به روز شده در: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
امیر سیاری در دیدار هیئت اعزامی دانشگاه دفاع ملی پاکستان:
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: کشور‌های منطقه می‌توانند امنیت منطقه را خودشان حفظ کنند و نیازی به حضور کشور‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت در منطقه وجود ندارد.
کد خبر: ۵۲۷۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹ - 09June 2022

نیازی به حضور کشور‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت در منطقه نیستبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، هیئت اعزامی دانشگاه دفاع ملی پاکستان به سرپرستی سرلشکر «راحت نسیم احمدخان»، امروز با حضور در ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، با امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

دریادار سیاری در دیدار با هیئت اعزامی دانشگاه دفاع ملی پاکستان با تأکید بر اهمیت موقعیت و ویژگی‌های ژئوپلتیکی دو کشور ایران و پاکستان، اظهار داشت: نقاط اشتراک در علایق ژئوپلتیکی دو کشور مواردی از جمله همکاری‌های متقابل در قالب سازمان‌های منطقه‌ای، ایفای نقش در دریای عمان، اقیانوس هند و مسیر‌های کشتیرانی، امنیت پایدار در مسیر صادرات و واردات و موارد متعدد دیگر است که می‌تواند زمینه همکاری‌های دوجانبه را گسترش دهد.

وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های خاص منطقه جنوب غرب آسیا که هر دو کشور ایران و پاکستان از جمله موقعیت گذرگاهی، دروازه اتصال آسیا و آفریقا، تسلط بر چهارگذرگاه دریایی جهان، انبار انرژی جهان و تسلط بر دریا‌های مهم و تجارت دریایی جهان، گفت: تمامی این ویژگی‌ها می‌تواند در ایجاد تسلط، قدرت منطقه‌ای، ثروت و تأثیرگذاری بر روند‌ها و تعاملات منطقه نقش بسزایی ایفا کنند.

دریادار سیاری در ادامه به برخی از زمینه‌های همکاری مشترک بین نیرو‌های مسلح ایران و پاکستان از جمله اجرای تمرینات نظامی مشترک در حوزه‌های زمینی، هوایی و دریایی، تبادل استاد و دانشجو در نیرو‌های مختلف، همکاری‌های آموزشی و فناوری دفاعی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی، مطالعاتی و خدمات مشاوره‌ای اشاره و اضافه کرد: اعتقاد ما این است که کشور‌های منطقه به‌ویژه کشور‌های همسایه که دارای اهداف مشترک و همکاری‌ها و ائتلاف‌های مناسب هستند، می‌توانند امنیت منطقه را خودشان حفظ کنند و نیازی به حضور کشور‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت در منطقه وجود ندارد.

در ادامه این دیدار، سرلشکر «راحت نسیم احمدخان»، رئیس هیئت اعزامی دانشگاه دفاع ملی پاکستان ضمن تشکر از میزبانی شایسته ارتش جمهوری اسلامی ایران و استقبال از سخنان و دیدگاه‌های امیر دریادار سیاری در خصوص ضرورت توسعه همکاری‌های منطقه‌ای دوجانبه بین ایران و پاکستان، گفت: بدون شک حوزه‌های همکاری مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد که می‌توان براساس آن‌ها به جلو حرکت کرد و علاوه بر حوزه دفاع و امنیت حوزه‌های دیگر از جمله پژوهش، اقتصاد و صنعت نیز می‌تواند سطح تعاملات فی‌مابین را ارتقا دهد.

وی با اشاره به بحث تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های نیرو‌های مسلح ایران و پاکستان که در حال انجام است و ضرورت افزایش ظرفیت تبادلات دانشجویی دو کشور، از امیر دریادار سیاری دعوت کرد تا ضمن بازدید از دانشگاه دفاع ملی پاکستان در این دانشگاه به ایراد سخنرانی بپردازد.

در ادامه این دیدار، ضمن برگزاری جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه دفاع ملی پاکستان با امیر دریادار سیاری، کرست یادبود این دیدار بین معاون هماهنگ‌کننده ارتش و رئیس هیئت اعزامی دانشگاه دفاع ملی پاکستان تبادل شد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار