه منجر به ساخت ۳۰ هزار قطعه و سامانه هوایی، طراحی و ساخت پیکچر‌های پیچیده و بزرگِ مونتاژی، طراحی و ساخت سامانه‌های تست و آزمون و تدوین بیش از هزار جلد مستندات طراحی شده است که این موضوع دستاورد‌های قابل توجهی برای ارتقا و پیشرفت صنعت کشور به ارمغان خواهد آورد.

امیر خواجه‌فرد با بیان اینکه تولید این هواپیما نیاز کشور در حوزه ترابری هوایی را برطرف خواهد کرد، افزود: در این‌خصوص پروژه هواپیمایی ترابری سبک سیمرغ نه‌تنها ۱۰ هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایحاد کرده است، بلکه در پس این اشتغال‌زایی از خروج مبالغ هنگفت ارزی نیز جلوگیری کرده است.

وی با بیان اینکه طراحی و ساخت هواپیمای ترابری سیمرغ زمینه‌ساز مشارکت‌های بین‌المللی خواهد بود گفت: ان‌شاءالله تولید این هواپیما بستر طراحی و ساخت بومی هواپیما‌های ترابری با تناژ بالا و همچنین مساقربری را ایجاد خواهد کرد.

امیر خواجه‌فرد با بیان آمادگی تولید انبوه هواپیمای ترابری سبک در مجموعه سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: این اقدام با درخواست و سفارش سازمان هواپیمایی کشوری، وزارت راه و شهرسازی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، وزارت صمت و پیگیری مجلس محترم شورای اسلامی در بخش حمایت از پروژه‌های ملی کلان، قطعاً قابل تحقق و اجرا خواهد بود.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار