به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۹
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:
سرلشکر «باقری» توسعه بازدارندگی دفاعی را از مؤلفه‌های اهداف عالی نیرو‌های مسلح برشمرد و گفت: خود اتکایی در همه سطوح نوپدید، باعث می‌شود که در وهله نخست غافلگیر نشویم و در ادامه نیز دشمن را غافلگیر کنیم.
کد خبر: ۵۳۰۲۰۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳ - 22June 2022

سرلشکر باقریبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، ششمین جشنواره سلمان فارسی با حضور سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و محققان و نخبگان نیرو‌های مسلح به میزبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح برگزار شد.

سرلشکر باقری در این همایش با درود به روان پاک شهیدان به‌ویژه وزیر شهید، دکتر «مصطفی چمران»، با ابراز خرسندی از حضور در جمع نخبگان و محققان دفاعی نیرو‌های مسلح اظهار داشت: انتظار می‌رود این جشنواره موجب تحرک بیشتر، پیشرفت و شتاب فزاینده محققان و دانشمندان برای دستیابی به قله‌های مورد انتظار را فراهم کند و فرصت‌های نوظهوری را برای تصمیم‌گیری‌های حال و آتی نیرو‌های مسلح پدید بیاورد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وقوع انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ ملت ایران بود، افزود: از مهم‌ترین جلوه‌های انقلاب اسلامی کاهش وابستگی و از بین رفتن نگاهِ نیاز صنعت دفاعی به بیگانگان بود.

وی در همین زمینه افزود: به برکت انقلاب اسلامی و خون شهیدان و تلاش پیشکسوتان عرصه تحقیقات، امروز نیرو‌های مسلح به سطحی از دانش و فناوری رسیده‌اند که بخش اعظم نیاز‌های خودش را به دست جوانان همین مرز و بوم و با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی تأمین می‌کنند و در این حوزه، وابستگی خود را به حداقل کاهش داده‌اند.

سرلشکر باقری تأکید کرد: کشوری که دارای آرمان‌های متعالی برای شکست جبهه باطل و پیروزی حق و زمینه‌سازی برای ظهور حضرت بقیةالله الاعظم (عج) و برقراری حکومت عدل است، بدون برخورداری از یک نیروی مسلح کارآمد و قدرت دفاعی و امنیتی روزآمد و پویا و همچنین بهره‌مندی از مجموعه‌ها و سامانه‌های پژوهشی و پژوهشگران نخبه قطعاً نخواهد توانست چنین آرمانی و ارزش والایی را محقق کند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه کشوری که در تفکرات، آموزش‌ها، روش‌ها، تسلیحات و تجهیزات گذشته، سنتی و کلاسیک خود بماند، محکوم به شکست است، تصریح کرد: نبرد‌های روز‌های اخیر و سال‌های اخیر را که رصد می‌کنیم، کاملاً واضح است که نیروی مسلحی که ضرورت و الزامات نبرد خود را متناسب با تهدیدات، به‌روز نکرده باشد در صحنه نبرد چیزی برای گفتن ندارد و دچار عقب‌ماندگی، شکست، تأخیر و توقف خواهد شد.

وی با اشاره به نبرد‌های قفقاز، جنگ اوکراین و روسیه و اتفاقات منطقه‌ای و بین‌المللی که در اقصی‌نقاط جهان در حال رخ دادن است، گفت: بررسی و واکاوی این نبرد‌ها بخشی از نیاز امروز و فردای ما را تعیین می‌کند و پژوهشگران می‌بایست با سنجش دقیق نیازها، بررسی نوع و شیوه‌های تهدیدات و آینده‌پژوهی، اقدامات مؤثر و کارآمدی را در این حوزه به انجام رسانند.

سرلشکر باقری با بیان ضرورت تحقیق و پژوهش آگاهانه و هدفمند در نیرو‌های مسلح تأکید کرد: تحریم‌ها، هم‌سال و هم‌عمر با انقلاب اسلامی، انتظار دستیابی به هر سطحی از تجهیزات و تسلیحات از طریق خرید و واردات را از بین برده است و ما را به این نتیجه رساند که تنها راه رسیدن به محصول ضروری و حیاتی مورد نیاز، مسیر تحقیق و پژوهش آگاهانه، هوشمندانه و معطوف به نیاز صحنه‌های نبرد است و بحمدالله این مهم در جمهوری اسلامی سال به سال و روز به روز توسط مسئولان تحقیقاتی نیرو‌های مسلح مدیریت و توسط پژوهشگران و نخبگان دفاعی و نظامی به صحنه عمل تبدیل و به نتیجه می‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب که دانش را آشکار‌ترین وسیله قدرت و عزت یک کشور عنوان کردند، گفت: ایشان دانایی و توانایی را دو روی یک سکه قلمداد کردند و علت برتری غرب در جهان امروز را نتیجه دو قرن تغییر مسیر علم و دانش و تحقیق و پژوهش دانستند که البته از آن برای استعمار جوامع نیز استفاده می‌کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در همین زمینه افزود: عامل عقب‌ماندگی کشور ما نیز سرسپردگی قاجار و پهلوی و عقب‌ماندگی کشور در حوزه علم و دانش بود که امروز نتایج آن دوران به وضوح دیده می‌شود.

سرلشکر باقری تصریح کرد: به برکت انقلاب اسلامی و خون شهیدان و رهبری حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا، مسیر خروج از عقب‌ماندگی هموار شد و جمهوری اسلامی گام‌های مؤثری را برای دستیابی و رسیدن به نقطه عطف، اوج‌گیری و حرکت به سمت قلل مختلف پیمود و به دستاورد‌های گرانسنگی نیز در عرصه‌های مختلف رسید.

وی با اشاره به پیاده‌سازی اهداف عالی در نیرو‌های مسلح همچون استحکام‌بخشی ساخت درونی کشور در بُعد دفاع و امنیت، رسیدن به سطح جهان ترازی و پیشتازی و پیش‌برندگی انقلاب اسلامی در عرصه‌های دفاعی خاطرنشان ساخت: توانمندی و خود اتکایی در طراحی، ساخت و تولید تجهیزات و تسلیحات در همه سطوح نوپدید، مهم‌ترین مؤلفه‌ای است که باعث می‌شود در وهله نخست غافلگیر نشویم و در ادامه نیز دشمن را غافلگیر کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، کسب مرجعیت علمی، اشراف هوشمندانه، شناسایی تهدیدات و توسعه بازدارندگی دفاعی را از دیگر مؤلفه‌های اهداف عالی نیرو‌های مسلح عنوان کرد و گفت: یکی از الزامات اساسی حصول و تحقق این موضوعات، به عهده‌ی محققان، دانشمندان و نخبگان دفاعی و نظامی خواهد بود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نیرو‌های مسلح به کار و اقدامات پژوهشگران و محققان زنده و پویاست، خاطرنشان ساخت: جشنواره سلمان فارسی (رحمت الله علیه) فرصت مناسبی برای تمرکز و توجه به امر پژوهش و پژوهشگران در نیرو‌های مسلح است و ما در ستاد کل نیرو‌های مسلح از هیچ تلاشی برای حمایت و پشتیبانی از این عزیزان فروگذار نخواهیم کرد.

وی افزود: دستیابی به جایگاه‌های متعالی توسط عناصر مؤمن، متعهد، بابصیرت، دانشمند، سختکوش و ایثارگر امکان‌پذیر است و همان‌گونه که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند ساختن زره را ما به حضرت داوود یاد دادیم؛ می‌بایست با امید به عنایت و الهام پروردگار در مسیر الهی حرکت کنیم و به استعانت خداوند متعال ایمان داشته باشیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه سند جامع علمی دفاعی امنیتی سند ارزشمندی است که پس از بازبینی و طی مراحل متنوع به تصویب مقام معظم رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، گفت: شورایی برای این سند تشکیل شد و چهار وزیر این کشور به همراه معاون علمی و فناوری و فرماندهان نیرو‌های مسلح در آن عضو هستند و درباره همکاری‌ها و هم‌افزایی‌های علمی، فناورانه و صنعتی دانشگاه‌ها، صنایع مختلف و نیرو‌های مسلح تصمیم‌گیری می‌کنند.

سرلشکر باقری با اشاره به نظام جامع تحقیقات که با کار جهادی در ستاد کل تهیه و به تصویب فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) رسیده است، افزود: همه این اقدامات برای ارتقای بهره‌وری و توسعه زیرساخت‌ها و پیشبرد تحقیقات در نیرو‌های مسلح است و انتظار داریم بهره‌وری تحقیقات و میزان اثربخشی آن رشد روزافزون داشته باشد.

در پایان این همایش از نخبگان و محققان نیرو‌های مسلح با اهدای لوح و هدایا تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار