مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش:

دشمنان در سوریه‌سازی ایران ناتوان هستند

امیر سرتیپ حاتمی با تأکید بر لزوم تقویت توان دفاعی، گفت: دشمنان قصد دارند که ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند؛ اما به دلیل اینکه ما آماده و هوشیار هستیم، ناکام مانده‌اند.
کد خبر: ۵۵۰۶۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲ - 16October 2022

دشمنان در سوریه‌سازی ایران ناتوان هستندبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش در همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که صبح امروز (یکشنبه) در دانشگاه  پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) برگزار شد، اظهار داشت: در جنگ مؤلفه‌های متعددی تأثیرگذار است که در بین همه آن‌ها دو مؤلفه‌ی «نیروی انسانی» و «فناوری و تجهیزات» بیش از بقیه اثر دارد.

امیر حاتمی ادامه داد: برخی معتقدند که نیروی انسانی اصل است و برخی فناوری را اصل می‌دانند که هرکدام استدلال‌ها و اشارات تاریخی به جنگ‌ها دارند.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش افزود: در این رابطه به جنگ‌های اخیر در منطقه همچون جنگ‌های اول و دوم خلیج فارس نیز اشاره می‌کنند؛ اما ما در جمهوری اسلامی از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می‌کنیم و همان‌طور که رهبری فرمودند به جنگ به‌عنوان گنجینه نظر داریم؛ بنابراین هر دو مؤلفه و همچنین تمامی مؤلفه‌ها مهم هستند. تمامی رسته‌ها در جنگ ایفای نقش کردند که لازم است میزان نقش هرکدام را بررسی کرد و در جنگ‌های احتمالی آینده، به آن توجه داشت.

وی با اشاره به نقش و اهمیت علم و فناوری در دفاع مقدس، بیان کرد: استفاده از تجارب جنگ، کشور را بیمه می‌کند. جنگ همواره اتفاق می‌افتد؛ اگر تاریخ ۵۰۰ سال گذشته ایران‌زمین را بررسی کنیم، خواهیم دید که بار‌ها ناخواسته درگیر جنگ‌های بسیاری شدیم؛ البته از وقوع چندین جنگ هم جلوگیری شد.

امیر حاتمی با بیان اینکه اگر جنگ نمی‌خواهیم، و می‌خواهیم امنیت کشورمان حفظ شود، باید آماده باشیم و قدرتمند شویم، گفت: آیا دشمنان نمی‌خواستند ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند؟ اکنون هم می‌خواهند؛ اما چرا اینگونه نشده است؟ چون آماده و هوشیار بوده و هستیم. آن‌ها در تحمیل جنگ محاسبه می‌کنند و اگر به نفع‌شان نباشد، جنگی را آغاز نمی‌کنند.

امیر حاتمی تأکید کرد: باید از علم و فناوری به خوبی استفاده کنیم تا امنیت کشورمان را برقرار کنیم. ما در حوزه پدافند هوایی با فناوری وارد جنگ شدیم. اگر هم می‌خواهیم در جنگ‌های آینده موفق باشیم، باید به فناوری و علم توجه داشته باشیم. ما در جنگ، سامانه‌ها را تلفیق کردیم و ارتقا دادیم؛ بنابراین به علم توجه داشتیم.

وزیر سابق دفاع در خصوص نقش ابعاد مختلف علم در دفاع مقدس اظهار داشت: در جنگ، بیمارستان‌های صحرایی برپا و هزاران عمل جراحی انجام شد که این نشان‌دهنده حضور علم تجربی در جنگ است؛ همچنین بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در جنگ نقش‌آفرینی کردند. مدیریت در نیرو‌های مسلح در دوران جنگ از سخت‌ترین کار‌ها بود و نقش علم مدیریت در دفاع مقدس مورد غفلت قرار گرفته است.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش عنوان کرد: نقش علم مدیریت در جنگ و دفاع مقدس باید به‌طور ویژه مورد بررسی قرار بگیرد و این موضوع در سه سطح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی قابل تبیین است.

وی با بیان اینکه فرماندهان ارشد نقش مهم و راهبردی در جنگ داشتند، افزود: با تجهیزاتی که وارد جنگ شدیم، فرماندهان ما توانستند در عملیات «والفجر هشت» جنگنده‌های بسیاری را ساقط کنند و شگفتی بیافرینند.

امیر حاتمی با اشاره به نقش شهید ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی در جنگ اظهار داشت: البته باید این نقش را در بین سایر فرماندهان و گسترده‌تر هم دید.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش خاطرنشان کرد: ۴۳ کشور در جنگ از صدام حمایت کردند؛ اما در این سو ما خودمان تنها بودیم. رهبری عالمانه و دلسوزانه امام خمینی (ره) موجب شد تا علی‌رغم تمامی فشار‌ها در جنگ و پس از آن، کشور و نیرو‌های مسلح را بسازیم.

سرتیپ حاتمی تصریح کرد: امروز در پدافند هوایی در برد‌های کوتاه، متوسط و بلند شرایط بسیار خوبی داریم که این حاصل مدیریت راهبردی رهبر حکیم و با درایت انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار