به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
پارلمان عراق قانون جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را تصویب کرد
کد خبر: ۵۲۵۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲ - 26May 2022

تصویب قانون جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با تل‌آویو در عراقبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، پارلمان عراق، امروز (پنجشنبه، ۲۶ می)، پیش‌نویس قانون ممنوعیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به رأی گذاشت. از مهم‌ترین بندهای این قانون جرم انگاری هرگونه همکاری سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فنی، فرهنگی، ورزشی و علمی با رژیم صهیونیستی تحت هر عنوانی است.

به اعلام خبرگزاری رسمی عراق (واع)، پیش از رای‌گیری نهایی در خصوص این قانون، ابتدا نمایندگان عراقی عنوان این قانون را اصلاح کردند و به آن تحت عنوان «قانون جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی» رای دادند.

پیش از رأی‌گیری در خصوص پیش‌نویس این قانون، پیام«مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر طی خطاب به نمایندگان عراقی خوانده شد.

وی در این پیام به همه نمایندگان توصیه کرد و از آن‌ها خواست تا به قانون جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی رای دهند.

رهبر جریان صدر همچنین، از همه کسانی که برای این امر تلاش کردند، به ویژه کمیسیون حقوقی، ائتلاف «انقاذ وطن»، رئیس پارلمان و معاونانش تقدیر کرد.

«احمد الاسدی» رئیس فراکسیون پارلمانی «السند الوطنی» و عضو کمیسیون حقوقی پارلمان، امروز طی پستی در توئیتر، لحظاتی پیش از آغاز نشست پارلمان، نوشت: «قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نهایی شد و نمایندگان مردم در جلسه امروز به اتفاق آرا به آن رای خواهند داد».

«حاکم الزاملی» معاون اول رئیس پارلمان عراق، پیشتر گفته بود که قانون منع عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از امور ضروری برای ثبات کشور است لذا از کمیسیون حقوقی در پارلمان خواست تا در تسریع تصویب این قانون تلاش کند.

روزنامه العربی الجدید، پیش از این با انتشار گزارشی نوشته بود: رأی‌گیری در خصوص قانون منع عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در پارلمان عراق راه را برای هر طرفی که به دنبال برقراری روابط با این رژیم است، می بندد. این یک هدف مهم برای پارلمان کنونی عراق به شمار می‌آید.

این روزنامه پیش‌بینی کرد که اغلب نیروهای سیاسی به این قانون رأی مثبت دهند و هر کس که مخالف این قانون باشد به نوعی با رژیم صهیونیستی در ارتباط است.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق شنبه پیش تأکید کرد که باید در برابر جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین ایستاد و موضعگیری کرد.

وی تصریح کرد که پارلمان عراق تصمیم شجاعانه خود را برای جلوگیری از عادی‌سازی روابط بغداد با رژیم غاصب صهیونیستی گرفته است؛ تصمیمی که بازتارب واقعی و واضح اراده مردم عراق است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار