به روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶
معاون امنیتی - دفاعی نخست‌وزیر یمن با بیان اینکه صنعاء تمدید آتش‌ بس به مدت شش ماه را به علت عدم پیشرفت در مسائل اقتصادی رد کرده است، گفت: آمریکا در تلاش است تا با تمدید آتش‌ بس یمن از رژیم صهیونیستی محافظت کند.
کد خبر: ۵۳۷۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷ - 05August 2022

صنعاء: تلاش آمریکا برای تمدید آتش‌بس یمن به منظور محافظت از رژیم صهیونیستی استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «جلال الرویشان» معاون دفاعی - امنیتی نخست‌ وزیر یمن شامگاه گذشته (پنج‌شنبه) در گفت‌وگو با شبکه «المسیره» اظهار داشت: تجربه چهار ماه آتش‌ بس برای صنعاء دلگرم‌ کننده نبوده است.

معاون دفاعی - امنیتی نخست‌ وزیر یمن در این خصوص افزود: «اهداف پایداری، مقاومت، مقابله با قیمومیت روشن است و پذیرش آتش‌ بس نیز در همین راستا بوده است. وضعیت نه جنگ و نه صلح برای مردم ما خسته‌کننده است و ما برای مقابله با طرح‌های ائتلاف متجاوز در این زمینه آماده می‌شویم.»

وی افزود: «در ورای تلاش آمریکا برای برقراری آتش‌بس برنامه‌های راهبردی‌ای در منطقه نفهته است که سر آغاز آن بستن راه به روی شرق و محافظت از امنیت رژیم صهیونیستی است.»

الرویشان همچنین بیان کرد: «تجربه چهار ماه گذشته دلگرم‌کننده نبوده و ما به یک فرمت برای اقتصاد دست پیدا نکردیم از‌ این‌ رو تمدید آتش‌ بس به مدت شش ماه رد شد.»

او در پایان هشدار داد: «رفتار ائتلاف متجاوز در قبال تعهداتش در این دو ماه را رصد می‌کنیم و با توجه به همین موضوع، تصمیم‌گیرنده گزینه‌های آتی خود را مشخص خواهد کرد.»

آتش‌ بس دو‌ ماهه یمن در سیزدهم فروردین‌ امسال (۱۴۰۱) آغاز شد؛ اما دوازدهم خرداد بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد، طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌ بس دو ماه دیگر (یازدهم مرداد) تمدید شود.

صنعاء پس از پایان دو ماه دوم آتش‌بس اعلام کرد که در نتیجه تلاش‌های برادران در عمان، فرصت تمدید آتش‌ بس فراهم شده است از‌ این‌ رو آتش‌ بس برای سومین‌ بار به مدت دو ماه دیگر تمدید شد.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که اقدام سازمان ملل متحد برای پرداخت حقوق کارکنان، بازگشایی فرودگاه صنعاء و بندر یمن و پایان دادن به محاصره یمن ضرورت دارد.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ۱۰ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار