به روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴
امام جمعه بندرعباس:
حجت الاسلام« عبادی زاده» با اشاره به لزوم معرفت‌افزایی هیات‌های مذهبی نسبت به امام حسین (ع)، گفت: هیاتی که به مساله معرفتی قیام امام حسین توجه نکند، دارای نقص است. از طرفی کم توجهی به شعور حسینی نیز دارای نقص است.
کد خبر: ۵۳۷۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱ - 05August 2022

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از هرمزگان، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد عبادی‌ زاده» امام جمعه بندرعباس در خطبه‌های نماز جمعه بندرعباس، ضمن  تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع)، اظهار داشت: امام حسین (ع) جهاد تبیین را قبل از عاشورا آعاز کردند و سعی کردند مسائل مهمی را برای فهم درست و درک صحیح قیام مطرح کنند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با بیان این نکته که امام حسین (ع) در مرحله آغازین جهاد تبیین، اهل بیت پیامبر (ص) را معرفی می‌کردند، ابراز کرد: گوشزد کردن وظایف علما، نخبگان و دانشمندان در قبال احکام و معارف الهی و دینی از دیگر محورهای جهاد تبیین امام حسین (ع) بود.

امام جمعه بندرعباس،ادامه داد: دعوت مردم به امر به معروف و نهی از منکر از دیگر موارد مورد تاکید امام حسین (ع) در جهاد تبیین بود؛ چرا که ایشان دعوت به معروف الهی را کلید احیاء معارف اسلامی در جامعه می‌دانستند.

وی، با بیان این‌نکته دشمن در دوران عاشورا روی طمع مردم دست گذاشت، خاطرنشان کرد: اعلام شد که اگر افرادی با مسلم ابن عقیل و یاران امام حسین (ع) همکاری کنند، سهمیه‌شان از بیت المال قطع می‌شود که باعث تغییر رویکرد مردم شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده گفت: انقلاب‌های پس از قیام عاشورا نتیجه همان بذری بود که توسط امام حسین (ع) کاشته شده بود و تاثیر زیادی در جهان پس از خود داشت.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان، قیام امام حسین (ع) برای آشکارسازی معارف دین اسلام بود، تشریح کرد: امام حسین (ع) هیچگاه به دنبال قدرت نبودند و هدف از قیام ایشان حفظ اسلام و زنده نگاه داشتن یاد خداوند در جامعه بود.

وی، با ذکر این نکته که از تمام عزاداران حسینی قدردانی می‌کنم، عنوان کرد: گاهی اوقات جنبه‌های شور امام حسینی در عزاداری‌ها بسیار خوب است اما جنبه‌های شعوری قیام امام حسین (ع) کمرنگ و بی‌رنگ است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به لزوم معرفت‌افزایی هیات‌های مذهبی نسبت به امام حسین (ع)، افزود: هیاتی که به مساله معرفتی قیام امام حسین توجه نکند، دارای نقص است. از طرفی کم توجهی به شعور حسینی نیز دارای نقص است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، شور و شعور حسینی رو ۲ بال برای هیات‌های مذهبی دانست و بیان کرد: هیات‌های مذهبی تلاش کنند که هر ۲ بخش شور و شعور حسینی برای افزایش محبت و معرفت مردم نسبت به اهل بیت مورد تاکید قرار گیرد.

وی، ضمن قدردانی از قشر بازنشسته، خاطرنشان کرد: بازنشستگان از نظر معیشتی شرایط سختی را تجربه می‌کنند چراکه هزینه‌های این افراد سال به سال افزایش پیدا می‌کند و نباید تصور کرد که انسان با بالا رفتن سن نیاز مالی کمتری دارد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده ادامه داد: برخی تصور می‌کنند که فرد بازنشسته فرزندان خود را به خانه بخت فرستاده است و هزینه‌های مصرفی بسیار پایینی‌ دارد که امری اشتباه است.

امام جمعه بندرعباس، گفت: امیدوارم دولت خدمتگذار برای بازنشستگان که یک عمر برای نظام و مردم زحمت کشیده‌اند تدبیری بیندیشد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، ضمن تاکید بر لزوم بازنگری بر سیاست‌ها و ساختار مدیریت بحران کشور، تشریح کرد: ایران ششمین کشور حادثه‌خیز جهان محسوب می‌شود به همین جهت نیازمند یک مدیریت جدید در حوزه مدیریت بحران هستیم.

وی عنوان کرد: طی ۳ سال اخیر در استان هرمزگان با مشکلات و حوادث غیر مطرقبه زیادی روبرو بودیم که نشان داد سیاست‌ها و ساختار مدیریت بحران کشور ناقص و نیازمند اصلاح و تغییر است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، اساسی‌ترین مشکل هرمزگان را نگاه امدادرسانی پس از حادثه دانست و ابراز کرد: برخی منتظر هستند حادثه اتفاق بیافتتد سپس به فکر عمل می‌افتند؛ در حالیکه مدیریت بحران بیش از هر چیزی در حوزه پیشگیری تعریف می‌شود.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده بیان کرد: هزینه‌هایی که بابت خرابی‌های حوادث پرداخت می‌شود به مراتب بیشتر از هزینه‌های پیشگیری است که باید به آن توجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان چالش‌ها و حوادث را با چادر مدیریت کرد. امروز استان‌های جنوبی نیازمند تامین کانکس هستند.

امام جمعه بندرعباس گفت: اگر در زلزله غرب هرمزگان کانکس‌ها نبودند با چالش‌های بسیار جدی روبرو می‌بودیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، با اشاره به ناهماهنگی دستگاه‌های اجرایی در پیشگیری و مدیریت بحران، تشریح کرد: باید نسبت به تامین امکانات مورد نیاز برای شرایط بحران چاره اندیشی شود و به گونه‌ای نباشد که دستگاه‌ها پس از حادثه تازه به فکر هماهنگی و جلسه باشند.

وی عنوان کرد: امیدوارم مجلس شورای اسلامی با همکاری دولت نسبت به تغییر قوانین و مصوبات حوزه مدیریت بحران اقدام کنند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به حوادث کشور عراق، ابراز کرد: اردوکشی خیابانی راه حل نیست چراکه دشمنان ملت عراق در کمین هستند و آرامش را برای مردم‌عراق نمی‌خواهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده بیان کرد: این وضعیت در عراق، شرایط دموکراتیک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آسیب‌های زیادی را برای مردم در پی دارد.

وی خاطرنشان کرد: ملت عراق آگاه باشند که در یک آزمون الهی قرار گرفته‌اند و حرکات جریان صدر مطابق مصحلت ملت عراق نیست و مقابله با قانون محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار