به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۱
معرفی کتاب؛
کتاب «شهر فرشتگان» ویژه معرفی کودکان شهید استان قم است که به همت «ریحانه غلامیان» گردآوری و تدوین شده است.
کد خبر: ۵۳۸۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۲ - 13August 2022

کتاب «شهر فرشتگان» روانه بازار نشر شدبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از قم، کتاب «شهر فرشتگان» دربرگیرنده اسامی و نحوه شهادت کودکان مظلوم و شهید استان قم است که در جریان بمباران‌های هوایی شهر قم به شهادت رسیده‌اند.

خاطرات، مطالب و اسناد این کتاب به همت «ریحانه غلامیان» مدیر امور بانوان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم و همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در ۱۴۷ صفحه گردآوری و توسط انتشارات وثوق منتشر شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:

«از مظلومیت شهدای موشک‌باران، به‌ویژه شهدای کودک هرچه بگوییم شایسته است. به همین خاطر همیشه می‌گویند و یا می‌نویسند «شهدای مظلوم موشک‌باران».

اگر در دوران دفاع مقدس کسی قصد رفتن به جبهه را داشت، اولاً خودش را آماده می‌کرد، دوماً خانواده و اهل‌وعیالش هم کم‌کم آمادگی روحی برای شهادت و یا جانبازی و حتی اسارت وی پیدا می‌کردند. چون می‌دانستند کسی که راهی جبهه می‌شود ممکن است هر اتفاقی برایش رخ دهد و شهید یا اسیر و یا مفقودالاثر شود. معمولاً رزمنده‌ها قبل از هر کاری وصیت‌نامه‌هایشان را می‌نوشتند و مقدمات آن سفر را آماده می‌کردند.

اما با کمال تأسف از قریب به‌اتفاق شهدای مظلوم موشک‌باران هیچ اثر و یادگاری به جا نمانده است. در این میان سهم شهدای کودک و خردسال، غنچه‌های نوشکفته و نونهالان تازه جان گرفته از این میراث به‌مراتب کمتر از سایر اقشار شهدا بوده و نوگلان پرپر پیش از آنکه مجال بال‌وپر گرفتن پیدا کنند، راهی آسمان شده و سهم ما از حضور ایشان فقط نامی است که به‌جامانده و ابهامات بسیار زیادی را در مورد خاطرات و کودکانه‌هایشان و به‌ویژه نحوه شهادت خود برای بازماندگان و نسل امروز به جا گذاشته‌اند.

در نگارش این اثر بهره نگارنده از اسناد و خاطرات شهدا به یک‌میزان نبوده است و در کمال تأسف از برخی شهدا هیچ مورد قابل اتکایی وجود نداشته است. این سیاه‌مشق نیز تنها یادبودی از این فرشتگان زمینی و گریزی بر غربت و مظلومیت ایشان است. باشد که بر دل‌ها نشیند»

علاقمندان می‌توانند جهت تهیه کتاب فوق با انتشارات وثوق به شماره‌های ۰۹۱۰۲۵۲۰۳۶۳ و ۰۲۵۳۷۷۴۵۷۰۰ و یا معاونت ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قم به شماره ۰۲۵۳۳۵۵۴۲۱۱ ارتباط برقرار نمایند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها