فتح خرمشهر؛ فتح خون/ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

بازدارندگی کم‌نظیر کشور مرهون تجربه دفاع مقدس است

سردار جلالی گفت: تجربه دفاع مقدس و حماسه‌هایی همچون خرمشهر سبب شد تا جمهوری اسلامی ایران به سطح کم‌نظیری از بازدارندگی دست یابد که روز به روز در حال تقویت است.
کد خبر: ۵۲۵۷۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹ - 29May 2022

لزوم تقویت رصدخانه تهدیدات صوتی کشور/ جهش فناوری و تحول در استراتژی‌های دفاعیبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرتیپ «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در هشتمین کنگره انجمن علوم صوتی ایران که با حضور متخصصان، اساتید و کارشناسان علوم صوتی در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، ضمن گرامیداشت سوم خرداد، سالروز حماسه فتح خرمشهر اظهار داشت: آزادسازی خرمشهر، نمادی از یک پیروزی قاطع و یک دستاورد نظامی در دوران دفاع مقدس بود؛ اما نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است توجه به این دستاورد به‌عنوان نماد سیاسی و ارزشی است. از همین رو باید بررسی کنیم که فتح خرمشهر چه دستاورد و پیام‌هایی دارد.

وی ادامه داد: باید بدانیم که دستاورد حماسه آزادسازی خرمشهر نه محدود به دوران دفاع مقدس، بلکه پیامی به تمام دوران‌ها و آن هم مربوط به همه حوزه‌ها و فعالیت‌های ما حتی حوزه‌های علمی است. از همین رو، رهبر عزیزمان فرمودند که «خرمشهر‌ها در راه است».

سردار جلالی ادامه داد: برای درک عظمت و اهمیت دستاور‌های حماسه سوم خرداد باید ابتدا نگاهی به آنچه در دوران دفاع مقدس و پس از اشغال خرمشهر اتفاق افتاد بیندازیم. در زمانی که ارتش رژیم بعث عراق با استفاده از خلأ ناشی از عدم آمادگی و انسجام قوای نظامی دست به تسخیر خرمشهر زد، بنی‌صدر رئیس جمهور بود و تحت تاثیر نوع تفکراتش به دنبال طرح‌ریزی عملیات نظامی کلاسیک بدون در نظر گرفتن شرایط جنگ در آن زمان بود. هدف بنی‌صدر پیروزی قاطع در این عملیات‌ها و تثبیت جایگاه سیاسی‌اش بود، اما در تمام این عملیات‌ها شکست خورد.

تفکر بسیجی، معادلات جنگ تحمیلی را به نفع ایران تغییر داد
وی افزود: پس از این شکست‌ها، بنی‌صدر به بن بست نظامی رسید و تلاش کرد شرایط را به سمت مذاکره و امتیاز دادن برای پایان جنگ ببرد. اما تفکر بسیجی که تربیت شده مکتب امام (ره) بود با تغییر راهبرد و خروج از قواره جنگ کلاسیک و فراهم کردن زمینه اتحاد سپاه و ارتش و اعتماد به حضرت امام و باور قلبی و ایمانی به دستورات ایشان مبنی بر لزوم شکست حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر، با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و باور به جوانان و اعتماد به آنها، توانست معادلات جنگ را برهم بزند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این راهبرد نه‌فقط برای آن زمان بلکه برای همه دوران‌هاست، تصریح کرد: در واقع فتح خرمشهر، برای ما این منطق و باور را به ارمغان آورد که ما می‌توانیم بدون وابستگی و با تکیه بر ظرفیت‌های درون‌زا با استراتژی‌های خاص با توجه به شرایط خودمان از پس هر بحران و شرایط سختی برآییم.

به گفته سردار جلالی، در واقع حماسه سوم خرداد به ما می‌گوید در شرایط امروز هم می‌توانیم از همین راهبرد‌ها استفاده کنیم. چارچوب‌ها و اصول ما درست و صحیح است و پایداری آن در طول ۴۰ سال گذشته کاملاً به اثبات رسیده است.

بازدارندگی کم‌نظیر ایرانی اسلامی مرهون تجربه دفاع مقدس است
وی با بیان اینکه تجربه دفاع مقدس و حماسه‌هایی همچون خرمشهر سبب شد تا جمهوری اسلامی ایران به سطح کم‌نظیری از بازدارندگی دست یابد که روز به روز در حال تقویت است، اظهار داشت: نمونه این قدرت بازدارندگی را در استیصال آمریکایی‌ها در پاسخ نظامی به ایران پس از سرنگون کردن هواپیمای فوق پیشرفته جاسوسی آمریکایی شاهد بودیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه راهبرد دشمن مبتنی بر فشار همه جانبه مادون جنگ نشان دهنده موفقیت بازدارندگی ما در این حوزه است، تصریح کرد: البته این بازدارندگی نیازمند به‌روزرسانی، تقویت و پاسداشت است.

سردار جلالی با بیان اینکه ما در پدافند غیرعامل با توجه به نوع تهدیدات، تمرکزمان را بر حوزه‌های بین رشته‌ای معطوف کرده‌ایم، گفت: حوزه علوم صوت نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از علوم بین رشته‌ای، تعاملات خوب و گسترده‌ای با مباحث مربوط به پدافند غیرعامل داشته باشد.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل تمرکز بر رصد تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های خودی، رصد تحرکات دشمن نسبت به هر حوزه و تشخیص و هشدار تهدیدات است، توضیح داد: طبیعتاً این تهدیدات در حوزه صوت نیز می‌تواند کارکرد‌های مشترکی بین حوزه پدافند غیرعامل و حوزه صوتی ایجاد و دنبال کند. این موضوع به‌ویژه زمانی که شاهد استراتژی تهدیدات ترکیبی دشمن هستیم و دشمن از الگویی مبتنی بر بهره‌گیری حداکثری از قدرت خود در تناظر با نقاط ضعف ما استفاده می‌کند، اهمیتی دوچندان می‌باید.

لزوم تقویت رصدخانه تهدیدات صوتی
این مقام ارشد نظامی با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل، ضمن شناسایی تهدیدات، باید بتوانیم ابزار‌هایی بسازیم که با این تهدیدات مقابله کند، توضیح داد: در این زمینه نخستین موضوع، در اختیار داشتن مرکزی توسعه یافته برای رصد و پایش تمام فعالیت‌های تهدیدزای دشمن در حوزه ارتعاشات و اصوات مانند مراکز رصد و پایش در حوزه‌های سایبری، الکترونیک، زیستی و مانند آن است.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه پدافند غیرعامل می‌توانیم در مورد احصای آسیب‌پذیری‌ها در زیرساخت‌های کشور در حوزه انتشار اصوات و لرزه‌نگاری که کارکرد‌های مهمی در حوزه‌های مختلف از جمله فنی و مهندسی دارد، کار کنیم.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: در یک نگاه کلی می‌توان گفت، در حوزه‌های تهدیدات نوین که عمدتاً انسان ساخت هستند با دو مولفه سروکار داریم. نخست، مولفه‌های فناورانه که می‌‎تواند قابلیت‌های تهدیدزا را در اختیار صاحبان فناوری قرار دهد و دیگری مولفه‌های انسانی که مبتنی بر طراحی استراتژی، دکترین، نظریه، سیاست و برنامه است.

تأثیرات متقابل تغییرات فناورانه و تغییرات استراتژیک
به گفته وی، امروز شاهدیم که تغییرات فناورانه بعضا تحت تاثیر تغییرات استراتژیک هستند و بالعکس در برخی مواقع، تغییرات استراتژیک، فناوری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این میان زمانی که فناور‎ی‌ها، قابلیت همجوشی یا ترکیبی به دست می‌آورد، استراتژی‌های مختلف می‌تواند ترکیبات مختلفی از این فناوری‌ها را به عنوان تهدید، مورد استفاده قرار دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: بنابراین، مطالعه و بررسی استراتژی‌ها در قالب استراتژی تهدیدزای دشمن و تعریف استراتژی‌های دفاعی برای مقابله با آن بسیار مهم است. به تعبیری می‌توان گفت؛ نظریه‌های جدید دفاعی و آفندی براساس بنیان‌های علمی در داخل دانشگاه‌ها و مراکز علمی خلق می‌شود. در چنین شرایطی، طبیعی است که نظریات پدافندی و دفاعی نیز باید در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، طراحی، پیاده‌سازی و تا مرحله اجرا هدایت و دنبال شود.

جلالی متذکر شد: با توجه به اینکه تهدیدات جدید، عمدتاً دانش‌محور است از انجمن‌های علمی که در زمینه رصد و مقابله با این تهدیدات فعالیت کرده و سازمان پدافند غیرعامل کشور را در این مسیر یاری برسانند، استقبال می‌کنیم. در واقع هم‌افزایی پدافند غیرعامل با حوزه‌های علمی می‌تواند انجمن‌های علمی را به لبه‌های دانش و حوزه‌های اصلی و جدی در حوزه فعالیت خود هدایت کند.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار