به روز شده در: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل و شرکت مخابرات؛
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد اختلال در مسیر خدمات به مردم، گفت: تقویت زیرساخت‌های ارتباطی برای ارائه خدمات بهتر همراه با تضمین تداوم کارکرد و امنیت پایدار مهمترین هدف پدافند غیرعامل است.
کد خبر: ۵۵۷۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴ - 23November 2022

حفظ پایداری «زیرساخت ارتباطی» در هر وضعیت/دشمن به دنبال اختلال در خدمات به مردم استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت مخابرات ایران با حضور سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و «مجید سلطانی» مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به امضا رسید.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، سردار جلالی با اشاره به حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: این حملات اهمیت پرداختن به امنیت فضای سایبری را بیشتر کرده است.

وی تلاش‌های صورت گرفته در تامین امنیت در حوزه سایبر را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با این وجود باید همچنان اقدامات زیادی در این حوزه صورت بگیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: درجه اهمیت و حیاتی بودن یک زیرساخت سطح ایمنی، امنیت و حفاظت آن را مشخص می‌کند.

وی دارایی‌ها را به پنج سطح ویژه، حیاتی، حساس، مهم و قابل حفاظت تقسیم‌بندی کرد و افزود: سطح تهدیدات متناسب با سطح اهمیت یک دارایی است و دشمن همواره به دنبال آسیب زدن به زیرساختی است که بیشترین خدمت را به مردم یا سایر زیرساخت‌ها ارائه می‌کند.

سردار جلالی تهدید از درون را یکی از مهمترین تهدیدات پایه علیه زیرساخت‌ها عنوان کرد و توضیح داد: احصاء تهدیدات در هر زیرساخت یک امر حیاتی و مورد تاکید پدافند غیرعامل است.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، شرکت مخابرات نیز یک زیرساخت حیاتی است که خدمات‌رسانی در بسیاری دیگر از زیرساخت‌ها به استمرار کارکرد آن وابسته است.

وی با اشاره به اهمیت تداوم کارکرد زیرساخت‌ها در مواجهه با تهدیدات خاطرنشان کرد: در همین زمینه طرح راهبردی حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور تهیه و تدوین شده و پس از تصویب در کمیته دائمی پدافند غیرعامل با امضای سرلشکر باقری ابلاغ شده است که اخیراً نیز برای ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده است.

سردار جلالی توضیح داد: این سند مفاهیم پدافند غیرعامل را به شاخص‌های فنی دقیقی تبدیل می‌کند که بتوان آن‌ها را به منظور ارتقای پایداری سیستم و تضمین‌کننده کارکرد آن در هنگام بروز تهدیدات به کار گرفت.

جایگاه حیاتی اصول پدافند غیرعامل در شرکت مخابرات ایران
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه حیاتی اصول پدافند غیرعامل در شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: توجه به الزامات پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های مخابراتی، یک ضرورت است و شرکت مخابرات ایران آماده هرگونه همکاری با سازمان پدافند غیرعامل کشور در زمینه رعایت الزامات پدافندی در طرح‌های توسعه‌ای و تجهیز و به روزرسانی زیرساخت‌های مخابراتی کشور است.

سلطانی با بیان اینکه صنعت ICT به عنوان یک پیشران در توسعه کشور‌ها تلقی می‌شود، خاطرنشان کرد: شرکت مخابرات ایران نیز به‌عنوان جلودار صنعت ICT نیازمند حمایت جدی در مسیر ارائه خدمات مستمر، پایدار و امن است.

در حاشیه این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت مخابرات ایران از سوی سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به امضا رسید.

هدف از این تفاهم‌نامه، دستیابی به بستر ارتباطی امن، مطمئن و پایدار در زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور مطابق با الزمات سازمان پدافند غیرعامل کشور است.

زیرساخت‌های هر کشور، بستر مهم حیات، رشد و پویایی آن به‌شمار می‌رود؛ برخی از زیرساخت‌ها نقشی حیاتی در حفظ منافع ملی دارند و به‌عنوان یکی از ارکان مهم پیشرفت، اختلال هرچند کوتاه‌مدت در عملکرد آن‌ها می‌تواند منجر به آسیب جدی در اقتصاد و امنیت ملی شود؛ از آنجا که زیرساخت‌ها، جریانی به‌هم پیوسته از خدمات و پشتیبانی‌ها را برای تأمین نیاز‌های اساسی به جامعه ارائه می‌دهند و آسیب یا اختلال در عملکرد و کارکرد آن‌ها می‌تواند قطع خدمات زیرساختی به مردم و جامعه را در پی داشته باشد؛ از این رو طرح راهبردی حفاظت از زیرساخت‌های کشور، به‌عنوان عالی‌ترین سند پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور، در راستای مصون‌سازی زیرساخت‌ها و شریان‌های حیاتی و حفظ و تضمین تداوم ارائه خدمات ضروری به بخش‌های مختلف جامعه و مردم تدوین شده است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها